I když Sněmovna nepodpořila prodloužení nouzového stavu, vláda ho v neděli stejně na základě žádosti hejtmanů protáhla až do 28. února. Podle lídrů opozice si vzal premiér Andrej Babiš (ANO) hejtmany jako rukojmí.
„Složitou situaci hejtmanů chápu, premiér na ně hodil odpovědnost za současný stav a vystavil je obrovskému tlaku. Jednání se musí vrátit do Poslanecké sněmovny,“ uvedl po nedělním jednání vlády šéf ODS Petr Fiala.
Rozhodnutí nepodpořit prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně mělo podle Fialy smysl. Stejně to vidí lídr Pirátů Ivan Bartoš. „Současnou situaci okolo nouzového stavu vnímám jako impuls k tomu, aby vláda přehodnotila svůj přístup a abychom v této zemi i společně s hejtmany nastavili funkční a logická opatření ve prospěch zvládnutí epidemie,“ konstatoval Bartoš.
Dosud platná plošná opatření podle něj v dlouhodobém horizontu nefungují a Češi je nedodržují. „Lidé již této vládě nevěří,“ podotkl Bartoš.
„Dosavadní postup vlády nefungoval, teď je šance s tím něco udělat. Premiér už přistoupil na některé naše požadavky, například návrat dětí do škol. Ve spolupráci s hejtmany jsme dosáhli toho, že se vláda vrátí do Sněmovny, kde projednáme krizovou legislativu, která nahradí nouzový stav,“ přidal se Fiala.
Má tím na mysli pandemický zákon, který chce vláda v pondělí projednat. Nový zákon by tak mohl nahradit neustálé prodlužování nouzového stavu.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zkritizovala vládu, že si nouzový stav vyhlásila sama bez souhlasu Sněmovny. „Pokládám to nejenom za bezprecedentní překročení hranice ústavnosti, ale také za naprosto zřetelnou symboliku éry Andreje Babiše. Premiér opovrhuje dělbou moci, Senátem, Sněmovnou, a tedy i voliči, ale také nezávislými soudy,“ uvedla.