Milan Kubek komentuje odvolání ministra zdravotnictví (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Nebyl to ministr pacientů, lékařů, veřejnosti ani premiéra,“ okomentoval ve vysílání CNN Prima NEWS odvolání Jana Blatného (za ANO) z postu ministra zdravotnictví politolog Jan Kubáček. Podle epidemiologa Romana Prymuly je otázkou, zda jsou nároky na ministra zdravotnictví zvládnutelné. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek zase řekl, že mít za zády hyperaktivního předsedu vlády, který se do všeho plete a za nic nenese zodpovědnost, není jednoduché.
Podle Kubka musí být ministr taková osobnost, která si dokáže vymezit svůj prostor, svou zodpovědnost a nenechá si do toho jen tak někým šťourat. „Být ministrem zdravotnictví a mít za zády hyperaktivního předsedu vlády, který se do všeho plete a za nic nenese zodpovědnost, totiž není jednoduché,“ zdůraznil Kubek.
Podle něj Blatný epidemii od začátku zlehčoval a odmítal rady odborníků. „Stal se ministrem v situaci, kdy skoro vrcholila druhá vlna epidemie a měli jsme tři tisíce mrtvých. Jeho úkolem bylo epidemii zvládnout, to se bohužel nepodařilo. Dotáhli jsme to na bezmála 30 tisíc mrtvých, ale není to vina pouze ministra Blatného,“ podotkl lékař.
Blatný nebyl ministrem premiéra
„Byl to ministr resortu, spíše opozice a pak už i některých politických bojů. Neměl jsem pocit, že by to byl ministr pacientů, lékařů, odborné veřejnosti ani premiéra. Blatný odbornost beze sporu má, ale někdy jsem měl pocit, že si politiku a témata určuje ryze sám, s nikým nekomunikuje, je nepředvídatelný, často dokáže překvapit jak odbornou veřejnost, tak asi i kolegy na vládě, a to se zvlášť před volbami neodpouští,“ okomentoval odvolání Jana Blatného z funkce politolog Jan Kubáček.
Podle něj je na takové pozici klíčová silná vazba k premiérovi, dobrá je podpora prezidenta i silná podpora odborné veřejnosti. Blatný byl podle politologa často spíš samostatnou jednotkou. „Musí se mu ale nechat, a ve středu to zdokumentoval, že umí velmi důstojně vystupovat, rozloučení bylo opravdu na úrovni. Dobře vyargumentované, hezky mluví, ale realita je často všednější, bídnější a mnohem horší. Politicky přinášel spíše minusové body, než aby dodával energii, která je teď nesmírně důležitá. Jsme v pandemii covidu a před zásadními podzimními volbami, takže se to sečetlo,“ podotkl Kubáček.
Jsou nároky na ministra zdravotnictví zvládnutelné?
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je na postu šéfa resortu zdravotnictví složité komunikovat. „Zájmy jsou často protichůdné a v našem politickém spektru nedošlo k tomu, že lidé táhnou za jeden provaz. Je otázkou, jestli jsou nároky na ministra zvládnutelné,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula.
Dodal, že současná situace při výměně Blatného byla jiná než u něj. „U mě to byla rychlá záležitost bez jakékoliv komunikace, zde jde o týdny diskuzí. A nevím, jestli probíhaly nějaké náznaky, nebo to bylo vyhroceno v poslední době. Nemyslím si, že by ministr musel být lékařem, ale v tom případě by kolem sebe musel mít medicinský tým. Ve většině případů jde o manažerské rozhodnutí,“ vysvětli epidemiolog.
Hlavním cílem ministerstva bylo promořovat
Evoluční biolog Jaroslav Flegr si zase myslí, že problém nebyl ani tak v osobě Jana Blatného a v jeho kvalitách, ale spíš v úřednickém aparátu, který je dlouhodobě usazen. „Myslím, že málokterý ministr by dokázal změnit směrování tohoto aparátu,“ upozornil Flegr.
Ten zároveň zkritizoval, že hlavním cílem ministerstva bylo zatím promořovat, ačkoliv se to veřejně neřeklo. „Změnit toto směřování bude dost náročné. Změna ministra by tomu mohla pomoci, je možné energicky otočit kormidlo a začít se chovat rozumně. Jednoznačně odsoudit dosavadní strategii a začít se snažit nikoliv s virem vyjednávat, ale pokusit se ho eliminovat,“ pokračoval biolog.
Podle něj se premiér Andrej Babiš snaží už několik měsíců o to, aby občané zapomněli, že už druhou vlnu vyrobil vlastně on, a snaží se stavět do pozice opatrného, kdy nabádá lidi, aby se chovali rozumně. „Nevím, jestli mu to přinese nějaké politické body, lidé tak úplně nezapomínají,“ podotkl Flegr.
Arenberger musí stabilizovat tragickou situaci na ministerstvu
Nový ministr zdravotnictví musí podle jeho předchůdce Romana Prymuly stabilizovat personální situaci na ministerstvu. „Ta je tam tragická. Musí stanovit poradce a týmy, které budou pronášet odborná rozhodnutí,“ upozornil Prymula s tím, že Petra Arenbergera zná dlouho a je šance, že by se Česko mohlo z pandemie vymanit. „Je konsenzuální a bude brát v potaz doporučení expertů. Čeká nás rozumné rozvolňování a jeho zásadní úkol je dokončit očkování,“ dodal epidemiolog.
Podle Kubka je Arenberger zkušený manažer a bude mít zájem spolupracovat s ČLK. „Jsme připraveni podporovat každého ministra, Blatný nestál o naše rady ani o rady odborníků,“ podotkl šéf lékařské komory.
Dodal, že nejlepším ministrem zdravotnictví byl podle něj Roman Prymula. Blatný byl v jeho pomyslném žebříčku někde uprostřed a jednoznačně nejhorší byl Adam Vojtěch. „Ten promeškal léto, kdy jsme získali čas na přípravu druhé vlny epidemie. Nepřipravilo se vůbec nic a nakonec se nedokázal postavit ani Andreji Babišovi na konci prázdnin, kdy bylo jasné, že není možné pustit děti do škol bez roušek, aby se lidé vrátili z dovolených a tvářili jsme se, že žádná epidemie neexistuje,“ shrnul Kubek.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr, šéf ČLK Milan Kubek a epidemiolog Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS