Babiš se hádá s WHO, zda zvládáme koronavirus. Hamáček chce, aby trasovala policie

Andrej Babiš

WHO znepokojuje situace v ČR

Premiér Andrej Babiš v pondělí sdělil, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů COVID-19. Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) na to reagovala prohlášením, že řešením není zastavit trasování, ale zvýšit kapacity. To ale premiéra rozzlobilo. WHO by podle něj měla mlčet, protože Česká republika situaci zvládá. Ministr Hamáček vzápětí uvedl, že by se do trasování mohli zapojit příslušníci policie.

Situace v České republice ohledně šíření nákazy koronaviru je podle české pobočky WHO nyní znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s COVID-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. „Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvl, ádání COVID-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ uvedla zdravotnická organizace na Facebooku.

Babiš: WHO by měla mlčet

Podle premiéra Babiše ale Česká republika podle statistik úmrtí v evropských zemích na milion obyvatel situaci zvládá. „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl premiér na Twitteru.

Stejně jako premiér Andrej Babiš se ohradil vůči varování WHO i ministr Adam Vojtěch. „Odborníci nyní zahájili debatu o změně systému trasování tak, aby byl efektivnější. Navyšujeme kapacity hygienických stanic i laboratoří. Děláme maximum pro to, abychom udrželi epidemii pod kontrolou,“ uvedl. Podrobně se k záměru odmítl vyjadřovat do jeho projednání. Prvotní návrh prý předloží do konce týdne, následně materiál probere Rada vlády pro zdravotní rizika.

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová v pondělí v pořadu CNN Prima NEWS 360° moderátorce Pavlíně Wolfové řekla, že hygiena chce „trasovat jen ty, které je třeba, tedy ty, kteří mají imunodeficit, chronické onemocnění či pracující ve zdravotnictví nebo v sociálních službách.“ Podle jejích slov už takto některé státy postupují a dramatické výkyvy nezažívají. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ dodala s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

Už předtím ovšem přiznala, že samotné trasování přestává hygiena kapacitně stíhat a i přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly. A hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že od září by se mělo postupně zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. V posledním týdnu ovšem počet pozitivních testů v ČR opakovaně přesáhl 500, rekordních bylo pátečních 797 případů.

Hamáček: Zapojme zkušené policejní vyšetřovatele

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý nabídl, že pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, mohli by se do trasování zapojit příslušníci policie. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Hamáček dodal, že to nabízel už na jaře a Babišovi o této možnosti znovu řekl v pondělí na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, posoudit by to měl Centrální řídící tým. Podle Babiše ale není nasazení policistů „na stole“.

Denní nárůst počtu nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8 400 lidí. Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 101 nových případů COVID-19. Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Česká republika zatím patří podle počtu mrtvých s COVID-19 na 100 tisíc obyvatel mezi nejméně postižené země Evropské unie, v současnosti je na tom z tohoto pohledu lépe jen šest zemí EU. Toto postavení má ČR dlouhodobě, v dubnu byla Česká republika v rámci srovnání v unii osmou nejméně postiženou zemí, v květnu desátou a v červenci opět osmou, uvádí web Digitální Česko.

Tagy: