reklama

Babiš se hádá s WHO, zda zvládáme koronavirus. Hamáček chce, aby trasovala policie

Premiér Andrej Babiš v pondělí sdělil, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů COVID-19. Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) na to reagovala prohlášením, že řešením není zastavit trasování, ale zvýšit kapacity. To ale premiéra rozzlobilo. WHO by podle něj měla mlčet, protože Česká republika situaci zvládá. Ministr Hamáček vzápětí uvedl, že by se do trasování mohli zapojit příslušníci policie.

reklama

Situace v České republice ohledně šíření nákazy koronaviru je podle české pobočky WHO nyní znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s COVID-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. „Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvl, ádání COVID-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ uvedla zdravotnická organizace na Facebooku.

Babiš: WHO by měla mlčet

Podle premiéra Babiše ale Česká republika podle statistik úmrtí v evropských zemích na milion obyvatel situaci zvládá. „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl premiér na Twitteru.

Stejně jako premiér Andrej Babiš se ohradil vůči varování WHO i ministr Adam Vojtěch. „Odborníci nyní zahájili debatu o změně systému trasování tak, aby byl efektivnější. Navyšujeme kapacity hygienických stanic i laboratoří. Děláme maximum pro to, abychom udrželi epidemii pod kontrolou,“ uvedl. Podrobně se k záměru odmítl vyjadřovat do jeho projednání. Prvotní návrh prý předloží do konce týdne, následně materiál probere Rada vlády pro zdravotní rizika.

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová v pondělí v pořadu CNN Prima NEWS 360° moderátorce Pavlíně Wolfové řekla, že hygiena chce „trasovat jen ty, které je třeba, tedy ty, kteří mají imunodeficit, chronické onemocnění či pracující ve zdravotnictví nebo v sociálních službách.“ Podle jejích slov už takto některé státy postupují a dramatické výkyvy nezažívají. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ dodala s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

Už předtím ovšem přiznala, že samotné trasování přestává hygiena kapacitně stíhat a i přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly. A hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že od září by se mělo postupně zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. V posledním týdnu ovšem počet pozitivních testů v ČR opakovaně přesáhl 500, rekordních bylo pátečních 797 případů.

Hamáček: Zapojme zkušené policejní vyšetřovatele

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý nabídl, že pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, mohli by se do trasování zapojit příslušníci policie. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Hamáček dodal, že to nabízel už na jaře a Babišovi o této možnosti znovu řekl v pondělí na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, posoudit by to měl Centrální řídící tým. Podle Babiše ale není nasazení policistů „na stole“.

Denní nárůst počtu nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8 400 lidí. Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 101 nových případů COVID-19. Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Česká republika zatím patří podle počtu mrtvých s COVID-19 na 100 tisíc obyvatel mezi nejméně postižené země Evropské unie, v současnosti je na tom z tohoto pohledu lépe jen šest zemí EU. Toto postavení má ČR dlouhodobě, v dubnu byla Česká republika v rámci srovnání v unii osmou nejméně postiženou zemí, v květnu desátou a v červenci opět osmou, uvádí web Digitální Česko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama