Premiér Andrej Babiš (ANO) se ohradil proti informacím, že ČR odmítla nákup vakcín ze Spojených arabských emirátů. Česko by přijalo seriózní nabídky, nikoliv podvodné, řekl premiér. Na údajné odmítnutí zakázek upozornil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Podle Petříčka (ČSSD) dostala Česká republika od Emirátů nabídku na nákup vakcín společnosti AstraZeneca vyrobených v Indii díky licenci. Vakcína by v Česku byla nejpozději za dva měsíce, uvedl. „Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček Respektu.
Odmítavé stanovisko na středečním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle webu je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
Následně to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení,“ napsal na Twitteru. „Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ dodal ministr.
Babiš se proti informaci ohradil
Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. „Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu,“ uvedl.
Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. „Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům),“ řekl Babiš. Vláda podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovala by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.
Podle Petříčka ale použití schválené vakcíny vyrobené mimo EU není vyloučené. „Podle informací, které jsem si ověřoval, tak mluvčí Evropské komise řekl, že se tyto záležitosti dají řešit, i kdyby výroba probíhala mimo autorizované výrobní závody,“ řekl ministr v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamní partnerskou firmou.