Předseda hnutí ANO Andrej Babiš shání nestranného historika, kterému chce přispět na knihu o polistopadovém vývoji. Na jeho konto pak na sociálních sítích zavtipkoval například historik Petr Blažek, že hledá někoho k pomoci s interpretací „Burešových příběhů“. Narážel tak na údajnou spolupráci expremiéra s komunistickou tajnou službou.
„Hledá se nestranný, nezávislý historik. Potřebujeme osvěžit paměť. Rozhodl jsem se zasponzorovat knihu o historii naší země od revoluce,“ napsal Babiš na svůj Facebook.
Hledá se nestranný, nezávislý historik. Potřebujeme osvěžit paměť. Rozhodl jsem se zasponzorovat knihu o historii naší země od revoluce. Kdo máte zájem, pište mi i s referencemi na predseda@anobudelip.cz
Posted by Andrej Babiš on Tuesday, April 4, 2023
Babiš byl především v průběhu neúspěšné prezidentské kampaně velmi kritický k vývoji České republiky po sametové revoluci. Tradiční strany proto také nazývá hanlivě „polistopadový kartel“. Pod svým příspěvkem se však setkal s mnoha posměšnými reakcemi. „Jasně. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost,“ reagoval například komentátor Petr Honzejk citací George Orwella.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg ostře o Svobodovi i případu učitelky: Tresty za blbost jsou výsledek nacismu
Historik Petr Blažek expremiérovi připomněl, že má sám velmi spornou minulost. „Andrej Babiš dnes oznámil na sociálních sítích, že hledá ,nestranného, nezávislého historika‘, protože potřebuje ‚osvěžit paměť‘... Doporučuji mu obrátit se na některé vynikající kolegy historiky a didaktiky dějepisu. Rádi mu jistě jako bonus pomohou se správnou intepretací Burešových příběhů a očistí jeho jméno,“ napsal na Facebook. Redakci CNN Prima NEWS sdělil, že se jednalo o vtip, který nechce dále komentovat.
Revoluce ducha Andrej Babiš dnes oznámil na sociálních sítích, že hledá „nestranného, nezávislého historika,“ protože...
Posted by Petr Blažek on Tuesday, April 4, 2023
Do diskuse pod Babišovým příspěvkem se vložil také spisovatel a badatel Jiří Padevět. „Preferuji osobní jednání, sejdeme se v Bratislavě před bývalou vinárnou U obuvníka,“ uvedl s narážkou na podnik, ve kterém měl údajně Babiš podepsat spolupráci s StB.
Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta zase uvedl, že toho k polistopadové historii napsal již mnoho. „Výzvu Andreje Babiše jsem si vzal k srdci již v roce 2007, kdy jsem začal mapování československé minulosti trilogií Kmotr Mrázek, později triptychem Padrino Krejčíř, načež jsem si odskočil k modrým kmotrům ODS v Superguru Bárta, volně jsem pak navázal na Bosse Babiše, popsal Babišovo Palermo I a II, a do toho si střihnul i jeho kumpána Rudého Zemana, a nakonec jsem to prozatím zdárně uzavřel Ruskou mafií. A budu pokračovat… Sponzoring netřeba,“ napsal na Facebook.
Babiš a StB?
Babiš, někdejší člen komunistické strany, se na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl podle dokumentů Ústavu paměti národa (ÚPN) důvěrníkem a agentem Státní bezpečnosti. Podle dokumentů slovenského ÚPN se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.
Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal žalobu na ÚPN. Loni v červnu bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu. Soud svůj verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou nemá být ÚPN. V říjnu Babiš podal dovolání proti rozsudku ke slovenskému Nejvyššímu soudu.
Pozornost v posledních dnech vzbudil také seriál České televize Volha, ve kterém se svazek StB s číslem, který měl patřit právě Babišovi, objevil.