Prezident Miloš Zeman zahnal premiéra Andreje Babiše (ANO) do úzkých. Ministerský předseda musel rozhodnout, jestli civilní kontrarozvědku i nadále povede Michal Koudelka. Tomu však Zeman nemůže přijít na jméno a přeje si jeho konec. Babiš si však nechce Zemana naštvat, protože bude prezidenta ještě hodně potřebovat po sněmovních volbách. Premiér proto vymyslel šalamounské řešení.
Jak už CNN Prima NEWS v pondělí informovala, Babiš se rozhodl, že nového šéfa BIS nevybere. V čele kontrarozvědky ale nechá Koudelku, kterého pověří řízením instituce. Nového ředitele má jmenovat až nový premiér, který vzejde z říjnových voleb.
O čem celá hra je? Koudelka, kterého do čela Bezpečnostní informační služby (BIS) jmenoval v roce 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), měl doposud podporu Babiše, vládní ČSSD i některých opozičních stran. Práci BIS v minulosti opakovaně ocenila Sněmovna, Senát i zahraniční spojenci.
Naopak do Koudelky už několik let pálí prezident Miloš Zeman. V roce 2018 například prohlásil, že BIS jsou „čučkaři“, a několikrát požadoval Koudelkův konec v čele tajné služby. Vloni koncem roku předal Babišovi kritický materiál týkající se šéfa BIS. Funkční období nynějšího ředitele služby končí v polovině srpna, což se Zemanovi hodí. S Babišovou pomocí se Zeman mohl Koudelky zbavit.
Pokud by premiér hlavě státu vyhověl a do čela BIS jmenoval někoho nového, prezident by se mohl radovat. Zbavil by se Koudelky, jehož úřad opakovaně upozorňuje na nebezpečí ruských a čínských špionů v Česku. Prezident má k Rusku i Číně naopak blízko. Zeman by navíc opět dokázal, že má Babiše omotaného kolem prstu. Současně ovšem by šéf hnutí ANO dal opozici další munici do předvolební kampaně.
Babiš si nechce pragmatický vztah se Zemanem pokazit
Kdyby Babiš vybral Koudelku i pro druhé pětileté období, naštval by si Zemana. A to si teď, před volbami, nemůže dovolit. Babiš si nechce pragmatický vztah se Zemanem pokazit. Dobře ví, že bude prezidenta potřebovat hlavně ve chvíli, kdy by hnutí ANO nevyhrálo volby a skončilo například druhé na pásce. Je to totiž právě prezident, kdo pověřuje politika sestavením vlády. Ústava mu dává široký manévrovací prostor, může si vybrat koho chce a tím sestavování budoucí vlády zásadně ovlivnit.
Zeman doposud otevřeně říkal, že pokud by vyhrála jedna z koalic, faktickým vítězem pro něj bude stejně jednotlivá strana, která bude mít nejvíc poslanců. Zeman by ale také mohl názor změnit.
Koudelka přitom do Babiše nikdy nekopal, a to ani na uzavřených jednáních. Několik zdrojů CNN Prima NEWS popsalo, že šéf BIS se premiéra zastával s tím, že v zásadních rozhodnutích nejedná ve prospěch Ruska nebo Číny.
Babiš, případně jeho okolí, tedy vymyslelo šalamounské řešení. Premiér vzal náboje opozici a zároveň si nenaštval Zemana. Opozice sice kritizuje, že předseda vlády jedná alibisticky a ustupuje Hradu, ale páteční mimořádná schůze Sněmovny nebude mít moc velký smysl.
Řešení je to zjevně nestandardní. Pokud je Babiš s Koudelkovou prací tak spokojen, jak veřejně říká, mohl ho v klidu jmenovat do čela služby na dalších pět let. Babiš to ale odůvodnil tím, že do voleb zbývají dva měsíce.
„Je fér, aby o takové důležité funkci rozhodla nová vláda. Opozice říká, že nemáme důvěru a nemáme rozhodovat, a teď nám říká, že máme rozhodovat. Je to pokrytectví,“ prohlásil v pondělí Babiš.
„Odmítám nesmyslná tvrzení o mé orientaci. Mám jasnou orientaci. Bojuji za české zájmy, všude. Mám jasné ukotvení, a prokázal jsem to. My jsme vydali Nikulina (Jevgenij Nikulin, ruský hacker zadržený v Česku, byl vydán do USA v roce 2018, pozn. red.) my jsme vydali tři agenty po kauze Skripal a my jsme rozkryli síť diplomatů, kteří tady dělali nějakou podivnou činnost. Jsem premiér svrchované země a žádní jiní politici mi nebudou do toho rozhodnutí mluvit,“ dodal.
Babiš také řekl, že své rozhodnutí se Zemanem nekonzultoval. Redakce se zeptala mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka, co na postup předsedy vlády říká. Ten uvedl, že prezident zatím nebude poskytovat žádné vyjádření.