reklama

Babiš vítězí marketingem a přisvojuje si práci jiných, říká šéf Pirátů Bartoš

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš oznámkoval vládu za fungování a informování veřejnosti během pandemie koronaviru školní známkou trojkou. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozebírá také, proč se podle něj vládní ANO drží na 30 procentech volebních preferencích a čím chtějí Piráti za rok uspět ve volbách.

reklama

Během nouzového stavu požadujete po vládě informace. Mimo jiné kvůli prodloužení nouzového stavu. Jak se vám je daří získávat?
V momentě, kdy je země ve vážném stavu, opozice a Sněmovna musejí mít informace, na základě kterých vláda jedná. Ale na některé odpovědi na otázky, které jsou relevantní a žádné kverulantské, čekáme z ministerstva zdravotnictví přes 30 dní. A to ministr Adam Vojtěch několikrát sliboval, že je druhý den pošle. Návrhy zákonů ve vládním systému se objevují téměř nahodile a poslanci je dostávají den před jednáním Sněmovny, což je zásadní problém a má to zásadní dopady na demokracii.

Jakou školní známku byste udělil vládě za informovanost?
Když informace nakonec „vykutáme“, je to tak trojka.

Sám říkáte, jak nutná je kontrola vlády v nouzovém stavu. Nezastínila tedy vláda opozici svými třemi tiskovými konferencemi denně v začátcích nouzového stavu? Případně nezastínila opozici kritika vlády z řad akademické sféry. Bylo opozici dost vidět?
Od začátku jsme vystupovali zcela jasně a snažíme se o to celou dobu, nejen během koronavirové krize. Co jsme potřebovali říct veřejnosti, to jsme řekli. Zejména o naší pomoci skupinám, na které se vláda vykašla, tedy na lidi pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o provedení činnosti (DPČ).

Ale dostalo se to k veřejnosti?
Důležité je, že se ty věci nakonec staly. PR vlády je mohutné, ale myslím si, že když děláte svoji práci dobře, tak to nakonec lidi uvidí. Práce je víc než PR.

Příští rok by se měly konat sněmovní volby. Když vás v lednu zvolili předsedou, řekl jste, že Piráti mají ambici zasednout ve vládě. Stále to platí a jak to chcete udělat?
Plníme, co jsme slíbili, než jsme přišli do Sněmovny. Namátkou: prosadili jsme zákon o registru smluv a v otázce exekucí jsme největší tahouni. Dlouhodobě se ukazuje, že politika, kterou děláme, je zaměřená na lidi. Na rozdíl od vlády pracujeme s daty a naše návrhy jsou funkční. Ty by měly mít přednost.

Vládní strany dominují přes média a ANO má nekonečný kapitál v holdingu Agrofert.

Většina opozice si myslí, že ANO porazí ve volbách díky dobrému programu. Jenže hegemon tuzemské politiky hnutí ANO má svých stabilních 30 procent a ani to nevypadá, že by tato podpora měla klesnout. Přitom v minulých volebních obdobích obvykle vládní strany v průběhu času ztrácely a opozice sílila. Neděláte něco špatně?
Odpověď jste nastínila na začátku. Vládní strany dominují přes média a ANO má nekonečný kapitál v holdingu Agrofert. Je to jistý souboj ekonomického Davida s ekonomickým Goliášem. Naši politiku dělají naši politici, ne najaté desetihlavé mediální týmy. Nemyslím, že cesta vede jinudy než přes pozitivní alternativu, kterou nabízíme. Dobrá práce se vyplatí.

Máte zmapované, čím váš hlavní konkurent tak získává?
Ve velké míře marketingem a také způsobem, jakým vláda prezentuje úspěchy kohokoliv jiného jako své úspěchy. Co mě naštvalo během krize snad nejvíc, byl premiér Babiš, když si začal dělat PR na tom, že celý národ šije roušky, které vláda nedodala. A to samé platí o opozičních návrzích. Cokoli je dobrý návrh, vláda ho zamítne, pak si ho přisvojí a za měsíc vydává za svůj.

Sněmovna by měla podpořit vznik vyšetřovací komise pro vliv cizích mocností

Primátor Prahy Zdeněk Hřib z Pirátské strany dostal policejní ochranu. Ačkoliv nikdo nesdělil přesný důvod, z kontextu vyplývá, a nelze to vyloučit, že jde o reakci na jeho výroky směrem k Rusku. Pokud to tak je, jak na to budete reagovat?
Ochranu dostal na základě informací bezpečnostních služeb, proto to nemůže komentovat on ani policie. Důvod pro ochranu je, že Zdeněk Hřib byl i cílem stalkingu. Jde o bezprecedentní záležitost, zažili jsme sérii tlaků ze strany Číny i na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu. A nyní se historie opakuje. Vláda nepostupuje razantně, všichni jsou zdrženliví, včetně ministra zahraničí Tomáše Petříčka, a on je snad ten nejaktivnější.

TOP 09 chce ve Sněmovně navrhnout, aby se vměšováním Ruska do českých záležitostí zabývali poslanci. Podpoříte takový návrh?
TOP 09 se na nás v této věci neobrátila, ale už drahnou dobu je ve Sněmovně návrh na zřízení komise pro vyšetření vlivu cizích autoritářských mocností na Česko. Zatím však nebyl zařazený na jednání. Sněmovna by tyto věci měla šetřit, zejména když už je do toho zapojená policie. Kdo jiný se může zastat politiků než politici v jedné nebo druhé komoře Parlamentu.

Se STAN jdeme do voleb v Olomouckém kraji

Už dříve jste řekl, že další opoziční hnutí STAN považujete za nejbližšího politického partnera Pirátů. Co od toho lze čekat směrem k volbám?
V Olomouckém kraji už spolupracujme, do krajských voleb půjdeme v koalici. Ve Středočeském kraji se o tom jednalo, na koalici jsme se nedomluvili. Funkční spolupráci máme i ve Sněmovně.

Jak změní či změnila pandemie koronaviru Česko?
Krize ukázala, že máme rezervy v oblasti digitalizace. Bylo možné sledovat spolupráci mimo strukturu vlády a částečně i politiky. To je lekce a žjištění, na kterých lze stavět. S Piráty obhajujeme, že to, co se v krizi naučíme, by Česko mělo brát jako výhodu. Připravili jsme plán s názvem Budoucnost řešíme teď. Je o tom, jaké kroky v budoucnosti udělat.

Ivan Bartoš (*1980) je předsedou České pirátské strany a poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Středočeský kraj. Stojí v čele sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama