reklama

Bachaři byli hodní. Slíbili, že se budu mít jako v peřince, říká Balage o pobytu ve vazbě

Hudebník Ota Balage dostal do vínku ohromné věno, talent k muzice totiž zdědil po otcově linii. „Praděda, děda i táta byli hudebníci. Studovat muziku jsem musel,“ uvedl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS. Na státní konzervatoř ho však nepřijali, a tak zamířil na hudební vojenskou konzervatoř. Jelikož nechtěl být vojákem z povolání, nechal se účelově zavřít.

reklama

S muzikou začínal Balage už ve druhé třídě. „Hrál jsem na piano a v šesté třídě jsme s Jirkou Křivkou založili kapelu Zikkurat. Hráli jsme tehdy doma v Malešicích s otevřenými okny. Těžký punk v té době,“ zavzpomínal.

Ve zkouškách na státní konzervatoř neuspěl. „Na klavír jsem nehrál nijak výjimečně. Pianisti, kteří byli vzati do prvního ročníku, vyhrávali různé hudební soutěže,“ vysvětlil Balage. Musel proto přemýšlet, co dál.

„Začal jsem se učit hře na klarinet a asi za půl roku jsem udělal přijímací zkoušky na hudební vojenskou konzervatoř. Za čtyři roky mě dotáhli k maturitě. Tam jsem se už opravdu stal studijním typem,“ popsal.

Spolu s maturitním vysvědčením absolventi dostávali také osmiletý závazek ke hře v Posádkové hudbě. „Tátovi jsem říkal, že na vojenskou konzervatoř půjdu, ale vojákem z povolání nebudu. Táta mě tehdy ujišťoval, že mě po maturitě vyplatí. Jenže oni to změnili. Honzu Neckáře tehdy ještě propustili, zaplatil za to dvacet tisíc,“ uvedl Balage.

V té době už měl kapelu Tango a chtěl se věnovat hlavně jí, a tak se nechal účelově zavřít do vazby. „Někdo mi poradil, že existuje paragraf o tom, že když něco poruším, vyhodí mě. Měl jsem dobrého vyšetřovatele a vše mířilo k tomu, že dostanu podmínku na půl roku. Jenže on onemocněl a přišel jiný. A ten mi pěkně zavařil,“ připomněl těžké časy.

Balage: Nechci stárnout a řešit starobu

„Dal mi paragraf opuštění posádky, což je něco, jako když zdrhneš z vojny,“ upřesnil hudebník. Očekával, že dostane pokutu, místo toho na něj uvalili vazbu. „Byl jsem tam tři měsíce. Psal jsem dopisy, ale oni je nikdy neodeslali. Naštěstí na mě byli bachař hodní, znali prý naši kapelu. Říkali mi, že se budu mít jako v peřince, ale já jim tvrdil, že jsem tu jen ve vazbě na podmínce. Oni tomu ale nevěřili, takže jsem se začal bát,“ doplnil Balage.

Z vazby mu nakonec pomohl advokát, kterého zařídil jeho otec. Před propuštěním však musel splnit podmínku. „Musel slíbit, že budu v Posádkové hudbě hrát, že miluji armádu, že budu se Sovětským svazem navěky a všechny tyhle blbosti. Tak jsem dostal podmínku na dva roky,“ uvedl muzikant. V Posádkové hudbě vydržel tři roky, poté šel na volnou nohu.

Po rozpadu rockové kapely Tango se stal spoluzakladatelem a zpěvákem ve skupinách Nová růže a BSP, v níž působil s Michalem Pavlíčkem a Kamilem Střihavkou. Je autorem scénické, filmové, televizní i reklamní hudby a stal se šéfdirigentem muzikálů Cats a Evita. Za svůj největší úspěch však považuje muzikál Jesus Christ Superstar. „Byl to největší úspěch, který jsem zažil. Hráli jsme od pondělí do neděle a měli jsme vyprodáno čtyři roky v kuse. To se tady nikomu ještě nepovedlo,“ uvedl v pořadu Povídej Balage.

Za pár týdnů známý hudebník oslaví své 60. narozeniny. Na otázku, čeho v životě chce ještě dosáhnout, odpověděl, že hlavně chce setrvat v tomhle stavu co nejdéle. „Nechci stárnou a řešit starobu a nechci opustit hudební branži,“ uzavřel Balage.

Ota Balage, vlastním jménem Ota Baláž, se v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS rozpovídal také o manželství a své sedmnáctileté milenceCelý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:
pořady CNN Prima NEWS muzikant hudebník vazba konzervatoř Povídej Radka Červinková Ota Balage kapela Zikkurat

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama