Zákaz vstupu k růžovému jezeru
V Kazachstánu se na sociálních sítích rozšířilo, že bahno z růžového jezera Kobejtuz je léčivé a dokonce chrání před nákazou koronavirem. Lidé se proto začali k jezeru v hojném počtu sjíždět a někteří bahno i sůl z něj prodávali na internetu. Vzhledem k tomu, že situace přerostla únosnou míru a hrozilo poškození tamního ekosystému, zakázaly úřady k jezeru přístup.
Kazašské jezero Kobejtuz je jedno z mála jezer světa s růžovou vodou. „Před dvěma lety začalo jezero růžovět. Podle odborníků to způsobily mikroorganismy a řasy. Z toho zrůžověla sůl jezera,“ uvedl Battal Ibrajev, zástupce hejtmana nedaleké obce Erejmentau.
Nepodložené zvěsti, že bahno léčí koronavirus
Kolik bude stát lék na koronavirus? Výrobci zveřejnili cenu remdesiviru
Konečně byla zveřejněna cena za antivirový lék remdesivir. Společnost Gilead Sciences, která lék na nemoc COVID-19 vyrábí a do června ho poskytovala zdarma, ji prozradila v otevřeném dopisu. Stanovená částka za jednu lahvičku je 390 dolarů – v přepočtu přes devět tisíc korun. Soukromé pojišťovny si ale připlatí.
Neobvyklý přírodní jev ročně přiláká řadu turistů, ale ještě populárnějším se jezero stalo v okamžiku, kdy se na sociálních sítích začaly šířit zvěsti, že bahno z něj má léčivé účinky. „Lidé si z nějakého důvodu myslí, že je bahno z jezera ochrání před koronavirem a že koronavirus vyléčí. To ale není ničím podložené,“ dodal Ibrajev.
Lidé si z jezera začali odvážet bláto i sůl a někteří poté údajně léčivé látky prodávali i přes internet. Podle lékařů může používání látek z jezera spíše ublížit. Lidé si totiž bahnem a solí mimo jiné proplachovali ústa, což podle lékařky Tolkin Batajevové může vést k bakteriálním infekcím.
Zákaz přístupu k jezeru byl nutný
„Jezero není čisté a také nevíte, jakým způsobem z něho bahno vzali a jak ho měli uskladněné. Naopak riskujete, že chytnete nějakou bakteriální infekci,“ varovala lékařka.
Podle zástupce hejtmana Ibrajeva zvýšený zájem turistů jezeru hodně ublížil. „Ekosystém jezera je hodně křehký. Podle odborníků to bude trvat 10 až 15 let, než se tyto rány zahojí,“ dodal zástupce hejtmana Ibrajev.
Úřady byly proto nuceny přístup k jezeru návštěvníkům zakázat.