Babiše do koše, návrat komunistů nebo srabi: Vrcholní politici na Národní budili vášně
sůl
Výpis příspěvků ke štítku „sůl“
Nejlepší svatomartinské recepty: Pomalu pečená husa i rohlíčky, zkuste staročeskou přílohu
Svátek svatého Martina, který každoročně připadá na 11. listopadu, je tradiční oslavou konce zemědělského roku a začátku zimního období. Tento den bývá spojen s příchodem prvního sněhu – dle pranostiky má „přijet Martin na bílém koni“. Ale možná ještě známější je tato slavnost pro své bohaté hody, při kterých na stole nesmí chybět dobře připravená svatomartinská husa, chutné rohlíčky s ořechovou náplní nebo staročeské přílohy, které doplňují celou hostinu.
Jak s příchodem zimy uchránit domácnost před plísněmi? Odborníci poradili jednoduchý trik
S nástupem podzimu a chladnějších měsíců se mnozí potýkají se zvýšenou vlhkostí ve svých domovech. Jednou z nevýhod zimy je kondenzace vlhkosti, která může způsobit nejrůznější problémy, včetně plísní. Ty pak mohou vést k vážným zdravotním komplikacím. Odborníci prozradili jednoduchý trik, jak domácnost před „tichým zabijákem“ ochránit.
Zdraží Čechům slazené nápoje? Válek by spotřební daň uvítal, ekonomové kroutí hlavou
Měla by se uvalit spotřební daň na sladké nápoje? Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) si to představit dokáže, proti nejsou ani Piráti, ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS však nad nápadem kroutí hlavou. Míní, že s podobným uvažováním by se dalo zdanit úplně cokoliv, například sůl nebo uzeniny.
Co by si vaše kočka uvařila k večeři?
Kočičí jazýčky dokáží být velmi náročné. Pokud jim obsah mističky zachutná, umí jej náležitě ocenit. Zároveň ale dokáží být nekompromisními kritiky, když se jim do vkusu zrovna netrefíte. Značka Sheba speciální kočičí potřeby respektuje a vyvinula proto renovované produktové portfolio, z kterého si vybere i ten nejnáročnější kočičí gurmán.
Slaný: Město s bohatou historií a nabídkou nekonečných možností
Slaný, malebné město ležící pouhých 30 minut jízdy autem od Prahy, se může pochlubit bohatou historií sahající až do jedenáctého století. I když jeho název evokuje spojení se solí, ve skutečnosti se zde sůl nikdy netěžila. Legenda vypráví o knížeti Nezamyslovi a jeho sluhovi Holotovi, kteří při lovu zabloudili k úpatí Slánské hory a objevili slanou vodu, která koním nechutnala. A tak vzniklo jméno města Slaný.
Nadměrná konzumace soli může vést k smrti, varuje WHO. Nenápadný zabiják ohrožuje i děti
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před smrtelnou konzumací soli, jelikož nadměrné dávky často vedou k vysokému krevnímu tlaku. Ten patří mezi kardiovaskulární onemocnění, která stojí za smrtí téměř každého druhého Evropana. Velmi znepokojivou zprávou je zjištěný výskyt u dětí a mládeže, jak ukazují některá data ze Slovenska. Příznaky problémů je navíc těžké rozeznat od chřipky.
Mytím auta lze snížit náklady na údržbu. Kartáčových myček se řidiči bojí zbytečně
Pravidelným mytím auta můžete prodloužit jeho životnost. Sůl, kamínky nebo nánosy bláta mohou narušit povrch kovů i pryžových komponentů. Z tohoto důvodu je dobré čistit i samotný podvozek vozu. Kartáčových myček se bát nemusíte. Na co si dát naopak při mytí auta pozor?
Přesolování je nebezpečnější než tabák, varuje Válek. Některé podniky zavádějí novou strategii
Češi moc solí. Dokonce dvakrát až třikrát více než doporučuje Světová zdravotnická organizace. Zástupci vlády, gastronomie i obchodů v úterý představili nový program, který by měl proti tomu bojovat. Do pilotního projektu Solíme méně se má prozatím zapojit deset vytipovaných restaurací a deset školních jídelen.
Medvědí česnek už roste. Jeho sběrem se dá výrazně ušetřit, pozor ale i na vysoké pokuty
Díky teplému únoru už v lesích začal růst medvědí česnek. Obliba této byliny kvůli jejím léčivým účinkům rok od roku roste. Při trhání je ale potřeba dávat velký pozor, abyste medvědí česnek nezaměnili za jiné druhy rostlin. Navíc ne všude je povoleno ho sbírat.
Pivo k snídani a hodně soli. Průzkum odhalil stravovací návyky Čechů, problém je už ve školách
Na vyváženost stravy dbá jen 62 procent Čechů, ukazuje průzkum společnosti Edenred. Lidé jedí málo zeleniny, naopak si dopřávají hodně příloh a smažených pokrmů. Zhruba 100 tisíc lidí si pak k snídani dává pivo. Dalším problémem je nadbytek soli, a to až ve třikrát větší míře, než se doporučuje. Nadmíru se solí i ve školních jídelnách.
Kabelka menší než zrnko soli za 1,4 milionu? Pár se jich ztratilo, řekli výrobci slavné značky
Mikroskopická kabelka, menší než ucho jehly, se na aukci prodala za 63 750 dolarů (zhruba 1,4 milionu korun). Výrobek menší než zrnko soli se prodával i s mikroskopem a podle svých autorů poukazuje na trend miniaturních kabelek, které už neslouží ke svému původnímu účelu, protože se do nich nic nevejde. Informoval o tom server BBC.
Zdrcující pohled z dronu: Bachmut miluje Ukrajinu, hlásá graffiti. Co zbylo z města soli?
Na záběrech Bachmutu, pořízených 13. února, byste člověka hledali marně. Vyslané drony zdokumentovaly dříve město solných a sádrovcových dolů tak, jak jej nejdelší a největší bitva na Ukrajině od začátku ruské invaze změnila – respektive zničila. Sledujícím se naskytne zdrcující pohled na pozůstatky dříve prosperujícího území. I přesto, že na snímcích nejsou žádní lidé vidět, jsou tam – schování ve sklepech, odhodlaní přežít.