reklama

Kolik bude stát lék na koronavirus? Výrobci zveřejnili cenu remdesiviru

Konečně byla zveřejněna cena za antivirový lék remdesivir. Společnost Gilead Sciences, která lék na nemoc COVID-19 vyrábí a do června ho poskytovala zdarma, ji prozradila v otevřeném dopisu. Stanovená částka za jednu lahvičku je 390 dolarů – v přepočtu přes devět tisíc korun. Soukromé pojišťovny si ale připlatí.

reklama

Předseda a generální ředitel společnosti Gilead Sciences Daniel O'Day uvedl, že typický pětidenní léčebný kurz by zahrnoval šest lahviček remdesiviru a na léčbu jednoho pacienta by připadla částka v přepočtu přes 55 tisíc korun.

Pro soukromé pojišťovny v USA bude však cena vyšší – pětidenní léčebný cyklus šesti lahviček bude stát necelých 75 tisíc korun na pacienta. Snížená cena se bude týkat nemocnic a dalších vládních zdravotnických zařízení, sleva se ale nebude vztahovat na programy Medicare a Medicaid.

Dostupný pro všechny

Lék remdesivir, který je v současné době podáván pomocí infuzí, je jediným lékem, který má povolení k nouzovému užití od US Food and Drug Administration pro léčbu koronaviru. Dosud byl remdesivir věnován americké vládě a přidělován americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb (HHS).

K tématu

O'Day v dopisu napsal, že jejich cílem je pomoci co největšímu množství nakažených: „Stejně jako ve všech našich akcích tykajících se remdesiviru, jsme k této situaci přistoupili s cílem pomoci co největšímu počtu pacientů co nejrychlejším a nejzodpovědnějším způsobem. Od spolupráce, nalezení rychlých odpovědí na bezpečnost a účinnost, až po zvýšení výroby a darování naší nabídky remdesiviru do konce června.“

„Teď, když přecházíme z období darování ke stanovení ceny remdesiviru, platí stejný princip. Věříme, že všichni pacienti budou mít k léku přístup,“ pokračoval O'Day.

Zkrátí pobyt v nemocnici o třetinu

Společnost Gilead Sciences uzavřela dohodu s americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb, podle kterého bude ministerstvo i nadále spravovat přidělování remdesiviru nemocnicím do konce září. Po tomto období činnost HHS při přidělování skončí.

„Prezident Donald Trump do září zajistil půl milionu lečebných postupů pro remdesivir. Je to lék, který vám, pokud jste hospitalizováni, může pobyt v nemocnici zkrátit o třetinu. Spolupracujeme s našimi státy, abychom se ujistili, že se remdesivir dostane do nemocnic, které to nejvíce potřebují,“ uvedl ministr HHS Alex Azar a dodal, že v mnoha okresech jižní části USA mají velmi vážná ohniska nákazy.

„Dodání zakoupeného remdesiviru bude zefektivněno a budě směřovat přímo do nemocnic na základě rozhodnutí státu místo toho, aby šel nejprve do státních zdravotnických oddělení,“ uvádí tisková zpráva ministerstva. Zásilky budou pravděpodobně posílány každé dva týdny.

K tématu

Tagy: léčba cena pojišťovna Donald Trump USA remdesivir lék COVID-19 koronavirus Gilead Sciences lék na koronavirus Alex Azar Daniel O'Day

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Příběhy drogových závislostí jsou často drsné a emotivní. Zvlášť, když se týkají v podstatě ještě dětí. Terapeut Karel Chodil se s takovými osudy setkává denně už deset let. V Terapeutické komunitě Karlov u Písku začínal jako řadový člen týmu a před dvěma lety se vypracoval na pozici jejího ředitele. Komunita Karlov léčí lidi od 16 do 25 let a matky s dětmi. Je jedinou komunitou v Česku, která dává matkám možnost léčit se za přítomnosti svých dětí. V rozhovoru pro magazín Generace 20 hovořil Karel Chodil mimo jiné i o těchto příbězích.

reklama
Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
Nezaměstnanost v červnu stoupla jen o 0,1 procentního bodu, čekalo se více
reklama
reklama
Přísný, výjimečný a skvělý. Svět oplakává legendu filmové hudby Ennia Morriconeho

Kultura

Domácí zpravodajství

Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Další články
reklama
reklama