reklama

Kolik bude stát lék na koronavirus? Výrobci zveřejnili cenu remdesiviru

Konečně byla zveřejněna cena za antivirový lék remdesivir. Společnost Gilead Sciences, která lék na nemoc COVID-19 vyrábí a do června ho poskytovala zdarma, ji prozradila v otevřeném dopisu. Stanovená částka za jednu lahvičku je 390 dolarů – v přepočtu přes devět tisíc korun. Soukromé pojišťovny si ale připlatí.

reklama

Předseda a generální ředitel společnosti Gilead Sciences Daniel O'Day uvedl, že typický pětidenní léčebný kurz by zahrnoval šest lahviček remdesiviru a na léčbu jednoho pacienta by připadla částka v přepočtu přes 55 tisíc korun.

Pro soukromé pojišťovny v USA bude však cena vyšší – pětidenní léčebný cyklus šesti lahviček bude stát necelých 75 tisíc korun na pacienta. Snížená cena se bude týkat nemocnic a dalších vládních zdravotnických zařízení, sleva se ale nebude vztahovat na programy Medicare a Medicaid.

Dostupný pro všechny

Lék remdesivir, který je v současné době podáván pomocí infuzí, je jediným lékem, který má povolení k nouzovému užití od US Food and Drug Administration pro léčbu koronaviru. Dosud byl remdesivir věnován americké vládě a přidělován americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb (HHS).

K tématu

O'Day v dopisu napsal, že jejich cílem je pomoci co největšímu množství nakažených: „Stejně jako ve všech našich akcích tykajících se remdesiviru, jsme k této situaci přistoupili s cílem pomoci co největšímu počtu pacientů co nejrychlejším a nejzodpovědnějším způsobem. Od spolupráce, nalezení rychlých odpovědí na bezpečnost a účinnost, až po zvýšení výroby a darování naší nabídky remdesiviru do konce června.“

„Teď, když přecházíme z období darování ke stanovení ceny remdesiviru, platí stejný princip. Věříme, že všichni pacienti budou mít k léku přístup,“ pokračoval O'Day.

Zkrátí pobyt v nemocnici o třetinu

Společnost Gilead Sciences uzavřela dohodu s americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb, podle kterého bude ministerstvo i nadále spravovat přidělování remdesiviru nemocnicím do konce září. Po tomto období činnost HHS při přidělování skončí.

„Prezident Donald Trump do září zajistil půl milionu lečebných postupů pro remdesivir. Je to lék, který vám, pokud jste hospitalizováni, může pobyt v nemocnici zkrátit o třetinu. Spolupracujeme s našimi státy, abychom se ujistili, že se remdesivir dostane do nemocnic, které to nejvíce potřebují,“ uvedl ministr HHS Alex Azar a dodal, že v mnoha okresech jižní části USA mají velmi vážná ohniska nákazy.

„Dodání zakoupeného remdesiviru bude zefektivněno a budě směřovat přímo do nemocnic na základě rozhodnutí státu místo toho, aby šel nejprve do státních zdravotnických oddělení,“ uvádí tisková zpráva ministerstva. Zásilky budou pravděpodobně posílány každé dva týdny.

K tématu

Tagy: léčba cena pojišťovna remdesivir lék Gilead Sciences Alex Azar Daniel O'Day

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama