reklama

Kolik bude stát lék na koronavirus? Výrobci zveřejnili cenu remdesiviru

Konečně byla zveřejněna cena za antivirový lék remdesivir. Společnost Gilead Sciences, která lék na nemoc COVID-19 vyrábí a do června ho poskytovala zdarma, ji prozradila v otevřeném dopisu. Stanovená částka za jednu lahvičku je 390 dolarů – v přepočtu přes devět tisíc korun. Soukromé pojišťovny si ale připlatí.

reklama

Předseda a generální ředitel společnosti Gilead Sciences Daniel O'Day uvedl, že typický pětidenní léčebný kurz by zahrnoval šest lahviček remdesiviru a na léčbu jednoho pacienta by připadla částka v přepočtu přes 55 tisíc korun.

Pro soukromé pojišťovny v USA bude však cena vyšší – pětidenní léčebný cyklus šesti lahviček bude stát necelých 75 tisíc korun na pacienta. Snížená cena se bude týkat nemocnic a dalších vládních zdravotnických zařízení, sleva se ale nebude vztahovat na programy Medicare a Medicaid.

Dostupný pro všechny

Lék remdesivir, který je v současné době podáván pomocí infuzí, je jediným lékem, který má povolení k nouzovému užití od US Food and Drug Administration pro léčbu koronaviru. Dosud byl remdesivir věnován americké vládě a přidělován americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb (HHS).

K tématu

O'Day v dopisu napsal, že jejich cílem je pomoci co největšímu množství nakažených: „Stejně jako ve všech našich akcích tykajících se remdesiviru, jsme k této situaci přistoupili s cílem pomoci co největšímu počtu pacientů co nejrychlejším a nejzodpovědnějším způsobem. Od spolupráce, nalezení rychlých odpovědí na bezpečnost a účinnost, až po zvýšení výroby a darování naší nabídky remdesiviru do konce června.“

„Teď, když přecházíme z období darování ke stanovení ceny remdesiviru, platí stejný princip. Věříme, že všichni pacienti budou mít k léku přístup,“ pokračoval O'Day.

Zkrátí pobyt v nemocnici o třetinu

Společnost Gilead Sciences uzavřela dohodu s americkým ministerstvem zdravotnictví a lidských služeb, podle kterého bude ministerstvo i nadále spravovat přidělování remdesiviru nemocnicím do konce září. Po tomto období činnost HHS při přidělování skončí.

„Prezident Donald Trump do září zajistil půl milionu lečebných postupů pro remdesivir. Je to lék, který vám, pokud jste hospitalizováni, může pobyt v nemocnici zkrátit o třetinu. Spolupracujeme s našimi státy, abychom se ujistili, že se remdesivir dostane do nemocnic, které to nejvíce potřebují,“ uvedl ministr HHS Alex Azar a dodal, že v mnoha okresech jižní části USA mají velmi vážná ohniska nákazy.

„Dodání zakoupeného remdesiviru bude zefektivněno a budě směřovat přímo do nemocnic na základě rozhodnutí státu místo toho, aby šel nejprve do státních zdravotnických oddělení,“ uvádí tisková zpráva ministerstva. Zásilky budou pravděpodobně posílány každé dva týdny.

K tématu

Tagy: léčba cena pojišťovna remdesivir lék Gilead Sciences Alex Azar Daniel O'Day

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama