Dojemné záběry z Myanmaru: Záchranáři z trosek vytáhli pět dní po zemětřesení živého muže

Záchranáři v Myanmaru po pěti dnech od zemětřesení vytáhli z trosek živého muže

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2 886, napsala agentura Reuters s odvoláním na bilanci poskytnutou státní televizí. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, napsala AP.

V Myanmaru se dalších 373 lidí pohřešuje a 4 639 bylo zraněno, uvedla tamní televize. Stanice BBC ovšem v souvislosti s touto statistikou podotkla, že ji zveřejnila myanmarská vojenská junta, která během přírodních katastrof v minulosti podhodnocovala počet obětí. Skutečný počet obětí pátečního zemětřesení je pravděpodobně mnohem vyšší, podotkla britská stanice.

ČTĚTE TAKÉ: Stovky zemětřesení zasáhly Island. Magma je v pohybu, výbuch sopky ohrožuje i hlavní město

Ve středu ale zavládla také chvíle radosti, když záchranáři vytáhli z trosek hotelu v Neipyijto živého muže, napsala AFP. Hotelového pracovníka podle ní vyprostil tým skládající se z myanmarských a tureckých záchranářů. Myanmarští hasiči z této záchrany zveřejnili na Facebooku video, na němž zachráněný působí malátně, ale je při vědomí.

Páteční zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně, přičemž epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru, které má 1,6 milionu obyvatel. V neděli oblast města zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně.

Povstalci i junta vyhlásili dočasné příměří

Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice nebo stržené mosty. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Myanmaru ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc. Humanitární pomoc posílá řada zemí.

Podle záchranných skupin reakci na zemětřesení komplikují také pokračující boje mezi juntou a složitou spletí ozbrojených skupin stojících proti její vládě, které začaly převratem v roce 2021, podotkla AFP.

Některé povstalecké skupiny vyhlásily dočasný klid zbraní hned v pátek nebo na začátku tohoto týdne. Ve středu se k nim přidala i vládnoucí vojenská junta. Vyhlásila dočasné příměří do 22. dubna. Armáda stále čelí kritice, že blokuje přístup k humanitární pomoci v místech, která nemá zcela pod kontrolou.

Zemětřesení dále zhoršilo už tak velkou humanitární krizi v zemi, napsala agentura AP a připomněla, že podle OSN byly vysídleny kvůli bojům přes tři miliony obyvatel a dalších téměř 20 milionů lidí potřebovalo humanitární pomoc.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Těhotná přežila po zemětřesení v Myanmaru pod troskami 55 hodin. Po vysvobození zemřela

Tagy: