reklama

Myanmarští povstalci se šikují proti vojenské juntě. Blíží se občanská válka?

Myanmarský odboj nabírá na síle a na pomoc zvenčí nečeká. Uvnitř povstaleckých táborů hluboko v džungli se dobrovolníci sami trénují na boj proti nepříteli – vládní armádě, která svrhla demokratickou vládu pod vedením Su Ťij. Statisíce lidí už musely kvůli pokračujícím bojům opustit své domovy. Podle lídrů povstaleckých skupin je země na pokraji občanské války. Do jednoho z těchto táborů se exkluzivně podívala CNN.

reklama

Vyčerpávající cesta džunglí odhaluje základnu myanmarských povstalců. Tábor Victoria je hlavní sídlo rebelů v celonárodním povstání proti vojenské juntě. Jen nedávno sem přijelo asi 200 dobrovolníků z celé země, kteří se chtějí trénovat ve vojenských dovednostech, aby mohli bojovat proti režimu, který byl v únoru v zemi nastolen – a zmařil tak naděje obyvatel Myanmaru na demokracii.

Jsou mezi nimi vesničané, mladí dělníci i bývalí studenti – všichni ochotní postavit se proti vojenskému převratu, proti kterému už dříve protestovali ve svých městech. Teď jsou připraveni vzít do rukou zbraně. „Je to smutné, velmi smutné. Zabili mnoho lidí z naší země... Tenhle tábor, ten mi může dát sílu bojovat proti vojenské juntě,“ řekl CNN jeden z dobrovolníků Čjinské národní fronty Naing Htoo Lwin.

Instruktoři v táboře jsou členy zmíněné fronty, která bojuje za práva etnické menšiny Čjinů v západním Myanmaru, zemi, která byla dříve nazývána Barmou. Fronta nyní spolupracuje s tamní exilovou vládou.

„Tito rekruti jsou ve výcviku třetím dnem. Čeká je celkem pouze 45 dní, které zahrnují dril, kurz útočného boje a především výcvik se zbraněmi, než se budou moci vrhnout do boje,“ popisuje reportér CNN Sam Kiley.

Guerillové boje přerostou v občanskou válku, říká lídr povstalců

Vůdci povstalců vědí, že krve poteče ještě mnoho. „Už jich je tu více než 15 tisíc a stále přicházejí noví. Barmská exilová vláda se je snaží vybavit zbraněmi,“ říká místopředseda Čjinské národní fronty Sui Khar. Na otázku, zda se skutečně jedná o občanskou válku, odpovídá, že se to k ní blíží. „Teď je to v jakési městské guerillové fázi, ale během několika měsíců se to změní v klasickou občanskou válku,“ hlásí Sui Khar.

Rychlý výcvik nových dobrovolníků ale může mít i nebezpečné důsledky. „Tento mladý muž, jak mi řekli jeho kamarádi, byl zraněn improvizovaným výbušným zařízením, které se snažil nastražit jako součást obranné linie kolem tohoto tábora a některých vesnic ohrožených vládní armádou,“ vysvětluje v reportáži Kiley.

Uprchlíci totiž tyto idylické vesnice opouštějí a přesouvají se do táborů na svazích kopců. Ženy, děti i starší lidé utekli, když zaslechli zvuky bojů. Mnoho mužů ve vesnicích zůstalo, brutality vládní armády se ale obávají všichni.

Podomácku vyrobené zbraně proti armádě

Čjinská národní fronta tvrdí, že v táboře vycvičila už tři tisíce lidí. Ti, kteří výcvik absolvovali, byli okamžitě nasazení do boje. Většinu jejich zbraní tvoří podomácku vyrobené brokovnice – původně na lov ptáků. Jsou uloženy u otevřeného ohně, aby nevlhly.

Povstalci věří, že jde o boj za spravedlnost, ale mají nedostatek zbraní a s výcvikem spěchají. Ke svržení vojenského režimu je navíc potřeba více než odhodlání a podomácku vyrobené brokovnice.

A jak bude konflikt pokračovat, počty mrtvých budou stoupat natolik, že místní nakonec možná začnou ztrácet přehled.

Tagy:
armáda CNN povstání Barma Myanmar občanská válka Do Aun Schan Su Ťij guerillová hnutí
Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský
Koronavirus

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama