Nejmladší obětí brutálních útoků vojenské junty v Myanmaru se stala sedmiletá dívka Khin Myo Chit. Tu vojáci postřelili v domě, kde bydlela, když utíkala do otcovy náruče. Půl hodiny po útoku zemřela, rodina teď zveřejnila její poslední slova. „Už nemůžu, tati, příliš to bolí,“ pronesla Khin, než vydechla naposledy. Vojáci v napadeních a raziích nadále pokračují. S informací přišel deník Daily Mail.
O poslední dívenčina slova se podělil její otec, U Maung Ko Hashin Bai, s místními zpravodajskými weby, píše Daily Mail. Podle svědků vojáci vtrhli v úterý do městečka Chan Mya Thazi před centrálním městem Myanmaru. Příslušníci bezpečnostních sil následně rabovali v domech, kde hledali zbraně nebo ty, kteří s převratem v zemi nesouhlasí. Neštítili se ani střelby.
Vojáci zastřelili sedmiletou dívku v náručí jejího otce. V Myanmaru zabili už 20 dětí
Sedmiletou dívku přímo v náručí jejího otce zastřelily myanmarské bezpečností složky v úterý ve městě Mandalaj. Dívka se stala nejmladší obětí protestů, které zemí zmítají od únorového vojenského převratu.
Při jedné z razií se vojáci dostali i do domu rodiny sedmileté Khin Myo Chit. Její starší sestra May Thu Sumaya pro média popsala, jak vojáci do příbytku vtrhli. „Kopali do zavřených dveří. Když se otevřely, zeptali se otce, zda je ještě někdo doma,“ sdělila 25letá dívka. Otec se snažil rodinu chránit, a tak zalhal a řekl, že v domě kromě něj nikdo není.
Vojáci však muži neuvěřili a vpadli do domu, který začali prohledávat. V tu chvíli se sedmiletá Khin rozeběhla ke svému otci a chtěla si mu sednout na klín. „Pak ji střelili,“ doplnila sestra. Vojáci navíc zbili a zatkli jejich 19letého bratra.
Dosud vojáci zabili přes dvacet dětí, říká organizace
Charitativní organizace Save the Children v úterý sdělila, že nejde o jedinou dětskou oběť brutálních útoků. Doposud bylo podle organizace při zásazích armády proti vlně protestů, které v zemi započaly 1. února, zabito nejméně 20 dětí včetně 14letého chlapce. Dalších 17 nezletilých mělo skončit ve vazbě.
Na začátku února se moci v zemi chopila armáda poté, co zadržela civilní vůdkyni země Aun Schan Su Ťij a její stranické kolegy. Zároveň vojáci oznámili, že podzimní volby v Myanmaru, které Su Ťij se svou stranou vyhrála, byly zmanipulované. Obyvatelé proti vojenskému puči protestují, armáda se však snaží demonstracím bránit všemi možnými způsoby.
Jen v sobotu, kdy vojenská junta slavila Den ozbrojených sil, bezpečnostní složky při potlačení dalšího protestu zabily 114 lidí. Celkově tak při demonstracích od února přišly podle Asociace na pomoc politickým vězňům o život stovky lidí.