Násilí v Myanmaru pokračuje. Vojáci během protestů zabili dalších 114 lidí včetně dětí

Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů za demokracii na několika místech země 114 lidí, včetně dětí. Dnešní den se tak stal nejkrvavějším od únorového puče, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na místní portál Myanmar Now a na svědky. Evropská unie, Británie a Spojené státy nové vraždění odsoudily.

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 440 lidí.

Stíhačky barmské armády dnes také zahájily palbu na vesnici blízko thajských hranic, na území ovládaném etnickou ozbrojenou skupinou Karenský národní svaz (KNU). Ta se zavázala, že bude bojovat za svržení politického puče z 1. února. Podle občanské společnosti Karen Peace Support Network, která v této oblasti působí, při útoku přišli nejméně dva lidé o život a další dva byli zraněni. Hlášený letecký útok je v tomto regionu nejvýznamnější za několik let. KNU předtím oznámila, že obsadila vojenskou základnu a zabila deset vojáků.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali na 40 místech Barmy. Nejvíce obětí je ve druhém největším barmském městě Mandalaji a v obchodním centru Barmy Rangúnu. Mezi mrtvými byly dvě děti ve věku 13 let. Média původně uváděla, že o život přišel také pětiletý chlapec, později se však objevily zprávy, že chlapec zřejmě přežil.

„Tento den bude zaznamenán jako den hrůzy a hanby. Zabíjení neozbrojených civilistů včetně dětí je neobhajitelné, oznámil na svém twitterovém účtu zastupitelský úřad EU v Rangúnu.

Britské velvyslanectví uvedlo, že „vraždy svědčí o tom, jaké jsou priority junty“. Britský ministr zahraničí Dominic Raab dodal, že zabíjení neozbrojených civilistů a dětí je pádem na úplné dno.

Americký velvyslanec Thomas Vajda na sociálních sítích uvedl, že „toto krveprolití je děsivé“ a dodal, že občané Barmy mluví jasně – nechtějí žít pod vojenskou vládou. Spojené státy barmskou armádu za její počínání ostře kritizují a mluvčí jejich kulturního zastupitelství v Rangúnu dnes potvrdil střelbu proti tomuto úřadu. Řekl, že nikdo nebyl zraněn a že úřad incident vyšetřuje.

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain v živě vysílaném projevu prohlásil, že armáda je připravena spojit se s celým národem na ochranu demokracie. „Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a které jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné,“ řekl.

Dnešní vojenské přehlídky se zúčastnilo na 8000 vojáků a přítomen byl i náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Podle diplomatů poslalo své zástupce na přehlídku osm zemí – Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Bangladéš, Vietnam, Laos a Thajsko.

Armáda byla podle generála Hlaina nucena převzít moc vzhledem k „nelegálním činům“ vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a její strany, Národní ligy pro demokracii. Liga podle armády zvítězila v loňských volbách nečestně a na základě podvodů.

Tagy:
armáda Velká Británie vojáci Evropská unie převrat Barma protesty zabití Myanmar Dominic Raab USA Rangún Aun Schan Su Ťij Národní liga pro demokracii Karenský národní svaz