Armáda ztrácí trpělivost, zabíjí dospělé i děti (zdroj: CNN Prima NEWS)
Armáda ztrácí trpělivost, zabíjí dospělé i děti. Vojáci si myslí, že si mohou vše dovolit. Tak popsal konání bezpečnostních složek při protestech v Myanmaru polský novinář, kterého vojáci zbili a 13 dní drželi ve vězení. Důvodem zřejmě bylo, že dokumentoval jednání armády při demonstracích v zemi. Ty pokračovaly i o víkendu.
Dosud nejkrvavějším dnem od únorového vojenského puče se stala sobota. Při masivních demonstracích, které jsou na denním pořádku, v zemi zemřelo minimálně 114 lidí, mezi nimi jsou pravděpodobně i děti. Oběti brutálního jednání armády se tak od začátku protestů počítají po stovkách.
Vojáci ale neradi vidí, když jsou o jejich brutalitě důkazy. I proto pravděpodobně zasáhli proti polskému novináři Robertu Bociagovi, který demonstrace fotil. „Jeden z vojáků si mě všiml a přiběhl za mnou, začal mě bít obuškem. Brzy u mě bylo vojáků deset. Pak mě zadržela policie, vysvětlili mi, že vojáci jsou teď velmi agresivní,“ svěřil se zadržený Bociaga.
Podle něj se navíc agresivita vojáků stupňuje. „Je už mnoho případů, kdy stříleli nejen na dospělé, ale i na děti. A nejen na ty, kteří se účastní protestů. Existují videa, kdy jen lidé jdou a střílejí lidi na ulici,“ uvedl Bociaga. Dosud je nejznámější dětskou obětí armádních útoků sedmiletá holčička, kterou vojáci zastřelili, když se chtěla schovat u svého otce.
Její rodina se nyní bojí, že vojáci na jejich městečko zaútočí znova. „V posledních dvou dnech jsme mohli vidět i pětileté děti, které ležely mrtvé na zemi,“ uvedl Tin Maunng Htwe, bojovník za lidská práva. V sobotu navíc armáda slavila Den ozbrojených sil. Zároveň však demonstrovaly tisíce obyvatel, kteří s převratem v zemi nesouhlasí.
Agresivita vojáků v Myanmaru stále stoupá. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Obávám se, že z toho bude velký masakr, lidé budou ve velkém utíkat ze země,“ doplnil polský novinář. O pomoc pro svou zemi prosila i myanmarská miss Han Lay na soutěži v thajském Bangkoku. „Prosím, pomozte Myanmaru, potřebujeme teď mezinárodní pomoc,“ žádala. Spojené státy, Evropská unie a další země násilí v Myanmaru odsoudily.