Rozhovor s Ivanem Bartošem (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Andrej Babiš si s maturitami zase udělal sólíčkovou akci,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS šéf Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj by měl premiér snižovat nejistotu, ne způsobovat chaos. Bartoš zároveň upozornil, že vláda stále nemá plán, co se bude dít po lockdownu a má obavy, že konec nouzového stavu nepřinese kvalitativní změnu.
„Máme ministerstva od toho, aby rozhodovala například o maturitách. Vláda přece není vládou jednoho muže Andreje Babiše. Děje se to v oblasti zdravotnictví i průmyslu, že panu Babišovi přijde nějaké téma zajímavé, tak ho 14 dní točí v médiích, aniž by dbal na názor odborné veřejnosti nebo daného reportu,“ zkritizoval premiéra v Novém dni předseda Pirátů Ivan Bartoš.
S návrhy má podle něj přicházet ministr. „Není možné, aby se v přímém přenosu přes média hádal v danou chvíli ministr s premiérem o tom, jak to bude,“ řekl Bartoš k diskutovaným maturitám, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) prosazuje úřední maturity, ale ministru školství Robertu Plagovi (za ANO) se takový systém nelíbí.
Podle Bartoše je u maturit zásadní podívat se na to, jakým způsobem probíhala výuka poslední rok. „Maturita není jen zkouška z nějakých čtyř předmětů, má své jasné části. Je tam velká část profilová. Jsou odborné školy, kdy je praktická zkouška faktické ověření toho, že člověk ovládá obor a je to zcela zásadní pro absolventy, když by měli nastupovat do nějakého zaměstnání, jestli bylo ověřeno, že zkušenosti mají,“ vysvětlil šéf Pirátů.
Například u společné části závěrečných zkoušek se podle Bartoše dá uvažovat o možnosti průměru známek za poslední období. Ale je to věc, která musí být systematická a pocházet z debaty od ministerstva školství. „A ne, že premiér obrátí jednou větou systém naruby, a pak vykládá, jak mu píší žáci. Mně také píše spoustu lidí, ale i když jsem pouze opoziční politik, snažím se vystupovat konzistentně, aby věci měly hlavu a patu a měly pokračování,“ kroutil hlavou Bartoš.
Babiš se nejčastěji rozhoduje podle reakcí veřejnosti
Zároveň upozornil, že premiér si vybral mediálně zajímavé téma a opanuje jím věřený prostor, čímž uvádí lidi do nejistoty. „Nesouhlasí-li ministr školství, je to zásadní problém a Babiš si zase typicky udělal nějakou sóličkovou akci, kde nezvažuje dopady, ale pouze to, jakým způsobem to zafunguje u voličů,“ nelíbí se opozičnímu poslanci.
„Míra nejistoty ve společnosti je velká a vláda opět najela do původních kolejí komunikace nápadů, možná měření reakcí veřejnosti, protože tak se premiér Babiš nejčastěji rozhoduje,“ upozornil s tím, že se pak poslanci ve finále dozvídají, že nemá žádný plán po skončení nouzového stavu a tohoto lockdownu, který by si minimálně školy v tuto chvíli zasloužily.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš Zdroj: Profimedia.cz
Konec nouzového stavu nepřinese kvalitativní změnu
Vláda podle něj opět rozjela původní styl, kdy ministři spíše vystupují v médiích a „nahazují dost chaotické výroky.“ Bartoš také upozornil, že vláda má už dva měsíce připomínky od Pirátů k očkovacím strategiím.
„A je-li očkování tedy to nejdůležitější, tak jsou tam obrovské mezery. Je možné dát pouze první dávku AstryZenecy, nepracovat s dvoudávkovými režimy v tuto chvíli. Ani k připomínkám k očkovací strategii jsme se nedostali a vidíme, že situace není ideální. Logistika selhává,“ zdůraznil poslanec.
Bartoš také upozornil, že komunikace vlády s opozicí po vyhlášení nouzového stavu opadla. „Moment, kdy vláda vyhlásila nouzový stav jako reakci na čtvrtou vlnu a neutěšenou situaci v nemocnicích, tak to dost spadlo. Na posledním mítinku s vládou, když se probírala pandemická situace, tak jsme reagovali na návrhy vládních opatření, rozporovali jsme třeba systém uzavření okresů, poslali jsme ministru Blatnému komentáře k těm opatřením, ale odpověď v tuto chvíli nemám,“ popsal předseda Pirátů
Přiznal, že má obavy, že konec nouzového stavu nepřinese kvalitativní změnu. Snížení čísla R a testování ve firmách podle něj mít efekt bude, ale ještě chvíli bude Česko čelit vyššímu nárůstu počtu hospitalizovaných. „Když se podíváme na data, jak vypadá tento měsíc, tak se to skutečně mění. Čekal bych, že vláda bude komunikovat i ten výhled zcela jasně. Nemůžete žít ve světě, kdy víte maximálně dva týdny předem, co se bude dít. A to se to může ještě výrazně změnit,“ zdůraznil Bartoš a dodal, že zodpovědnost nese vláda.