reklama

Bartošek: Nezodpovědným doporučuji, ať jdou na covidová oddělení a vidí lidi umírat

Všem nezodpovědným lidem včetně hospodských bych doporučil, aby šli jako dobrovolníci na covidová oddělení, kde se umírá. Viděli by, s čím se musejí lékaři vypořádat, uvedl v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Dodal, že lidem rozumí, že šli na pivo, ale nechápe, proč opatření nejsou účinnější. Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) lidé vládě nevěří.

reklama

V neděli rizikové skóre v systému PES stouplo na 64. Na sociálních sítích navíc kolují fotky a videa z hospod a center měst ukazující, že lidé nedodržují některá opatření. Nenosí roušky, shlukují se a tím mohou podpořit šíření koronaviru. „Mám rád příměry, na jaře jsem si říkal, že se situace zlepší, protože lidé dodržují nošení roušek, a já si myslel, že se z té krize dostaneme a budeme slavit nové Nagano. Vláda chaosu nás ale posunula do pralesní ligy,“ uvedl v pořadu Partie místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Zároveň poslal vzkaz všem, kteří opatření porušují. „Všem nezodpovědným lidem včetně hospodských bych doporučil, aby šli jako dobrovolníci na covidová oddělení, kde se umírá, a viděli, co musejí lidé v praxi řešit,“ navrhl s tím, že na jednu stranu lidem rozumí, že se těšili na setkání a pivo, na druhou stranu se ukazuje, že virus neodešel. „A zůstává otázka, proč vláda nebyla účinnější v preventivním opatření,“ upozornil.

S tím souhlasil poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a zdůraznil, že je potřeba, aby opatření měla logiku. Podle něj například zavírací doba ve 22 hodin způsobuje, že se poté všichni lidé najednou nahrnou do MHD, kde se koronavirus může šířit. „V zahraničí třeba ve 22:00 už nikdo nový do hospody nemůže přijít, ale stávající zákazníci ji mohou opustit do půlnoci, pak se lidé v městských dopravách vystřídají,“ navrhl Ferjenčík.

Šmarda: Podobný faul jako v srpnu se už nemůže stát

Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) problém společnosti je, že část lidí nevěří vládě a je masírována méně důvěryhodnými médii. „Součástí reality je, že vir nejde zastavit a řízení vlády musí být včasné. Na jaře jsme se prsili, že jsme ,best in covid‘ a obávám se, že v současné době by chytrá karanténa a testování měly být cílené,“ navrhl v Partii.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda si myslí, že se komunikace vlády zlepšuje, a to i díky protiepidemickému systému PES. „Okamžitě víme, co znamená čtvrtý stupeň. Podobný faul jako v srpnu se už nemůže stát. Lidé se ale k trasování nehlásí dobrovolně, protože si nemohou dovolit přijít na 10 nebo 14 dní o 40 procent příjmů,“ podotkl.

Ferjenčík upozornil, že vláda se zlepšila, ale nevyřešila dopad opatření na lidi, které postihuje likvidačním způsobem, že malé obchody a OSVČ jsou markantně postiženy.

Zároveň se zástupci stran shodli, že nemohou být jen trestáni neposlušní lidé, kteří nedodržují opatření, ale občané musí být i pozitivně motivováni, aby je dodržovali. „Já bych spíš očekával pozitivní motivaci podniků, které dodržují opatření. Třeba testy zdarma pro váš podnik nebo snížení DPH v tomto sektoru. Musí být pozitivní motivace, ne jen vyhrožovat policií,“ navrhl Ferjenčík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?
Koronavirus

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama