reklama

Bartošek: Nezodpovědným doporučuji, ať jdou na covidová oddělení a vidí lidi umírat

Všem nezodpovědným lidem včetně hospodských bych doporučil, aby šli jako dobrovolníci na covidová oddělení, kde se umírá. Viděli by, s čím se musejí lékaři vypořádat, uvedl v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Dodal, že lidem rozumí, že šli na pivo, ale nechápe, proč opatření nejsou účinnější. Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) lidé vládě nevěří.

reklama

V neděli rizikové skóre v systému PES stouplo na 64. Na sociálních sítích navíc kolují fotky a videa z hospod a center měst ukazující, že lidé nedodržují některá opatření. Nenosí roušky, shlukují se a tím mohou podpořit šíření koronaviru. „Mám rád příměry, na jaře jsem si říkal, že se situace zlepší, protože lidé dodržují nošení roušek, a já si myslel, že se z té krize dostaneme a budeme slavit nové Nagano. Vláda chaosu nás ale posunula do pralesní ligy,“ uvedl v pořadu Partie místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

K tématu

Zároveň poslal vzkaz všem, kteří opatření porušují. „Všem nezodpovědným lidem včetně hospodských bych doporučil, aby šli jako dobrovolníci na covidová oddělení, kde se umírá, a viděli, co musejí lidé v praxi řešit,“ navrhl s tím, že na jednu stranu lidem rozumí, že se těšili na setkání a pivo, na druhou stranu se ukazuje, že virus neodešel. „A zůstává otázka, proč vláda nebyla účinnější v preventivním opatření,“ upozornil.

S tím souhlasil poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a zdůraznil, že je potřeba, aby opatření měla logiku. Podle něj například zavírací doba ve 22 hodin způsobuje, že se poté všichni lidé najednou nahrnou do MHD, kde se koronavirus může šířit. „V zahraničí třeba ve 22:00 už nikdo nový do hospody nemůže přijít, ale stávající zákazníci ji mohou opustit do půlnoci, pak se lidé v městských dopravách vystřídají,“ navrhl Ferjenčík.

Šmarda: Podobný faul jako v srpnu se už nemůže stát

Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) problém společnosti je, že část lidí nevěří vládě a je masírována méně důvěryhodnými médii. „Součástí reality je, že vir nejde zastavit a řízení vlády musí být včasné. Na jaře jsme se prsili, že jsme ,best in covid‘ a obávám se, že v současné době by chytrá karanténa a testování měly být cílené,“ navrhl v Partii.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda si myslí, že se komunikace vlády zlepšuje, a to i díky protiepidemickému systému PES. „Okamžitě víme, co znamená čtvrtý stupeň. Podobný faul jako v srpnu se už nemůže stát. Lidé se ale k trasování nehlásí dobrovolně, protože si nemohou dovolit přijít na 10 nebo 14 dní o 40 procent příjmů,“ podotkl.

Ferjenčík upozornil, že vláda se zlepšila, ale nevyřešila dopad opatření na lidi, které postihuje likvidačním způsobem, že malé obchody a OSVČ jsou markantně postiženy.

Zároveň se zástupci stran shodli, že nemohou být jen trestáni neposlušní lidé, kteří nedodržují opatření, ale občané musí být i pozitivně motivováni, aby je dodržovali. „Já bych spíš očekával pozitivní motivaci podniků, které dodržují opatření. Třeba testy zdarma pro váš podnik nebo snížení DPH v tomto sektoru. Musí být pozitivní motivace, ne jen vyhrožovat policií,“ navrhl Ferjenčík.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama