Bartošek: Ruští vojáci se chovají jako barbaři, Putin chce do války zatáhnout celý svět

Ruští vojáci na Ukrajině zabíjí i civilisty, chovají se jako naprostí barbaři. Ti, kteří se takových násilností dopouštějí, patří před Mezinárodní soud pro lidská práva v Haagu. Je o tom přesvědčen místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS kromě toho poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin stupňováním útoků i na civilní cíle provokuje Západ a chce svět zatáhnout do mnohem větší války.

„Ruská armáda se chová jako naprostí barbaři. To, co předvádí... Všichni patří před soud do Haagu,“ komentoval Bartošek ruské letecké útoky, bombardování i střelbu zaměřenou na ukrajinské civilní obyvatelstvo. Mimo jiné na nemocnice nebo divadlo, kde se ukrývaly ženy s dětmi.

Jako jeden z důvodů, proč se tak Putin chová, vidí snahu vyprovokovat západní mocnosti. „Rusko a Putin provokuje, čeká a chce svět zatáhnout do mnohem většího konfliktu,“ míní místopředseda Sněmovny. Jako argument uvedl příklad pádu dronu sovětské výroby v Záhřebu nebo narušení švédského vzdušného prostoru ruskými stíhačkami.

Státy Evropské unie či Severoatlantické aliance (NATO), které konflikt na Ukrajině sledují a posílají pomoc Ukrajincům, ať už zdravotnickou či vojenskou, se podle něj nesmí nechat do válečného střetu s Ruskem vtáhnout. Například zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou, po čemž volá tamní prezident Volodymyr Zelenskyj, by právě proto bylo podle Bartoška „velmi komplikovaně vymahatelné“.

Šéf lidoveckých poslanců dodal, že Putin se v konfliktu chová hrozně. „V Putinově hlavě se musí dít něco strašného. Vraždění civilistů nemůže nařídit normální člověk,“ říká místopředseda dolní komory českého Parlamentu. Kromě toho tak Putin dává najevo, že mu na životech nezáleží. A to ani na těch ruských. „Putin nahnal syny ruských matek do mlýnku na maso na Ukrajině. Na životech běžných Rusů mu nezáleží,“ pokračoval Bartošek.

Ruské matky se dozví, že Putin nechal zabít jejich syny

Podle něj má už nyní Rusko na Ukrajině obrovské lidské i materiální ztráty. Ty by podle něj mohly proti Putinovi postavit jeho vlastní národ. „Až se to dozví ruské matky, že Putin nechal zabít jejich syny, že nechal zabít otce od jejich dětí, tak se zvedne obrovská vlna odporu,“ zmínil v pořadu K věci lidovecký politik s dovětkem, že Rusku mimo jiné začínají docházet i základní potraviny.

Řešení tak podle Bartoška mají v rukách i samotní Rusové, kteří jsou však podle jeho slov „masírováni lží ze strany ruské televize“. „Jestliže Německo dokázalo projít procesem denacifikace a touhy po usmíření po 2. světové válce, tak ta možnost je i v případě ruské společnosti,“ dodal Bartošek v pořadu K věci.

Budeme v budoucnu posilovat hranice NATO?

Prohlubovat se bude podle Bartoška kvůli konfliktu nejen bída na Ukrajině, ale také v samotném Rusku. „Už teď vidíme, že je (Rusko) technologicky zaostalé a ten propad bude pokračovat. To je konečný důsledek. Nakonec to odnesou běžní Rusové,“ zmínil místopředseda Poslanecké sněmovny.

Velmi kladně hodnotí české zapojení v posilování přítomnosti NATO na Slovensku. Do sousední země má zamířit zhruba 650 českých vojáků. „Je to dobrá zpráva pro nás všechny. Je potřeba počítat s tím, že i do budoucna budeme muset posilovat naši vojenskou přítomnost na východním křídle NATO. Nejenom na Slovensku, ale i v pobaltských zemích,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Zelenského poradce: Vznikla ohrožující situace

23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

Živě
ON-LINE: Ukrajinci na nás vyslali rakety, tvrdí běloruský prezident Lukašenko

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.