Děti s PIMS plní nemocnice (zdroj: CNN Prima NEWS)
Desítky dětí po celé republice se potýkají s velmi vážným onemocněním, které má návaznost na prodělaný COVID-19. Jedná se o nečekanou a výraznou imunitní reakci organismu, po které v řadě případů nastává postupné selhávání orgánů.
Třináctiletou Báru z Ostravy lékaři doslova vytrhli ze spár vážné nemoci PIMS-TS. Byla v umělém spánku a selhávaly jí orgány. „Srdce, mozek, plíce, játra. Měla i dialýzu, měnili jí krev. S manželem jsme mysleli, že nám umře. Bylo to strašné,“ sdělila Bářina maminka Jana Jakůbková.
Třináctiletou Báru z Ostravy lékaři doslova vyrvali ze spárů vážné nemoci PIMS-TS. Zdroj: CNN Prima NEWS
Třináctiletou Báru z Ostravy lékaři doslova vyrvali ze spárů vážné nemoci PIMS-TS. Zdroj: CNN Prima NEWS
Bára nakonec bojovala na dětské jednotce intenzivní péče 47 dní. Pomohlo i to, že před nemocí dělala závodně aerobik. „Výhodou bylo, že měla velkou fyzickou rezervu díky tomu, že byla opravdu sportovec. I mentálně byla bojovník, který věcem nepodléhá,“ řekl lékař pediatrické resuscitační a intenzivní péče ostravské nemocnice Jiří Duda.
Onemocnění je zákeřné
Rodiče přitom vůbec netušili, že jejich dcera covid prodělala. Onemocnění PIMS-TS, kdy organismus výrazně a někdy až řadu týdnů po covidu zareaguje nečekanou imunitní reakcí, je zákeřné. „Trvající teploty, zhoršující se stav, často zvracení, průjem a oběhový problém, to znamená, že je nízký tlak. Ze začátku se to může tvářit jako bakteriální zánět,“ vysvětlil primář Tomáš Zaoral.
Státy pozastavují očkování AstraZenecou kvůli záhadným úmrtím. Česko to neplánuje
Už devět evropských států pozastavilo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca kvůli podezření na úmrtí. Některé úplně, jiné stoply šarži, po níž se měly u lidí objevit zdravotní problémy. Česko se k takovému kroku nechystá. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) u nás podobné komplikace nenastaly a důvod k pozastavení očkování AstraZenecou nevidí. V pátek ale Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že mezi nežádoucími účinky vakcíny jsou i závažné alergické reakce.
„Syn měl horečky 38, 39 °C. Byl takový celý schvácený, unavený,“ dodala maminka jednoho z nemocných dětí. Onemocnění PIMS cílí pouze na děti. Nejstaršímu pacientovi, u kterého lékaři tuto nemoc zaznamenali, bylo 21 let.
V Ostravě vyléčili z PIMS už 14 dětí, v pražské nemocnici Motol 25. První případy měli na přelomu října a listopadu v návaznosti na 2. vlnu koronaviru. „Mezi vlnou a dětí s PIMS je odstup vždy 2 až 4 týdny, protože víme, že nejdříve je potřeba onemocnět, mít infekci, třeba i bez příznaků. Od té doby pořád vývoj kopíruje to, kolik máme v populaci covidu, a máme ho bohužel pořád moc,“ dodal přednosta Pediatrické kliniky nemocnice v Motole Jan Lebl.
V srpnu bude mít Bára 14 let. Lékaři jí ale až do konce roku aktivní sport zakázali, musí šetřit srdce a nesmí se zadýchat. Zatím se tak doma jen protahuje. Hlavní ale je, že zákeřnou nemoc přežila.