Už devět evropských států pozastavilo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca kvůli podezření na úmrtí. Některé úplně, jiné stoply šarži, po níž se měly u lidí objevit zdravotní problémy. Česko se k takovému kroku nechystá. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) u nás podobné komplikace nenastaly a důvod k pozastavení očkování AstraZenecou nevidí. V pátek ale Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že mezi nežádoucími účinky vakcíny jsou i závažné alergické reakce.
„Šarže vakcín AstraZenecy, o které se v této souvislosti mluví, nebyla a není v České republice,“ upozornila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
Skandál v Brazílii: Seniory „očkovali“ prázdnými injekcemi, dokazují videa
Skandál kolem očkování proti covidu řeší brazilské úřady. Lékaři měli zájemce očkovat jen zdánlivě, stříkačky byly totiž prázdné. Podle videí, která kolují na sociálních sítích, sice zdravotníci vpíchli seniorům do ramene jehlu, injekci ale nestlačili. Případem už se zabývá policie, jak uvedl web The Guardian.
„Ve čtvrtek jsme v rámci jednání Správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky a v rámci Farmakovigilančního výboru pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) tuto problematiku projednávali. Většina zástupců lékových agentur, kteří na jednání byli přítomni, se zatím k takovým krokům nechystá a ani v Česku aktuálně žádná opatření neplánujeme,“ podotkla Storová.
Podle Blatného je vakcína bezpečná a nevidí důvod k obavám. „Nemáme žádné indicie o tom, že by se tato komplikace u nás objevovala,“ řekl novinářům. Země, které očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavily, to podle ministra učinily na základě svých zkušeností. „V současné době se současnou znalostí nevidím důvod k obavám ani k pozastavení očkování touto vakcínou,“ dodal Blatný.
EMA: AstraZeneca může způsobit silné alergie
V pátek ale EMA ve své zprávě uvedla, že „doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky“. Návrh se zakládá na 41 případech závažných alergických reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii. Tamní premiér Boris Johnson přitom nadále ujišťuje, že nebezpečí nehrozí.
Bezpečnostní komise EMA však také zkoumá „všechny případy tromboembolických příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca“, píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí Dánska a dalších zemí pozastavit očkování tímto přípravkem.
Británie by zvládla celé Česko naočkovat už dvakrát. My nemáme ani desetinu
Velká Británie očkuje proti covidu takovým tempem, že česká populace by měla už obě dávky vakcíny za sebou. Hlásí totiž více než 21 milionů naočkovaných. Premiantem ve vakcinaci je tradičně Izrael, Česko oproti dalším rozvinutým zemím zaostává. Doposud u nás vakcínu obdrželo přes 900 tisíc lidí, což není ani desetina populace.
Koncern AstraZeneca obavy kolem své vakcíny proti covidu odmítá, napsala v pátek agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analýze dat týkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.
Mezi sraženinami a úmrtími se zatím neprokázala souvislost
Dánsko pozastavilo očkování vakcínou společnosti AstraZeneca ve čtvrtek, s platností na 14 dní. Důvodem jsou právě zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Tamní úřady ale uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Později se k Dánsku připojilo s obdobným opatřením také Norsko.
„Je zdokumentováno, že vakcína je bezpečná a efektivní. Musíme ale reagovat na zprávy o možných vážných vedlejších účincích zaznamenaných jak v Dánsku, tak v dalších evropských zemích,“ upozornil ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström. Dánska se týká jeden případ úmrtí.
Dvě podezřelá úmrtí na Sicílii
Z preventivních důvodů pozastavila očkování výrobní šarží vakcíny ABV 2856, kterou nyní přezkoumají experti. Úřady totiž prověřují případ 43letého vojáka na Sicílii, který zemřel den po podání vakcíny. Příčinou měla být zástava srdce. Informovala o tom agentura Reuters.
AstraZeneca opět sníží dodávky vakcín proti koronaviru do Evropské unie. Na třetinu
Farmaceutická společnost AstraZeneca předpovídá, že její dodávky vakcíny proti COVID-19 pro Evropskou unii do konce března dosáhnou objemu pouze asi 30 milionů dávek. AstraZeneca tak údajně dále snížila svou předpověď poté, co se na začátku roku ukázalo, že nedodá původně slíbených 90 milionů dávek. Ukazuje to interní dokument, ke kterému se dostala agentura Reuters.
Italská agentura pro léčivé přípravky (AIFA) však poukázala na to, že mezi vakcínou a následnými „závažnými nežádoucími účinky“ se zatím neprokázala žádná souvislost. Prokuratura z města Syrakusy nařídila pitvu a spustila vyšetřování. Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza zdůraznil, že vláda dbá na bezpečnost vakcín, které „jsou nejdůležitějším klíčem v boji proti pandemii“.
Vyšetřování však probíhá také v souvislosti s případem 50letého policisty, který taktéž zemřel na Sicílii 12 dní po očkování. Během 24 hodin se mu udělalo špatně a jeho stav už se nezlepšil. Kromě toho se úřady zabývají úmrtím zaměstnance jedné ze škol v okolí města Neapol, který dostal vakcínu v pondělí a krátce nato zemřel. Minulý týden zemřela po očkování 62letá učitelka.
Očkování jednou šarží pozastavilo i Pobaltí
Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu šarži, která však má být jiná než ta pozastavená v Itálii, přestala země používat poté, co ve městě Zwettl zemřela očkovaná zdravotní sestra v důsledku závažných problémů se srážením krve. Další sestřička měla plicní embolii a byla ve vážném stavu. Vakcinaci zmíněnou šarží následně přerušilo také Estonsko, Litva, Lotyšsko, Island a Lucembursko, sdělila EMA.
Očkování, které vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice. Podle SÚKL se ale u nás nepoužívá šarže pozastavená v Rakousku.
K úternímu večeru SÚKL evidoval celkem 1 506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Od začátku očkování, tedy od konce loňského prosince, zaznamenal lékový ústav 11 případů úmrtí po vakcíně, které úřady prověřují.