reklama

Bastei: Vyrazte na skalní útvar v Saském Švýcarsku s výhledem na Labe

/ fotografií

Kam se v létě vydat na zahraniční výlet? Nemusíte jezdit nikam daleko. Podívat se můžete například na úchvatný skalní most Bastei, který se nachází v Saském Švýcarsku v Německu. Z něj se můžete kochat výhledem na Labe a poté se třeba ubytovat v nedalekém hotelu, nebo si aspoň zajít na něco dobrého do místní restaurace.

reklama

„Přejíždíme do prostoru Německa, prosím, abyste si zakryli ústa a nos. Děkujeme za spolupráci,“ upozorňuje průvodčí Českých drah poté, co vlak jedoucí z Děčína podél Labe opustil území ČR a mířil k nejbližší německé stanici Schmilka. Pohraniční obec Schmilka má s Hřenskem na protějším břehu Labe jediný vodní hraniční přechod v ČR.

Právě Labe, které si prořezalo v pískovcovém podloží hluboký kaňon, je důvodem zvýšeného příhraničního turistického ruchu v oblasti. A to jak z české, tak z německé strany, neboť na obou stranách se rozkládá národní park.

Pro ty, kdož nejedou autem, je ideální vlaková trasa Děčín – Bad Schandau, kde se přestupuje na regionální vlak do Kurort Rathen. Jízdenkový automat v Bad Schandau se dá přepnout do češtiny, takže jízdenku získá i ten, kdo nevládne němčinou nebo angličtinou, kterou mluví paní pokladní na nádraží.

Největší místní atrakce, vyhlídkový most Bastei, je kousek za vlakovým nádražím v Kurort Rathen. Abyste se k mostu ale dostali, musíte se ještě za 1,3 euro přeplavit přívozem přes Labe a pak vystoupat do výšky 304 m n. m., takže je potřeba počítat s tím, že se trochu zadýcháte. A potkáte spoustu lidí, neboť jde o nejnavštěvovanější místo v Saském Švýcarsku.

Bastei je i teď, v době, která zahraničním výletům moc nepřeje, zaplněn turisty. Kromě očekávané němčiny a češtiny tu zní i polština či ruština.

Z vyhlídky si nelze nevšimnout obrovské, na stolové hoře stojící nedaleké pevnosti Königstein s velmi pohnutou minulostí, kde byl mimo jiné převýchovný tábor pro společnost „nevhodné“ východoněmecké mládeže.

Skalní most a hrad

Skalní most Basteibrücke pochází z roku 1851, kdy nahradil původní dřevěný most z roku 1824. I on sloužil turistickým účelům, protože 19. století fandilo romantickým výhledům, vyhlídkám i procházkám, čemuž odpovídá i silná tradice okrašlovacích spolků. Název Bastei (bašta, bastion) označuje zahrnutí strmých skal do starého obranného kruhu kolem hradu Neurathen. Když v roce 1592 pracoval kartograf a zeměměřič Matthias Oeder v Sasku, označil soubor skalních útvarů jako Pastey.

Po mostě se dostanete na skalní hrad Neurathen, který jako by nechtěl prozradit datum svého založení. Proběhly na něm sice archeologické výzkumy a existují jak nepřímé (z roku 1261), tak přímé zmínky o jeho existenci, ale důkaz a přesné datum založení chybí. O hradu se mluví například v roce 1289, a to při příležitosti slibu purkrabího Rathenu, jímž byl Friedrich Clemem z Drážďan, který se zavazoval sloužit králi Václavu II.

Nicméně už od 15. století byl hrad opuštěný a začal chátrat. Jeho poslední majitelé, pánové z Oelsnitz, u něj totiž provozovali loupeživý život a hrad, který jim sloužil za útočiště, byl dobyt a vypálen saskými vojsky. Rekonstrukce, alespoň toho, co z něj zbylo, proběhla ve 20. století a vstup je aktuálně drobně zpoplatněn.

Dnes je podhradí, v němž se rozkládá lázeňské městečko, plné stánků a hospůdek. Snaha posloužit poutníkům se odvíjí teprve od roku 1812, kdy na Bastei otevřel řezník Pietzsch z Lohmen první stánek s občerstvením. Ovšem už v roce 1826 se turisté napájeli a jedli v restauraci zhotovené podle plánů Gottloba Friedricha.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama