reklama

Vláda asi nepočítá s plošným očkováním. Jinak by polní nemocnici nerušila, tvrdí Baxa

Co se zrušenou polní nemocnicí v pražských Letňanech? Místopředseda ODS a primátor Plzně Martin Baxa navrhnul, aby se namísto vyklizení stalo z areálu velké očkovací centrum. Prohlásil to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle poslance vládního hnutí ANO Jana Řehounka je však problém v tom, že stát za pronájem pozemku platí měsíčně miliony korun.

reklama

Baxa v Partii poukázal na brněnskou polní nemocnici, která stejně jako ta pražská vznikla kvůli rostoucím počtům hospitalizovaných pacientů s covidem. „Když se nemocnice udržely, změnil se areál na místo, kde se plošně testovalo, což se vládě také nikdy nepovedlo zajistit. Brno a kraj nyní navrhly, aby se z areálu stalo velké očkovací centrum,“ řekl Baxa ve vysílání CNN Prima NEWS.

K tématu

Vláda rozhodla o rozebrání letňanské polní nemocnice, jejíž fungování vyšlo na desítky milionů korun, ale nikdy v ní nebyl nikdo hospitalizován a zůstala tak nevyužita, do konce února. „Přece tyto areály jsou naprosto ideální pro to, aby se v krátkém čase naočkovalo co nejvíce lidí,“ řekl Baxa a dodal, že kromě Brna se podobný projekt chystá i v Plzni, kde je primátorem.

Samotné zrušení polní nemocnice může podle Baxy vypovídat o tom, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a potažmo i celá vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) nevěří, že se někdy podaří pro Česko získat takové množství vakcín, že se bude moci plošně očkovat. „Pro mě je to pražské zrušení varováním, že se nemusí postavit velké prostory pro očkování. Letňany ukazují, že s tím vláda asi nepočítá,“ uvedl Baxa v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Placení pronájmu i špatná dostupnost

Poslanec vládního hnutí ANO Jan Řehounek vidí hlavní problém v penězích. Za pronájem pozemku i areálu v Letňanech totiž stát do konce ledna zaplatil miliardáři Pavlu Sehnalovi 51 milionů korun bez DPH. Pokud by pronájem pokračoval do konce února, částka by se mohla vyšplhat ještě o zhruba 14 milionů. „Výstaviště v Brně (kde byla původní polní nemocnice vystavěna, pozn. red.) je městské,“ zdůraznil Řehounek hlavní rozdíl oproti pražskému případu.

Další hosté nedělní Partie Terezie Tománkové, předseda SPD Tomio Okamura a šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, zase upozornili, že do areálu v Letňanech by se většina obyvatel Prahy špatně dostávala. „Letňany jsou hůře (dopravně) dostupné, ale bylo by potřeba očkovací centrum, které by ulehčilo nemocnicím,“ dodal Kováčik.

Plaga: Zmařená investice, ale udělali jsme správně

O polní nemocnici v Letňanech se v Partii bavili i další hosté – ministr školství Robert Plaga (za ANO) a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Plaga rozhodnutí vystavět nemocnici i přes milionové výdaje hájil, v době výstavby podle něj nebylo jasné, zda nemocnice zvládnou nápor pacientů. Zároveň ale připustil, že její pronájem mohl působit jako vyhazování peněz. „Ano, takto to vypadá jako zmařená investice. Druhá věc je, že to byl nouzový systém. Zaplať pánbůh, že nebude potřeba,“ oddychl si ministr školství.

Podle Rakušana ale opozice už v době, kdy se polní nemocnice stavěla, upozorňovala, že ji nebude mít kdo obsluhovat, protože není dostatek zdravotníků. Největší vinu podle něj za špatnou logistiku nese premiér Andrej Babiš (ANO). „Jako opozice jsme upozorňovali, že je potřeba zvládnout vše logisticky. Pokud si to na sebe vezme pan premiér a za měsíc se k tomu nehlásí, tak logistika opravdu nefunguje,“ kritizoval předseda STAN.

K tématu

Tagy: nemocnice Brno očkování testování Plzeň Tomio Okamura Partie Terezie Tománkové Martin Baxa Jan Řehounek Pavel Kováčik Praha koronavirus pandemie koronaviru polní nemocnice polní nemocnice v Letňanech

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama