reklama

Vláda asi nepočítá s plošným očkováním. Jinak by polní nemocnici nerušila, tvrdí Baxa

Co se zrušenou polní nemocnicí v pražských Letňanech? Místopředseda ODS a primátor Plzně Martin Baxa navrhnul, aby se namísto vyklizení stalo z areálu velké očkovací centrum. Prohlásil to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle poslance vládního hnutí ANO Jana Řehounka je však problém v tom, že stát za pronájem pozemku platí měsíčně miliony korun.

reklama

Baxa v Partii poukázal na brněnskou polní nemocnici, která stejně jako ta pražská vznikla kvůli rostoucím počtům hospitalizovaných pacientů s covidem. „Když se nemocnice udržely, změnil se areál na místo, kde se plošně testovalo, což se vládě také nikdy nepovedlo zajistit. Brno a kraj nyní navrhly, aby se z areálu stalo velké očkovací centrum,“ řekl Baxa ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vláda rozhodla o rozebrání letňanské polní nemocnice, jejíž fungování vyšlo na desítky milionů korun, ale nikdy v ní nebyl nikdo hospitalizován a zůstala tak nevyužita, do konce února. „Přece tyto areály jsou naprosto ideální pro to, aby se v krátkém čase naočkovalo co nejvíce lidí,“ řekl Baxa a dodal, že kromě Brna se podobný projekt chystá i v Plzni, kde je primátorem.

Samotné zrušení polní nemocnice může podle Baxy vypovídat o tom, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a potažmo i celá vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) nevěří, že se někdy podaří pro Česko získat takové množství vakcín, že se bude moci plošně očkovat. „Pro mě je to pražské zrušení varováním, že se nemusí postavit velké prostory pro očkování. Letňany ukazují, že s tím vláda asi nepočítá,“ uvedl Baxa v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Placení pronájmu i špatná dostupnost

Poslanec vládního hnutí ANO Jan Řehounek vidí hlavní problém v penězích. Za pronájem pozemku i areálu v Letňanech totiž stát do konce ledna zaplatil miliardáři Pavlu Sehnalovi 51 milionů korun bez DPH. Pokud by pronájem pokračoval do konce února, částka by se mohla vyšplhat ještě o zhruba 14 milionů. „Výstaviště v Brně (kde byla původní polní nemocnice vystavěna, pozn. red.) je městské,“ zdůraznil Řehounek hlavní rozdíl oproti pražskému případu.

Další hosté nedělní Partie Terezie Tománkové, předseda SPD Tomio Okamura a šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, zase upozornili, že do areálu v Letňanech by se většina obyvatel Prahy špatně dostávala. „Letňany jsou hůře (dopravně) dostupné, ale bylo by potřeba očkovací centrum, které by ulehčilo nemocnicím,“ dodal Kováčik.

Plaga: Zmařená investice, ale udělali jsme správně

O polní nemocnici v Letňanech se v Partii bavili i další hosté – ministr školství Robert Plaga (za ANO) a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Plaga rozhodnutí vystavět nemocnici i přes milionové výdaje hájil, v době výstavby podle něj nebylo jasné, zda nemocnice zvládnou nápor pacientů. Zároveň ale připustil, že její pronájem mohl působit jako vyhazování peněz. „Ano, takto to vypadá jako zmařená investice. Druhá věc je, že to byl nouzový systém. Zaplať pánbůh, že nebude potřeba,“ oddychl si ministr školství.

Podle Rakušana ale opozice už v době, kdy se polní nemocnice stavěla, upozorňovala, že ji nebude mít kdo obsluhovat, protože není dostatek zdravotníků. Největší vinu podle něj za špatnou logistiku nese premiér Andrej Babiš (ANO). „Jako opozice jsme upozorňovali, že je potřeba zvládnout vše logisticky. Pokud si to na sebe vezme pan premiér a za měsíc se k tomu nehlásí, tak logistika opravdu nefunguje,“ kritizoval předseda STAN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama