
V pátek v Izraeli klesl poměr pozitivních testů k osmi procentům.
Zdroj: pixabay.com
Premiér Andrej Babiš v sobotu na mimořádné tiskové konferenci nevyloučil možnost lockdownu celého Česka. Země by se tak inspirovala blízkovýchodním Izraelem, který jej ve druhé vlně pandemie koronaviru vyhlásil jako první. Výsledky lockdownu v Izraeli se ale ukazují až téměř po třech týdnech od jeho zavedení.
Izrael vyhlásil celostátní karanténu 18. září. Tehdy v devítimilionovém státě přibývalo zhruba mezi třemi až pěti tisíci nově nakaženými denně. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se pro kompletní uzavření rozhodla, když v zemi přibylo během jednoho dne přes šest tisíc infikovaných koronavirem.
Po zavedení celostátní karantény v Izraeli denní počty nakažených stále rostly. Po pěti dnech dokonce padl rekord 11 tisíc nově nakažených. Přírůstky infikovaných kolem 8 000 denně pak trvaly až do konce září. Teprve pak se do statistik promítlo radikální opatření a čísla začala pomalu klesat.
Poměr pozitivních testů klesl k osmi procentům
V pátek poměr pozitivních testů konečně klesl k osmi procentům, zatímco v předchozích týdnech se pohyboval mezi 12 až 13 procenty, informoval list Times of Israel.
„Znamená to, že opatření zabírají,“ řekla Times of Israel Sharon Elraiová z izraelského ministerstva zdravotnictví s tím, že to neznamená, že by měl židovský stát vyhráno. Podle ní jde spíš o důkaz, že se země vydala správným směrem. Přísná opatření proto zůstanou v platnosti nejméně do poloviny října.
V současné době se v Izraeli lidé s výjimkou cest do práce nesmějí vzdalovat od domu na více než 500 metrů. Zavřené jsou školy, obchody s výjimkou potravin, restaurace, sportoviště a kulturní střediska a venku se může sejít nanejvýš dvacet lidí.
V Česku se už začátkem týdne sedmidenní klouzavý průměr pozitivity testů podle databáze Our World in Data vyšplhal až přes 15 % a zatím roste. V pátek přibylo rekordních 8 618 nově nakažených, a proto i česká vláda zvažuje možnost lockdownu.
Mrtvých 40 až 50 za den
Na vrcholu se v Izraeli však stále ještě drží křivka obětí koronaviru, země nadále patří v přepočtu na obyvatele mezi nejhorší na světě. Počet mrtvých s nákazou COVID-19 se v první polovině září držel mezi deseti až dvaceti za den. Ve druhé polovině měsíce ale vystoupal na 40 až 50 a zatím se příliš nesnížil.
To ale neznamená, že v Izraeli lockdown nezafungoval. Do aktuálních čísel se promítá často opomíjená skutečnost zpoždění epidemických statistik za realitou, které může trvat u nově infikovaných i dva týdny a u hospitalizací či úmrtí ještě déle. Nějakou dobu totiž trvá, než se u nakažených projeví příznaky a dojde k testům nebo ke zhoršení stavu, které si vyžádá hospitalizaci.
Nejčtenější

Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu
15. dubna 2021
Záhadná úmrtí na Slovensku. Dva páry šly spát, vzbudily se jen ženy. Jeden muž byl Čech
15. dubna 2021