Česko má pět dnů na to, aby se vyhnulo absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Podle něj musí do té do doby vláda vyhlásit lockdown, protože jinak Českou republiku už nic nezachrání. Za zhoršenou epidemickou situaci, kdy každým dnem rapidně přibývá počet nově nakažených, prý mohou politici, kteří chtěli uspět v říjnových krajských a senátních volbách a problém před těmito volbami schválně zametali pod koberec.
„Myslím, že máme ještě tak pět dnů, abychom se vyhnuli absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Máme čtyři tisíce lidí propuštěných z nemocnic a devět set mrtvých, takže každý pátý, kdo se dostane do nemocnice, zemře. Žádný zdravotnický systém tohle nemůže vydržet,“ okomentoval současný vývoj pandemie Flegr.
Do patnácti dnů tady musí dojít ke kolapsu společnosti. Kdo tohle dopustil, měl by být trestně stíhaný.
V pátek přibylo v Česku 8618 nových případů onemocnění COVID-19, z nichž podle biologa čtyři procenta skončí ve zdravotnických zařízeních.
Zavřít děti u mobilů a strašit oběťmi? To nejde, vysvětlil Šmucler rozepři s Flegrem
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler na Twitteru vysvětlil, proč se v pondělí rozhodl odejít z živého vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nemohl prý připustit diskusi s parazitologem Jaroslavem Flegrem, který podle něj jen straší lidi. Raději proto své vystoupení na CNN Prima NEWS ukončil.
Za celou zhoršující se situaci mohou podle Flegra politici, kteří „chtěli dobře dopadnout ve volbách a zametali pod koberec katastrofu, která se na nás řítí“. O opatření, která v pátek představil ministr zdravotnictví, si Flegr myslí, že jsou nedostatečná. „Do patnácti dnů tady musí dojít ke kolapsu společnosti. Kdo tohle dopustil, měl by být trestně stíhaný.“
Sám Flegr si další přesný vývoj predikovat plně netroufl, to už je prý hlavně na politolozích a sociolozích, aby řekli, jak se bude vláda a společnost chovat. „Lidé, kteří uvidí plačící doktory, tak přestanou vycházet ven a udělají si lockdown. Skutečně dojde spontánně k zastavení života,“ myslí si biolog. Jak je situace vážná, podle něj pozná i epidemiologický laik, když se podívá na podrobná čísla, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.
Právě ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že k zastavení pandemie bude stačit 60 procent proočkované populace, zbytek se promoří. S tím Flegr souhlasí jen částečně. „Má pravdu, jenže to má velké ALE. Nesmíme zapomenout, že kromě té druhé vlny, v podstatě vlnky, kterou jsme si udělali vlastní blbostí, nás čeká opravdu druhá vlna,“ uvedl Flegr s tím, že problém nastanou s klesajícími teplotami.
Teď by nám stačilo méně než 60 procent proočkovaných lidí.
Každý jeden stupeň ochlazení bude údajně znamenat každý den nárůst počtu nakažených o tři procenta. S tím souvisí i fakt, že zimní měsíce jsou pro očkování horší. „Teď by nám stačilo méně než 60 procent proočkovaných lidí, v lednu budeme potřebovat alespoň 80. Šance na zastavení pandemie v dalších měsících ale existuje i u šedesáti procent, ale pouze s dalšími opatřeními,“ dodal Flegr.