Ruská vláda zakázala letadlům společností Air France a Austrian Airlines přistávat v Moskvě. Kreml tak trestá aerolinky za to, že se při letech do Ruska vyhýbají běloruskému vzdušnému prostoru. Evropské státy se na bojkotu minského nebe dohodly v reakci na zadržení novináře Ramana Prataseviče.
Bělorusko v neděli donutilo přistát letadlo irské společnosti Ryanair, které zrovna prolétalo nad touto východoevropskou zemí. K nátlaku Bělorusové použili i vojenskou stíhačku. Když letadlo s pasažéry z donucení dosedlo na zem, běloruské bezpečnostní složky zatkly dva cestující – novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni Sofii Sapegovou.
Bezprecedentní akt se dočkal odsouzení ze strany evropských lídrů. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se k činu poprvé vyjádřil ve středu v běloruském parlamentu. Podle listu The Guardian v projevu naznačil, že Bělorusko klidně mohlo letadlo Ryanairu sestřelit, jelikož prolétalo nad jadernou elektrárnou. Vojenská stíhačka proto podle Lukašenka stroj jen odklonila, a to kvůli údajně hlášené bombě na palubě letadla. „Nebudeme se ospravedlňovat, není k tomu důvod,“ řekl Lukašenko.
Česko přitvrzuje vůči Bělorusku. Od pátku stopne provoz aerolinek Belavia, ČSA ho obletí
Česko od pátku pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia v České republice. Rozhodla o tom ve středu Bezpečnostní rada státu, informoval na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde o reakci na nedělní vynucené přistání letadla společnosti Ryanair v Minsku.
Běloruský lídr také obvinil Západ z moderní hybridní války. Bojkot vzdušného prostoru ze strany Evropy pak Lukašenko vnímá jako „plánovanou provokaci“.
Rusko drží se spojencem
Do celé záležitosti se nyní vložil ruský prezident Vladimir Putin, který s Lukašenkem udržuje velmi blízké vztahy. Rusko ohlásilo, že jelikož se evropské aerolinky vyhýbají Bělorusku, omezí Kreml leteckým společnostem naopak přelet nad Moskvou.
Prozatím se bude toto omezení týkat dvou leteckých společností – francouzské Air France a rakouské Austrian Airlines, které nyní nemohou v Moskvě přistát. Aerolinky v reakci na krok Kremlu lety zrušily, píše BBC.
Bělorusko jako Severní Korea
Dění v Bělorusku pečlivě sleduje také politička a aktivistka Svjatlana Cichanouská, která kandidovala proti Lukašenkovi v posledních prezidentských volbách. V současnosti navštěvuje evropské státy, zavítá mimo jiné též do Česka.
Cichanouská se k zadržení novináře Prataseviče vyjádřila ve středu v Evropském parlamentu. „Současný přístup Evropské unie vůči Bělorusku nefunguje. Lukašenko nezměnil své chování a má naopak čím dál silnější pocit, že ho nikdo nemůže potrestat,“ řekla Cichanouská.
Politička rovněž varovala před tím, že se Bělorusko před očima všech mění. „Země se proměňuje na Severní Koreu Evropy – netransparentní, nepředvídatelnou a nebezpečnou,“ uzavřela.