V centru Minsku se v neděli opět sešly desítky tisíc lidí a stejně jako v dalších běloruských městech protestovaly již padesátý den proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Bělorusové svou nespokojenost dávají najevo ale i dalšími způsoby, například prostřednictvím technologií.
Například Bělorus žijící v Praze Siarhei Kastrama navrhl aplikaci Krama, která je inspirovaná českou Bez Andreje. Načtením čárového kódu aplikace upozorňuje na výrobky firem, které podporují režim prezidenta Lukašenka nebo společností, které potrestaly své zaměstnance za účast na demonstracích proti režimu či za protestní stávku.
Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi. Pustili záběry bitých demonstrantů
Místo večerních zpráv videa natočená na protivládních protestech. Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní společnosti BT a zveřejnili nahrávky ukazující, jak policie bije a zatýká demonstranty. Informoval o tom server Tut.by.
„Na mé facebookové stránce se začal objevovat seznam výrobků a firem, které jsou nějak propojené s vnitřním okruhem současného běloruského režimu. Uvědomil jsem si, jak je těžké si zapamatovat všechna jména těch společností a co všechno je na seznamu. Rozhodl jsem se vytvořit databázi a můj kamarád, který je programátor, vyrobil tuto aplikaci,“ popsal Kastrama v rozhovoru pro televizní kanál Current Time.
Aplikace, kterou si za prvních deset dní fungování stáhlo přes 65 tisíc lidí, má podle něj pomoci lidem dalším způsobem protestovat proti násilí a mučení v Bělorusku.
Mohlo by to mít ekonomický dopad
Kastrama uvedl, že do seznamu zapomněli dát například minerální vodu Borovaja. Tu vyrábí společnost Belarustorg kontrolovaná Centrálním zemědělským oddělením, který spadá do prezidentovy administrativy. „Každý to ví. A když jsme ji do seznamu nedali, tak nám lidé okamžitě začali psát a ptali se, proč to tam není,“ poukázal na význam aplikace její tvůrce s tím, že na seznamu má už okolo dvou stovek společností.
Zároveň Kastrama uznal, že aplikace tyto firmy k bankrotu nepřivede, ale kampaň podle něj posílá jejich majitelům zprávu, že když se z aplikace stane masový fenomén v celém Bělorusku – jako forma nenásilného protestu, tak by to mohlo mít i ekonomický dopad. „Je to způsob, jak ukázat každému, kdo nevěří v politickou změnu, a všem těm, kteří si jsou jistí svou nedotknutelností a vítězstvím, že běloruští občané, kteří chtějí změnu, jsou v absolutní převaze,“ upřesnil Sjarhej Kastrama.
Telegramová revoluce? Aplikace pomáhá běloruské opozici v informování a koordinaci
Co je Telegram, neví v České republice každý. Mobilní aplikace, kterou po celém světě využívá přes 400 milionů lidí, se za poslední měsíc stala klíčovou pro běloruskou opozici. Je populární v zemích, které jsou zmítány nepokoji a které omezuje cenzura. Jaká je její role ve státě Alexandra Lukašenka?
Identifikace Lukašenových policistů
To však v Bělorusku není jediná forma demonstrace pomocí technologií. Na internetu koluje video Andrewa Maximova, Bělorusa žijícího v USA, které ukazuje dva policisty s obuškem a demonstranta, jak se krčí na zemi, když kolemjdoucí hlasitě požadují jeho propuštění. Jednoho z policistů, který je schovaný v kukle a jsou mu vidět jen oči, zachytila kamera. Ta provedla segmentaci obličeje a během několika vteřin počítač muže identifikoval. Vyprodukoval fotografie i jeho osobní údaje.
Video tak značí, že umělou inteligenci lze použít k demaskování policistů zapojených do násilných represí proti demonstrantům, kteří V Bělorusku protestují od sporného znovuzvolení Alexandra Lukašenka. Ten zemi vede od roku 1994.
Policisté nemohou jednat beztrestně
Maximov, který ze země emigroval před osmi lety a v současné době žije v Los Angeles v Kalifornii, uvedl, že cílem bylo ukázat policistům, že by neměli mít pocit, že mohou jednat beztrestně. „Účelem bylo ukázat lidem, kteří namísto dodržování zákonů v Bělorusku zákony denně porušují, že jsou k dispozici veškeré technologické možnosti, jak spojit jejich obličeje s fotografiemi a videi jejich přestupků,“ řekl Maximov rádiu Svobodná Evropa.
Lhář, klaun, podvodné volby, sklapni. Debata Trumpa s Bidenem nabídla řadu ostrých výroků
První televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Donaldem Trumpem a Joem Bidenem byla plná osobních invektiv. „Můžeš už sklapnout, chlape? Každý ví, že jsi lhář,“ vmetl do tváře Trumpovi Biden. „Na tobě není nic chytrého,“ opáčil americký prezident. Přinášíme rekapitulaci sedmi nejzásadnějších momentů z jejich vzájemného klání.
Technologie, kterou Maximov propaguje, je však součástí širší iniciativy zaměřené na odhalování totožnosti důstojníků, kteří bijí aktivisty jednající beztrestně. Lukašenkův režim totiž spoléhá na tajnost a popíratelnost. Demonstranti se ale stále častěji snaží strhávat kukly a helmy důstojníků.
Dva miliony předplatitelů
Dalším využívaným technologickým nástrojem je šifrovaná aplikace Messenger Telegram, která nadále slouží jako hlavní kanál pro zprávy a informace o taktice opozice. V aplikaci, která obešla internetovou cenzuru Lukašenkova režimu, opoziční kanál NEXTA nashromáždil více než dva miliony předplatitelů.
NEXTA často sdílí i příspěvky z jiného kanálu, Černé knihy Běloruska, která každý den zveřejňuje jména, adresy a další osobní údaje úředníků a bezpečnostních pracovníků Lukašenka, kteří mu pomáhají zůstat u moci.