Telegramová revoluce
Co je Telegram, neví v České republice každý. Mobilní aplikace, kterou po celém světě využívá přes 400 milionů lidí, se za poslední měsíc stala klíčovou pro běloruskou opozici. Je populární v zemích, které jsou zmítány nepokoji a které omezuje cenzura. Jaká je její role ve státě Alexandra Lukašenka?
Už měsíc se prostřednictvím aplikace Telegram koordinátoři svolávají a koordinují stovky tisíc lidí během protestů proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. „Aplikace, která byla vyvinuta právě pro šifrovanou komunikaci, tak funguje také jako šiřitel těch informací. Dají se tam vytvářet kanály, skupiny a tak dále, takže pro velkou část protestujících je to primární zdroj informací,“ uvedl politolog Ondřej Soukup.
Šifrování a tajný klíč zamezují přístupu třetí straně
Jedním z důvodů použití Telegramu je pro protestující speciální způsob kódování zpráv, k nimž se díky tomu nedostane třetí strana. Ruští zakladatelé aplikace, kteří odmítli odhalit klíč k šifrování, jsou nyní v exilu.
„To šifrování je matematická funkce, kde na jedné straně je text, nějaké heslo, nějaký šifrovací klíč a na druhé straně je ten shluk znaků, které projdou internetem a na druhém konci to někdo dešifruje,“ uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Jiří Nápravník.
400 milionů uživatelů po celém světě
„Zdá se mi, že pokud začnou padat hlavy, tak přežijeme jenom díky telegramovým kanálům,“ míní uživatel Telegramu z Minsku Vjačeslav Arestov, který aplikaci podle svých slov používá hlavně pro sledování zpráv a „když se konají protesty, tak jsou tam dobří koordinátoři“.
Nejvíce se aplikace využívá v Íránu, Etiopii či Uzbekistánu, kde je diskrétní komunikace kvůli politické nestabilitě a honu na opozici zvláště vyhledávána.
Co se týká oblíbenosti aplikací, řadí se Telegram do první desítky. Po celém světě ho ke komunikaci využívá přes 400 milionů lidí. V Bělorusku pak stále vede v komunikaci aplikace Viber, která má v zemi svůj tým vývojářů.