reklama

Telegramová revoluce? Aplikace pomáhá běloruské opozici v informování a koordinaci

Co je Telegram, neví v České republice každý. Mobilní aplikace, kterou po celém světě využívá přes 400 milionů lidí, se za poslední měsíc stala klíčovou pro běloruskou opozici. Je populární v zemích, které jsou zmítány nepokoji a které omezuje cenzura. Jaká je její role ve státě Alexandra Lukašenka?

reklama

Už měsíc se prostřednictvím aplikace Telegram koordinátoři svolávají a koordinují stovky tisíc lidí během protestů proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. „Aplikace, která byla vyvinuta právě pro šifrovanou komunikaci, tak funguje také jako šiřitel těch informací. Dají se tam vytvářet kanály, skupiny a tak dále, takže pro velkou část protestujících je to primární zdroj informací,“ uvedl politolog Ondřej Soukup.

Šifrování a tajný klíč zamezují přístupu třetí straně

Jedním z důvodů použití Telegramu je pro protestující speciální způsob kódování zpráv, k nimž se díky tomu nedostane třetí strana. Ruští zakladatelé aplikace, kteří odmítli odhalit klíč k šifrování, jsou nyní v exilu.

„To šifrování je matematická funkce, kde na jedné straně je text, nějaké heslo, nějaký šifrovací klíč a na druhé straně je ten shluk znaků, které projdou internetem a na druhém konci to někdo dešifruje,“ uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Jiří Nápravník.

400 milionů uživatelů po celém světě

„Zdá se mi, že pokud začnou padat hlavy, tak přežijeme jenom díky telegramovým kanálům,“ míní uživatel Telegramu z Minsku Vjačeslav Arestov, který aplikaci podle svých slov používá hlavně pro sledování zpráv a „když se konají protesty, tak jsou tam dobří koordinátoři“.

Nejvíce se aplikace využívá v Íránu, Etiopii či Uzbekistánu, kde je diskrétní komunikace kvůli politické nestabilitě a honu na opozici zvláště vyhledávána.

Co se týká oblíbenosti aplikací, řadí se Telegram do první desítky. Po celém světě ho ke komunikaci využívá přes 400 milionů lidí. V Bělorusku pak stále vede v komunikaci aplikace Viber, která má v zemi svůj tým vývojářů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama