reklama

Telegramová revoluce? Aplikace pomáhá běloruské opozici v informování a koordinaci

Co je Telegram, neví v České republice každý. Mobilní aplikace, kterou po celém světě využívá přes 400 milionů lidí, se za poslední měsíc stala klíčovou pro běloruskou opozici. Je populární v zemích, které jsou zmítány nepokoji a které omezuje cenzura. Jaká je její role ve státě Alexandra Lukašenka?

reklama

Už měsíc se prostřednictvím aplikace Telegram koordinátoři svolávají a koordinují stovky tisíc lidí během protestů proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. „Aplikace, která byla vyvinuta právě pro šifrovanou komunikaci, tak funguje také jako šiřitel těch informací. Dají se tam vytvářet kanály, skupiny a tak dále, takže pro velkou část protestujících je to primární zdroj informací,“ uvedl politolog Ondřej Soukup.

Šifrování a tajný klíč zamezují přístupu třetí straně

Jedním z důvodů použití Telegramu je pro protestující speciální způsob kódování zpráv, k nimž se díky tomu nedostane třetí strana. Ruští zakladatelé aplikace, kteří odmítli odhalit klíč k šifrování, jsou nyní v exilu.

„To šifrování je matematická funkce, kde na jedné straně je text, nějaké heslo, nějaký šifrovací klíč a na druhé straně je ten shluk znaků, které projdou internetem a na druhém konci to někdo dešifruje,“ uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Jiří Nápravník.

400 milionů uživatelů po celém světě

„Zdá se mi, že pokud začnou padat hlavy, tak přežijeme jenom díky telegramovým kanálům,“ míní uživatel Telegramu z Minsku Vjačeslav Arestov, který aplikaci podle svých slov používá hlavně pro sledování zpráv a „když se konají protesty, tak jsou tam dobří koordinátoři“.

Nejvíce se aplikace využívá v Íránu, Etiopii či Uzbekistánu, kde je diskrétní komunikace kvůli politické nestabilitě a honu na opozici zvláště vyhledávána.

Co se týká oblíbenosti aplikací, řadí se Telegram do první desítky. Po celém světě ho ke komunikaci využívá přes 400 milionů lidí. V Bělorusku pak stále vede v komunikaci aplikace Viber, která má v zemi svůj tým vývojářů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama