reklama

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze bělošské postavy

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze postavy bílé barvy. Uvedli to producenti kultovního kresleného seriálu. Důvodem jsou letitá kritika stereotypního zobrazování postav a současné celosvětové protesty proti rasismu.

reklama

„Je to krok kupředu, nebělošské postavy v Simpsonových už nebudou mít hlasy bílých dabérů,“ uvedl v prohlášení Les Eisner, mluvčí stanice Fox, která seriál v USA vysílá. Od prvního dílu, který se vysílal 17. prosince 1989, namlouvali bílí herci i postavy Dr. Julia Hibberta nebo indického prodavače Apua. Jisté prý není ani pokračování jednotlivých postav.

Debatu ohledně Apua otevřel dokument

Právě ohledně silně akcentovaného indicko-amerického charakteru postavy Apua vznikla v lednu velká kontroverze, protože herec Hank Azaria oznámil, že s dabováním postavy končí. „Všechno, co vím, je, že už ho nebudu namlouvat. Ledaže existuje způsob, jak můj hlas nějak pozměnit,“ řekl začátkem roku Azaria, který nepochází z jižní Asie, což bylo podle mnohých odpůrců nepřijatelné.

Rozhodnutí bylo prý vzájemné. „Všichni jsme se na tom shodli a cítíme, že je to tak správně,“ okomentoval svůj odchod Azaria. Celou kauzu ale odstartoval dokument Hariho Kondobalua z roku 2017 s názvem Problém s Apu. „Dokument nebyl natočen proto, aby se zbavil zastaralé kreslené postavičky, ale aby diskutoval o rase nebo reprezentaci indické komunity,“ popsal Kondobalu.

Na otázku ohledně možného rasismu v postavě indického prodavače odpověděl díl z dubna roku 2018, ve kterém malá Lisa Simpsonová poznamenala: „Něco, co začalo před desítkami let a lidé tomu tleskali, teď není účinné a ani politicky správné.“ Po této větě se podívala na zarámovanou fotografii Apua.

Azaria končí i s dabováním dalších postaviček

Azaria poté v americké Late Show s Stephenem Colbertem vysvětlil, že rozhodně neměl v úmyslu nějak poškozovat americké mínění o jiných rasách. „Chtěl jsem touto postavou rozšířit smích a radost. Myšlenka, že to jakýmkoliv způsobem přineslo bolest a utrpení, je pro mě znepokojující,“ řekl Azaria, který v seriálu končí také s dabingem černošského policisty Lou nebo Mexičana Čmeláčího muže.

K rozhodnutí o změně namlouvání postav přiměly producenty seriálu Simpsonovi mimo jiné masové demonstrace proti rasismu v důsledku usmrcení černocha George Floyda, který zemřel 25. května v americkém městě Minneapolis poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin devět minut klečel na krku. Následné protesty znovu rozvířily debaty o rasové reprezentaci v americké kultuře a filmech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama