Bělošští herci v Simpsonech budou namlouvat už jen bílé postavy
Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze postavy bílé barvy. Uvedli to producenti kultovního kresleného seriálu. Důvodem jsou letitá kritika stereotypního zobrazování postav a současné celosvětové protesty proti rasismu.
„Je to krok kupředu, nebělošské postavy v Simpsonových už nebudou mít hlasy bílých dabérů,“ uvedl v prohlášení Les Eisner, mluvčí stanice Fox, která seriál v USA vysílá. Od prvního dílu, který se vysílal 17. prosince 1989, namlouvali bílí herci i postavy Dr. Julia Hibberta nebo indického prodavače Apua. Jisté prý není ani pokračování jednotlivých postav.
Debatu ohledně Apua otevřel dokument
Právě ohledně silně akcentovaného indicko-amerického charakteru postavy Apua vznikla v lednu velká kontroverze, protože herec Hank Azaria oznámil, že s dabováním postavy končí. „Všechno, co vím, je, že už ho nebudu namlouvat. Ledaže existuje způsob, jak můj hlas nějak pozměnit,“ řekl začátkem roku Azaria, který nepochází z jižní Asie, což bylo podle mnohých odpůrců nepřijatelné.
Rozhodnutí bylo prý vzájemné. „Všichni jsme se na tom shodli a cítíme, že je to tak správně,“ okomentoval svůj odchod Azaria. Celou kauzu ale odstartoval dokument Hariho Kondobalua z roku 2017 s názvem Problém s Apu. „Dokument nebyl natočen proto, aby se zbavil zastaralé kreslené postavičky, ale aby diskutoval o rase nebo reprezentaci indické komunity,“ popsal Kondobalu.
Na otázku ohledně možného rasismu v postavě indického prodavače odpověděl díl z dubna roku 2018, ve kterém malá Lisa Simpsonová poznamenala: „Něco, co začalo před desítkami let a lidé tomu tleskali, teď není účinné a ani politicky správné.“ Po této větě se podívala na zarámovanou fotografii Apua.
Azaria končí i s dabováním dalších postaviček
Azaria poté v americké Late Show s Stephenem Colbertem vysvětlil, že rozhodně neměl v úmyslu nějak poškozovat americké mínění o jiných rasách. „Chtěl jsem touto postavou rozšířit smích a radost. Myšlenka, že to jakýmkoliv způsobem přineslo bolest a utrpení, je pro mě znepokojující,“ řekl Azaria, který v seriálu končí také s dabingem černošského policisty Lou nebo Mexičana Čmeláčího muže.
K rozhodnutí o změně namlouvání postav přiměly producenty seriálu Simpsonovi mimo jiné masové demonstrace proti rasismu v důsledku usmrcení černocha George Floyda, který zemřel 25. května v americkém městě Minneapolis poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin devět minut klečel na krku. Následné protesty znovu rozvířily debaty o rasové reprezentaci v americké kultuře a filmech.