reklama

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze bělošské postavy

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze postavy bílé barvy. Uvedli to producenti kultovního kresleného seriálu. Důvodem jsou letitá kritika stereotypního zobrazování postav a současné celosvětové protesty proti rasismu.

reklama

„Je to krok kupředu, nebělošské postavy v Simpsonových už nebudou mít hlasy bílých dabérů,“ uvedl v prohlášení Les Eisner, mluvčí stanice Fox, která seriál v USA vysílá. Od prvního dílu, který se vysílal 17. prosince 1989, namlouvali bílí herci i postavy Dr. Julia Hibberta nebo indického prodavače Apua. Jisté prý není ani pokračování jednotlivých postav.

Debatu ohledně Apua otevřel dokument

Právě ohledně silně akcentovaného indicko-amerického charakteru postavy Apua vznikla v lednu velká kontroverze, protože herec Hank Azaria oznámil, že s dabováním postavy končí. „Všechno, co vím, je, že už ho nebudu namlouvat. Ledaže existuje způsob, jak můj hlas nějak pozměnit,“ řekl začátkem roku Azaria, který nepochází z jižní Asie, což bylo podle mnohých odpůrců nepřijatelné.

K tématu

Rozhodnutí bylo prý vzájemné. „Všichni jsme se na tom shodli a cítíme, že je to tak správně,“ okomentoval svůj odchod Azaria. Celou kauzu ale odstartoval dokument Hariho Kondobalua z roku 2017 s názvem Problém s Apu. „Dokument nebyl natočen proto, aby se zbavil zastaralé kreslené postavičky, ale aby diskutoval o rase nebo reprezentaci indické komunity,“ popsal Kondobalu.

Na otázku ohledně možného rasismu v postavě indického prodavače odpověděl díl z dubna roku 2018, ve kterém malá Lisa Simpsonová poznamenala: „Něco, co začalo před desítkami let a lidé tomu tleskali, teď není účinné a ani politicky správné.“ Po této větě se podívala na zarámovanou fotografii Apua.

Azaria končí i s dabováním dalších postaviček

Azaria poté v americké Late Show s Stephenem Colbertem vysvětlil, že rozhodně neměl v úmyslu nějak poškozovat americké mínění o jiných rasách. „Chtěl jsem touto postavou rozšířit smích a radost. Myšlenka, že to jakýmkoliv způsobem přineslo bolest a utrpení, je pro mě znepokojující,“ řekl Azaria, který v seriálu končí také s dabingem černošského policisty Lou nebo Mexičana Čmeláčího muže.

K rozhodnutí o změně namlouvání postav přiměly producenty seriálu Simpsonovi mimo jiné masové demonstrace proti rasismu v důsledku usmrcení černocha George Floyda, který zemřel 25. května v americkém městě Minneapolis poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin devět minut klečel na krku. Následné protesty znovu rozvířily debaty o rasové reprezentaci v americké kultuře a filmech.

Tagy: Simpsonovi změna dabing rasismus Hank Azaria Apu Les Eisner

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama