reklama

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze bělošské postavy

Herci bílé barvy kůže budou v seriálu Simpsonovi dabovat již pouze postavy bílé barvy. Uvedli to producenti kultovního kresleného seriálu. Důvodem jsou letitá kritika stereotypního zobrazování postav a současné celosvětové protesty proti rasismu.

reklama

„Je to krok kupředu, nebělošské postavy v Simpsonových už nebudou mít hlasy bílých dabérů,“ uvedl v prohlášení Les Eisner, mluvčí stanice Fox, která seriál v USA vysílá. Od prvního dílu, který se vysílal 17. prosince 1989, namlouvali bílí herci i postavy Dr. Julia Hibberta nebo indického prodavače Apua. Jisté prý není ani pokračování jednotlivých postav.

Debatu ohledně Apua otevřel dokument

Právě ohledně silně akcentovaného indicko-amerického charakteru postavy Apua vznikla v lednu velká kontroverze, protože herec Hank Azaria oznámil, že s dabováním postavy končí. „Všechno, co vím, je, že už ho nebudu namlouvat. Ledaže existuje způsob, jak můj hlas nějak pozměnit,“ řekl začátkem roku Azaria, který nepochází z jižní Asie, což bylo podle mnohých odpůrců nepřijatelné.

K tématu

Rozhodnutí bylo prý vzájemné. „Všichni jsme se na tom shodli a cítíme, že je to tak správně,“ okomentoval svůj odchod Azaria. Celou kauzu ale odstartoval dokument Hariho Kondobalua z roku 2017 s názvem Problém s Apu. „Dokument nebyl natočen proto, aby se zbavil zastaralé kreslené postavičky, ale aby diskutoval o rase nebo reprezentaci indické komunity,“ popsal Kondobalu.

Na otázku ohledně možného rasismu v postavě indického prodavače odpověděl díl z dubna roku 2018, ve kterém malá Lisa Simpsonová poznamenala: „Něco, co začalo před desítkami let a lidé tomu tleskali, teď není účinné a ani politicky správné.“ Po této větě se podívala na zarámovanou fotografii Apua.

Azaria končí i s dabováním dalších postaviček

Azaria poté v americké Late Show s Stephenem Colbertem vysvětlil, že rozhodně neměl v úmyslu nějak poškozovat americké mínění o jiných rasách. „Chtěl jsem touto postavou rozšířit smích a radost. Myšlenka, že to jakýmkoliv způsobem přineslo bolest a utrpení, je pro mě znepokojující,“ řekl Azaria, který v seriálu končí také s dabingem černošského policisty Lou nebo Mexičana Čmeláčího muže.

K rozhodnutí o změně namlouvání postav přiměly producenty seriálu Simpsonovi mimo jiné masové demonstrace proti rasismu v důsledku usmrcení černocha George Floyda, který zemřel 25. května v americkém městě Minneapolis poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin devět minut klečel na krku. Následné protesty znovu rozvířily debaty o rasové reprezentaci v americké kultuře a filmech.

Tagy: Simpsonovi změna dabing rasismus Hank Azaria Apu Les Eisner

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama