Benátky jsou, jako každý rok touto dobou, znovu pod vodou. Voda z moře již zaplavila ulice a omílá zdi světoznámých památek. Město přitom již má bariéry, které mají povodním zabránit. Ty se však zvedly příliš pozdě.
Protipovodňové zábrany jsou nastaveny tak, aby se zvedly v okamžiku, kdy předpověď ohlásí, že hladina vody bude vyšší než 130 centimetrů. Nynější předpověď původně počítala se 122 centimetry vody, ale v úterý se zvedla na 138 centimetrů. Město tak nedokázalo zábrany zvednou včas a do slavného města se znovu dostala voda.
Podobně jako každý rok tak mořská voda omílá zdi Baziliky svatého Marka, Dóžecího paláce a dalších věhlasných architektonických památek. Zaplaveno je náměstí Svatého Marka a benátské ulice.
Žena u Náměstí svatého Marka v zatopených Benátkách. Zdroj: Profimedia.cz
Voda omílá zdi Baziliky svatého Marka. Zdroj: AP
Turistka před Bazilikou svatého Marka. Zdroj: AP
Voda se nevyhnula ani Dóžecímu paláci. Zdroj: AP
Zajímavý způsob přepravy zvolil v zatopených Benátkách mladý pár. Zdroj: AP
Ikonický most Rialto v Benátkách. Zdroj: AP
Stanoviště gondoly v zatopených Benátkách. Zdroj: AP
Zatopené benátské ulice. Zdroj: AP
Zatopené benátské ulice. Zdroj: AP
Zatopené Náměstí svatého Marka, v pozadí je vidět Baziliku svatého Marka i známou zvonici stejného světce. Zdroj: AP
Zatopené Benátky. Zdroj: Profimedia.cz
Benátské ochranné zábrany před povodněmi. Zdroj: AP
O protipovodňový systém se stará v Benátkách Cinzia Zinconeová. Ta se v rozhovoru pro deník Corriere della Veneto za pozdní spuštění zábran omlouvala. „Předpověď se změnila kvůli větru, což je nejvíce variabilní element,“ řekla deníku Zinconeová a taktéž se hájila původním zněním předpovědi, podle které neměla hladina přesáhnout 130 centimetrů.
Samotný protipovodňový systém se v Benátkách začal budovat již před 17 lety, ale kvůli sporům s ekology či korupčním aférám se výstavba protáhla.