reklama

Zničené silnice nebo protržené mosty. Bouře Alex řádí ve Francii a Itálii

/ fotografií

V jižní Francii a severozápadní Itálii se už od pátku potýkají s bouří Alex, kvůli které je řada měst a vesnic pod vodou. Protrhly se také břehy řek a silné proudy dokonce urvaly i části silnic. Kvůli přírodnímu živlu, který se pomalu sune do Německa, zemřel minimálně jeden člověk a na dvacet dalších je nezvěstných.

reklama

„Je to nejhorší povodeň, kterou jsem kdy zažil,“ uvedl pro britskou televizní stanici BBC starosta jihofrancouzského města Nice Chistian Estrosi. Ve městě byly uzavřeny všechny pláže a lidem starosta a ostatní komunální politici doporučili, aby co nejvíce zůstávali doma. „Silnice a asi 100 domů bylo smeteno nebo částečně zničeno,“ dodal Estrosi.

V jiném francouzském městě, Bretani, naměřili meteorologové vítr o rychlosti přesahující 180 km/h. Celkově ve státě prezidenta Emmanuela Macrona pohřešují osm osob. Meteorologická agentura Météo-France uvedla, že v některých částech země napršelo za jediný den až 45 centimetrů vody, což jsou v běžné situaci čísla odpovídající čtyřem měsícům.

Jedinou prokázanou obětí je prozatím italský hasič, který zahynul v údolí Aosta nedaleko hranic se Švýcarskem. Dalších jedenáct lidí v Itálii je údajné nezvěstných. Voda zde strhla už několik mostů a silnic. Jindy ohrožené Benátky zachránil před touto pohromou nedávno instalovaný protipovodňový systém.

Nově nainstalované protipovodňové zábrany v Benátkách
Nově nainstalované protipovodňové zábrany v Benátkách
Zdroj: Profimedia.cz

Bouře zasáhla Portugalsko, Anglii i Německo

V Piemontu bylo, hlavně kvůli zatopeným silnicím, několik vesnic odříznuto od okolní civilizace. Tamní úředníci popsali situaci jako „extrémně kritickou“. Na místo byly vyslány stovky humanitárních pracovníků. Bouře zasáhla i oblasti Lombardie a Ligurie.

Bouře Alex už také přešla přes Portugalsko a Anglii a postupuje směr Německo, kde by ale podle odborníků měla mít mírnější průběh. Ovlivní i počasí v Česku, protože k nám díky ní proudí teplý vzduch, teploty by tak měly dosáhnout až pětadvaceti stupňů Celsia.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama