reklama

Zničené silnice nebo protržené mosty. Bouře Alex řádí ve Francii a Itálii

/ fotografií

V jižní Francii a severozápadní Itálii se už od pátku potýkají s bouří Alex, kvůli které je řada měst a vesnic pod vodou. Protrhly se také břehy řek a silné proudy dokonce urvaly i části silnic. Kvůli přírodnímu živlu, který se pomalu sune do Německa, zemřel minimálně jeden člověk a na dvacet dalších je nezvěstných.

reklama

„Je to nejhorší povodeň, kterou jsem kdy zažil,“ uvedl pro britskou televizní stanici BBC starosta jihofrancouzského města Nice Chistian Estrosi. Ve městě byly uzavřeny všechny pláže a lidem starosta a ostatní komunální politici doporučili, aby co nejvíce zůstávali doma. „Silnice a asi 100 domů bylo smeteno nebo částečně zničeno,“ dodal Estrosi.

V jiném francouzském městě, Bretani, naměřili meteorologové vítr o rychlosti přesahující 180 km/h. Celkově ve státě prezidenta Emmanuela Macrona pohřešují osm osob. Meteorologická agentura Météo-France uvedla, že v některých částech země napršelo za jediný den až 45 centimetrů vody, což jsou v běžné situaci čísla odpovídající čtyřem měsícům.

Jedinou prokázanou obětí je prozatím italský hasič, který zahynul v údolí Aosta nedaleko hranic se Švýcarskem. Dalších jedenáct lidí v Itálii je údajné nezvěstných. Voda zde strhla už několik mostů a silnic. Jindy ohrožené Benátky zachránil před touto pohromou nedávno instalovaný protipovodňový systém.

Bouře zasáhla Portugalsko, Anglii i Německo

V Piemontu bylo, hlavně kvůli zatopeným silnicím, několik vesnic odříznuto od okolní civilizace. Tamní úředníci popsali situaci jako „extrémně kritickou“. Na místo byly vyslány stovky humanitárních pracovníků. Bouře zasáhla i oblasti Lombardie a Ligurie.

Bouře Alex už také přešla přes Portugalsko a Anglii a postupuje směr Německo, kde by ale podle odborníků měla mít mírnější průběh. Ovlivní i počasí v Česku, protože k nám díky ní proudí teplý vzduch, teploty by tak měly dosáhnout až pětadvaceti stupňů Celsia.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama