Řada analytiků očekává, že se brzy dostaneme do „megakrize“. Trh s energiemi a pohonnými hmotami prý čeká prudké zdražení. Panika na světových trzích podle nich ale nevládne. Například hrozící oslabení české koruny prý centrální banka dobře zvládá.
Benzín někdy i za 42 korun. Právě na čerpacích stanicích Češi dopady protiruských sankcí na naši ekonomiku zatím cítí nejvíc. Třeba v Milovicích na Jičínsku se už od čtvrtka tvoří dlouhé kolony aut a řidiči čekají, aby si mohli natankovat. Tankují jak do aut, tak do přinesených kanystrů. „Naftu si zamknu do sklepa na dobu, kdy nebude možné si natankovat vůbec,“ vysvětlil jeden z řidičů.
Z energetické krize přecházíme do megakrize. Trh panikaří, upozorňuje ekonom Křeček
To, že se z energetické krize přesuneme do megakrize, je pravděpodobné. S cenami můžeme jít ještě nahoru. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Štěpán Křeček. Dále s ním o zavedení přísných sankcí v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu diskutovali europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.
Cena přitom může růst i dál. „Pokud by došlo na embargo ruské ropy a plynu, nelze vyloučit ceny až kolem 65 korun za litr benzinu a nafty. To, co se nyní děje na trzích, dává za pravdu spíš pesimistickému scénáři,“ varoval ekonom Lukáš Kovanda.
Zdraží se i potraviny
Většina ekonomů ale odhady mírní. Alespoň u pohonných hmot. „O padesátikoruně bych zatím u průměrné ceny nemluvil, ale 45 korun je velice reálných. To, že budeme z energetické krize přecházet do energetické megakrize, je pravděpodobné,“ upozornil ekonom Štěpán Křeček.
„V tuto chvíli v tom vidím spíš snahu vyzdvihnout nějaký zajímavý titulek. Samozřejmě situace může eskalovat dalším způsobem, pokud uvidíme cenu ropy nad 200 dolarů za barel, od čehož jsme nyní velmi daleko,“ uklidňoval ekonom Michal Brožka.
Zdražování ale nepocítí jenom řidiči. Už brzy by se mělo odrazit i na ceně potravin. „Podstatná část světové pšenice, ječmene, slunečnice, pochází právě z Ruska. Jestliže tato země kvůli válce nebude moci exportovat, nebude moci pěstovat, takže se to samozřejmě projeví,“ vysvětlil Kovanda.
Desetiprocentní inflace
Podle některých dřívějších odhadů by v Česku mohla ukrajinská krize rapidně zrychlit i inflaci, tedy obecné zdražování. To se ale podle ekonomů nakonec nejspíš nestane. „Co se děje na finančním trhu, rozhodně panika není. V horizontu jednoho roku je pravděpodobnost zpomalení vysoké míry inflace stále velmi vysoká,“ řekl Brožka.
Současná míra inflace se pohybuje na hranici desíti procent. Za normální úroveň Česká národní banka považuje dvouprocentní.