
Gazdík poslal kontrolu na Cermat. Jeho zakázky se zdají předražené, vysvětluje
Rostoucí ceny pohonných hmot nutí státy k přemýšlení o opatřeních, která by provozovatele čerpacích stanic rozhodně nepotěšila – a potažmo ani jejich zákazníky. Zdroj: Getty Images
Rostoucí ceny pohonných hmot nutí státy k přemýšlení o opatřeních, která by provozovatele čerpacích stanic rozhodně nepotěšila – a potažmo ani jejich zákazníky. Zdroj: Getty Images
Slovensko po vzoru Maďarska uvažuje o zastropování cen pohonných hmot. Tento krok může mít podle slovenských médií v krajním případě za následek nedostatek benzinu a nafty na trhu a s tím související omezené příděly.
„Válečné“ měsíce jsou od počátku poznamenány průběžně rostoucími cenami pohonných hmot. Ty poslední tři týdny po krátkodobém poklesu opět citelně stoupají a v nejbližší době se tento trend nejspíš nezmění. Vlivem konfliktu na Ukrajině a s ním souvisejícími jednáními na téma „ruská ropa“ se ceny ropy šplhají do výšin. Nemalý podíl na této situaci má ale i maržová politika provozovatelů čerpacích stanic. Zatímco česká vláda se při snaze udržet ceny pohonných hmot na uzdě vydala cestou snížení spotřební daně a ukončení přimíchávání biosložek do nafty, Slovensko se podle serveru tvnoviny.sk chce vzhlédnout v maďarském zastropování cen.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána už koncem loňského roku, tedy dlouho před ukrajinskou krizí, přistoupila k zastropování cen pohonných hmot. Benzin či naftu můžete na tamních čerpacích stanicích aktuálně koupit za 479,9 forintů, což je při přepočtu aktuálním kurzem přibližně 30,70 Kč za litr.
K jinému způsobu práce s cenami paliv se uchýlili před časem i Poláci, kteří se rozhodli dočasně snížit DPH na pohonné hmoty. Situaci v okolních zemích začali okamžitě využívat Češi a potažmo i Slováci žijící v pohraničích oblastech se zmíněnými zeměmi. Právě na Slovensku se podle serveru autoviny.sk uvažuje o plošném zastropování cen benzinu a nafty.
O tom, že se věci pohnuly, svědčí i slova ministra financí, bývalého premiéra, Igora Matoviče, který v rozhlasovém diskusním pořadu řekl, že Slovensko už má předjednanou zásadní dohodu v souvislosti s ropou. Matovič měl údajně požádat místopředsedu maďarské vlády Pétera Szijjártóma o intervenci v ropné společnosti MOL, do které slovenské rafinerie patří.
Nepotřebuji o tom kvákat do médií předem, ale už dnes vím, že máme předjednanou dost zásadní dohodu, která, myslím, bude výhodná pro lidi na Slovensku.
Na pondělním jednání vlády se podle slov ministra sociálních věcí a rodiny Milana Krajniaka mělo diskutovat i o možném zastropování cen pohonných hmot nebo jiné formě kompenzace. V pořadu Na telo plus se podle tvnoviny.sk vyjádřil: „Myslím si, že jednání mezi ministerstvem financí a MOL probíhají. Uvidíme, jaký bude výsledek. Já očekávám pozitivní výsledek, buď, co se týče zastropování cen, nebo budeme mít zdroje na kompenzace pro ty, kteří to nejvíce potřebují.“
Bližší informace odmítl prozradit, ale jako nejpravděpodobnější scénář uvedl, že Slovensko zastropuje ceny.
Svou trochou do veřejné diskuse přispěla i Slovenská asociace palivového průmyslu a obchodu (SAPPO), pod kterou vystupují petrolejářské společnosti na Slovensku. Jak uvádí portál tvnoviny.sk, výkonná ředitelka SAPPO Zuzana Oprchalová vidí v zastropování cen několik problémů.
Uvedla, že podobný krok by měl za následek vystavení státu riziku zvýšeného množství žalob ze strany provozovatelů čerpacích stanic. To by se v konečném důsledku mohlo projevit na omezení konkurence a možnosti výpadku paliv na slovenském trhu, což by v krajním případě mohlo vést k zavedení prodeje pohonných hmot na příděl.
Řešení, kterým chce vláda zmrazit ceny pohonných hmot, kritizuje i řada odborníků. Vláda má prý v rukou mnohem lepší nástroje, než je zastropování cen. Kromě „české cesty“ je na stole i možnost dočasného snížení DPH po vzoru Polska.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Sledujeme on-line
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Přemýšlíte o tom, že byste kvůli drahému plynu a elektřině přešli na alternativní zdroje vytápění a ohřevu vody? Nabízejí se tepelná čerpadla, fotovoltaika i kotle na tuhá paliva. Odborníci ale radí, aby se lidé plynového kotle zbavovali jen v případě, že dosluhuje. Alternativy jako solární kolektory nebo tepelná čerpadla slouží spíše jako doplněk.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.