Letecké záběry postižené oblasti (zdroj: Policie ČR)
Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze srovnaná se zemí, obcí prošlo tornádo. Ale ani další obce na jihu Moravy nebyly ušetřeny. Další tornádo, které se objevilo v průběhu pátku, značně poničilo obec Stebno u Kryr na Lounsku. Meteorologové potvrdili, že mělo sílu F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 km/h, ale nevyloučili ani vyšší stupeň. Škody jsou v řádech desítek milionů korun.
Na místech pomáhají stovky hasičů, policistů a dobrovolníků. V Česku i zahraničí se vzedmula obrovská vlna solidarity. Díky sbírce Nadace Via lidé vybrali už přes 54 milionů korun, celkem přispělo přes 50 tisíc lidí. Další peníze sbírá například Diecézní charita Brno, Český červený kříž nebo Člověk v tísni. Přispět je jednoduché.
Co jsme byli zvyklí vídat v katastrofických filmech nebo zpravodajství z USA, je najednou realitou i v Česku. Silně rotující vír ve tvaru chobotu může přijít nečekaně, ale musí k tomu mít vhodné podmínky.
Tornáda vzniknou, jakmile se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu. Jestliže k tomuto střetu dojde v bouřkovém oblaku, proudění vystupující z teplého bouřkového mraku zvedne rotující vzduchový válec a vztyčí jej do vertikální polohy. Tak je vznik tornád popsán na portálu Meteocentrum.cz.