Říkají mu Bestie. Kolumbijec Luis Alfredo Garavito se přiznal k tomu, že zavraždil 190 dětí. Předpokládá se ovšem, že jeho obětí bylo mnohem více. Kvůli tomu bývá považován za nejhoršího sériového vraha v historii. Kolumbijský národní vězeňský institut se začal zabývat žádostí o jeho předčasném propuštění na svobodu za dobré chování. V latinskoamerické zemi to vyvolalo bouři nevole.
Garavito byl na počátku tisíciletí odsouzen za své činy celkem k 1 853 rokům a 9 dnům vězení. Později mu byl ovšem trest zkrácen na 40 let kvůli úpravám v kolumbijském trestním řádu. Po vypršení poloviny této lhůty již může odsouzený žádat o podmínečné propuštění na svobodu. Kolumbijský národní vězeňský institut (INPEC) navrhl, že by mohl být propuštěn díky svému příkladnému chování za mřížemi, píše web El Mundo.
Identita Zodiaca odhalena? Detektivové hlásí průlom v pátrání po sériovém vrahovi
Přezdívali mu Zodiac a v šedesátých letech minulého století zavraždil v USA nejméně pět lidí. Tým čtyřiceti vyšetřovatelů, kteří se specializují na nevyřešené případy, teď údajně přišel na to, kým nedopadený zločinec skutečně byl. Měl se jmenovat Gary Francis Poste. Spravedlnost je na něj ale krátká. Před třemi lety prý zemřel.
Žádost vyvolala v Kolumbii obrovské pohoršení. Vlna odporu se zvedla poté, co v televizním pořadu Los Informantes zaznělo, že za Garavitovo propuštění se postavil i ředitel věznice s maximální ostrahou ve městě Valledupar.
Jeho záměr ostře kritizoval i prezident země Iván Duque. „Hluboce mě pohoršilo, že někdo může vůbec navrhnout, aby tato bestie někdy opustila vězení. Nepodporuje to ani národní vláda,“ vzkázal kolumbijský prezident z klimatického summitu OSN, který se v těchto dnech koná ve skotském Glasgow. „Je to absurdní. Hlava mi nebere, že by někdo chtěl, aby byl na svobodě někdo, jako je Luis Alfredo Garavito. Měl by dostat doživotí, jedině tak zajistíme, že už nevyjde do ulic a neublíží žádnému dítěti,“ rozčilovala se ochránkyně dětských práv Yohana Jiménezová.
Vězeňský institut poté pro jistotu vydal prohlášení, že není úřadem kompetentním někomu udělovat předčasnou svobodu a poslední slovo má vždy soudce. Ten nakonec žádost zamítl. Jako důvod uvedl, že Garavito dosud nezaplatil pozůstalým obětí odškodné ve výši 41 500 dolarů (915 tisíc korun). Ve svém rozhodnutí mimo jiné sdělil, že když šel do vězení, neměl Garavito žádné peníze, jeho finanční situace se však zlepšila poté, co získával honoráře za poskytování rozhovorů a autorských práv k natáčení dokumentů a reportáží o svém příběhu. Za mřížemi by tak měl 64letý muž zůstat ještě minimálně další čtyři roky.
Odpusťte mi, prosím
Garavito zabíjel děti ve věkovém rozmezí 8 až 16 let. Často se převlékal za mnicha a sliboval dětem peníze či malé dárky. Své oběti pak obvykle znásilnil a mučil, než jim podřízl hrdlo. Byl zadržen v roce 1999 kvůli obvinění z pokusu o znásilnění. Vyšetřovatelům pak najednou přiznal, že zabil celkem 114 dětí, jejichž těla byla nalezena od roku 1994 v desítkách kolumbijských měst.
Později se doznal k vraždě dalších 26 dětí a prosil za odpuštění. „Prosím, abyste mi prominuli vše, co jsem udělal, a já se ke všemu přiznám. Ano, zabil jsem je a ještě mnohé další,“ uvedl ve svém prohlášení, jehož část odvysílala kolumbijská televize.
Soudci a soudním znalcům pak ukázal své záznamy o vraždách, které si uchovával v zápisníku, jak uvedl list El Tiempo. Na jeho ohmataných stránkách bylo naškrábáno 140 řádků – jeden pro každou oběť. Později, již ve vězení, se přiznal k dalším 50 vraždám. Garavito byl nejstarším ze sedmi bratrů. Jeho otec ho fyzicky týral a v mládí ho znásilňovali dva sousedé. V šestnácti letech proto odešel z domova a živil se jako prodavač církevních předmětů, napsal deník El Tiempo.