Francouzští vyšetřovatelé oznámili, že se jim podařilo vyřešit sérii vražd a znásilnění z 80. a 90. let minulého století, jejichž pachatel dosud unikal spravedlnosti. Po analýze vzorků DNA došli k závěru, že zločiny přisuzované neznámému „muži s jizvami po neštovicích“ měl na svědomí 59letý bývalý policista François Vérove. Ten tento týden spáchal sebevraždu poté, co vyšetřovatelé začali v souvislosti s případem svolávat a vyslýchat stovky bývalých policistů.
Vérove podle policistů spáchal několik závažných zločinů mezi lety 1986 a 1994 včetně znásilnění dívek mladších 15 let, vražd, ozbrojeného přepadení či únosu. Podezřelý byl zejména z vraždy a znásilnění jedenáctileté dívky, kterou policisté našli mrtvou v Paříži v roce 1986.
U soudu zazněly hrůzné detaily zmizení britské manažerky. Policista dostal za vraždu doživotí
Doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Takový je trest pro bývalého londýnského policistu, který v březnu brutálně znásilnil a zavraždil 33letou Sarah Everardovou. K jejímu únosu zneužil služební průkaz i pouta. Otřesný případ vyvolal v Londýně navzdory lockdownu velké protesty a vážnou debatu o bezpečí žen na ulicích.
Vyšetřovatelé se již dlouho domnívali, že pachatelem je policista, jelikož se často obětem prokazoval policejním průkazem, znal policejní terminologii a v některých případech použil policejní pouta. Ovládal také policejní a vojenské techniky určené ke znehybnění zadržovaného.
Detektivové se v posledních měsících začali zaměřovat na současné i bývalé policisty z oblasti hlavního města a zhruba 750 jich předvolali k výslechu. Jedním z nich byl i Vérove, jehož policie kontaktovala 24. září a na služebnu se měl dostavit o pět dní později. Místo toho však vysloužilý policista odešel ze svého domu na jihu Francie a pronajal si byt v asi 30 kilometrů vzdáleném městě, v němž byl později nalezen mrtvý. Jeho DNA se přitom shodovala se vzorky, které vyšetřovatelé našli na místech činu před více než třiceti lety.
Rodina i sousedé v šoku
Podlé médií Vérove zanechal vzkaz, v němž se k vraždám nepřímo přiznal. Napsal rovněž, že se v době zločinů nenacházel v dobrém rozpoložení, nicméně později se „dal dohromady“ a od roku 1997 „nic dalšího neudělal“.
Vérove měl rodinu a žil ve městě Prades-Le-Lez poblíž Montpellier. Účastnil se obecního politického života a zjištění, že byl vrahem a násilníkem, způsobilo mezi místními naprosté překvapení a šok, řekl agentuře AFP bývalý starosta Prades-Le-Lez Jean-Marc Lussert. Vérovea popsal jako přívětivého a sympatického člověka.
„Byli jsme přesvědčeni, že pachatelem byl policista nebo strážník, jednak podle druhu násilí použitého vůči obětem, ale také podle jeho techniky,“ řekl právník rodin obětí Didier Seban serveru France Info. „To, jakým způsobem ukazoval svůj policejní průkaz, nějaké věci, které podle obětí prohlásil... Znal veškeré policejní techniky,“ dodal. Rodiny obětí podle něj budou požadovat, aby policie na případu nadále pracovala a našla případné Véroveovy komplice či jeho další oběti.