V evropskou solidaritu nevěřím, říká poslanec ODS. Vládě navrhuje, jak snížit cenu elektřiny

Václav Král

360°, Václav Král, Radek Koten - 12.10. v 21:30

Energetická krize stále pokračuje a účinné řešení je v nedohlednu. Ať už české nebo celoevropské. Podle poslance za ODS Václava Krále je třeba celou situaci řešit primárně na domácí úrovni. „Nemyslím si, že v této věci bude nějaká celoevropská solidarita,“ říká v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Česká republika je energetická velmoc a musíme hledat přístup pro Českou republiku. Situace je v každé zemi jiná. Nemyslím si, že v této věci bude existovat jakákoli evropská solidarita,“ říká Král, který je toho názoru, že v momentě, kdy Němci spustí svou vlastní podporu ve výši 200 miliard eur, naděje na jakýkoli společný postup vyhasne.

Poslanec Radek Koten (SPD) by se naopak nebál hledat inspiraci v zahraničí a jedním dechem odkazuje na určení maximální výše cen pohonných hmot, ke kterému se už v listopadu loňského roku odhodlalo Maďarsko. „Vláda nechce udělat jednoduché systémové řešení, které měla udělat už na začátku. Měla zastropovat ceny pohonných hmot.“

Podle Krále ale od ostatních států takto jednoduše „opisovat“ nejde. „Nechci to řešit podle maďarského, španělského ani portugalského modelu.“

Místo zastropování cen vidí Král možné řešení někde úplně jinde. „Vláda by měla zastavit obchodování s emisními povolenkami. Cena elektřiny by pak mohla klesnout až o jednu třetinu,“ říká za souhlasného přikyvování jeho sněmovního protivníka. „Na to upozorňujeme už nějakou dobu,“ pociťuje satisfakci Koten.

Poslanci SPD a členovi bezpečnostního výboru přijde, že podpora občanů České republiky je pro kabinet Petra Fialy až na druhém místě. „Priority vlády jsou někde úplně jinde. Jak řekl sám premiér, číslem jedna je Ukrajina,“ odkazuje Koten na Fialův červnový výrok po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, že během českého předsednictví EU bude Ukrajina prioritou.

Hnutí SPD je dlouhodobě pro to, aby vzniklou energetickou krizi řešil stát primárně prostřednictvím svého podílu ve společnosti ČEZ. Stejný názor prezentuje i Radek Koten. „Vzhledem k tomu, že ČEZ je ze sedmdesáti procent vlastněn státem, tak jej vláda může využívat k určitým opatřením,“ uzavírá poslanec s odkazem na výzvy jeho strany k tomu, aby Česká republika neobchodovala elektřinu na evropské burze, ale prodávala ji vlastním distributorům na přímo.

Tagy: