reklama

Omikron je extrémně nakažlivý. Samy nemocnice to nezvládnou, varuje šéf Motola Ludvík

Při zvládání vzestupu koronavirové varianty omikron budou nemocnicím muset pomáhat také ambulance. Omikronu se neubráníme, ani kdybychom se zavřeli doma a zabalili do igelitu. To řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Česko je ale podle něho možná lépe chráněno než některé okolní státy.

reklama

„Omikron je extrémně nakažlivý, násobně víc než delta. Podle toho, co o něm víme, tak i kdybychom se doma zavřeli a zabalili do igelitu, asi se mu nevyhneme. Takže on projde celou populací a otázkou spíš bude, jak se k tomu dokáže postavit české zdravotnictví,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! Miloslav Ludvík.

A pro tuzemská zdravotnická zařízení to prý nevěští nic dobrého. „Já už několik dní varuji, že tohle nezvládnou samotné nemocnice. Tady nám bude muset obrovsky pomoci ambulantní terén. A zatím se ukazuje, že omikron nebude tak dramaticky nebezpečný, jako byla delta,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice Motol.

Češi lépe chráněni než Němci?

„Mě to také naplnilo optimismem. Další data, která přišla později, ale ukázala, že to tak nebude,“ oponoval ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho je omikron „frajer až na půdu“ a zřejmě nejnakažlivější nemoc, kterou známe. „Jeho patogenita bude natolik velká, že dokáže ty nemocnice zaplnit. Myslím, že ředitelé nemocnic budou velmi překvapeni,“ dodal.

Podle Miloslava Ludvíka je ale obyvatelstvo České republiky možná lépe chráněno než v okolních zemích. „Českem to prošlo jako velký požár, takže možná budeme chráněni lépe než některé země venku, protože třeba Německo to daleko víc zdržovalo a pak se jim to víc posouvalo. Ta otázka je ještě otevřená a dneska neumí nikdo odpovědět na to, co omikron udělá,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Náklady lockdownů za to nestojí

Ludvík i Flegr také řešili, nakolik by Česko mělo v případě vzestupu varianty omikron zpřísnit protiepidemická opatření. „Koukejme se taky trochu, co dělají státy kolem nás. Skutečně to nedělají pro legraci nebo proto, že by chtěly škodit nebo ubližovat svým občanům. To, jak se teď uzavírají země, které jsou mnohem proočkovanější, to nedělají z plezíru. Opravdu vidí, co se na ně řítí,“ řekl Jaroslav Flegr.

Jenže Miloslav Ludvík je přesvědčen, že je třeba brát v potaz také náklady, které kvůli lockdownům na českou ekonomiku a populaci dopadají. „Vždycky musíme poměřovat náklady a výnosy. Náklady lockdownů se ukazují jako obrovsky dramatické. Ať se podíváte na školy, na vztahy mezi lidmi, nebo na ekonomiku. Já si nejsem úplně jistý, že tyhle náklady za to stály,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Sto tisíc za den

Šéf Fakultní nemocnice Motol také vyčíslil, kolik peněz stojí léčba covidového pacienta na ARO. „To je otázka, která má mnoho různých odpovědí. Standardně by to mělo být 50 tisíc, ale pacient může mít jakoukoliv komorbiditu, může být imunosuprimovaný, může to být hemofilik a pak se vám z toho stanou částky stotisícové. Máme tady pacienta, který za 14 dní stál milion. Opravdu se to špatně počítá,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

Průměrně to ale dělá kolem 100 tisíc korun za den. „A to je ještě důležité, co do toho vlastně počítáte –⁠ zdali počítáte jen materiál, nebo i mzdy –⁠ a nebo k tomu můžete počítat i odpisy přístrojů. Kalkulace jsou složité a navíc jsou to hlavně věci, které nám platí pojišťovny, a tam je to zase o úhradové vyhlášce,“ dodal Ludvík.

Podle něho je mimořádně důležité, aby lidem byly poskytovány co nejpřesnější informace o tom, jak covid léčit. „V tom vidím velkou příležitost pro ambulantní terén. Pokud by se praktici a další ambulantní zdravotníci zapojili, mohli by lidi odradit od toho, aby zbytečně chodili do nemocnic a aby je zbytečně zatěžovali. Jediný problém, který covid má, je to, že může totálně zahltit zdravotnictví, a tím pádem zničit systém,“ uzavřel Ludvík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama