CO ČECH, TO POLITIK! - 21.12. v 18:00
Při zvládání vzestupu koronavirové varianty omikron budou nemocnicím muset pomáhat také ambulance. Omikronu se neubráníme, ani kdybychom se zavřeli doma a zabalili do igelitu. To řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Česko je ale podle něho možná lépe chráněno než některé okolní státy.
„Omikron je extrémně nakažlivý, násobně víc než delta. Podle toho, co o něm víme, tak i kdybychom se doma zavřeli a zabalili do igelitu, asi se mu nevyhneme. Takže on projde celou populací a otázkou spíš bude, jak se k tomu dokáže postavit české zdravotnictví,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! Miloslav Ludvík.
Antivaxerům bych útoky na mě nedoporučil, byl bych razantnější než Kubek, říká šéf Motola
Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík mluvil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mimo jiné o vzrůstající agresivitě některých odmítačů očkování proti covidu. Ti v poslední době často verbálně útočí na politiky, hygieniky i zdravotníky. V některých případech těmto lidem dokonce ničí jejich osobní majetek nebo jim vyhrožují.
A pro tuzemská zdravotnická zařízení to prý nevěští nic dobrého. „Já už několik dní varuji, že tohle nezvládnou samotné nemocnice. Tady nám bude muset obrovsky pomoci ambulantní terén. A zatím se ukazuje, že omikron nebude tak dramaticky nebezpečný, jako byla delta,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice Motol.
Češi lépe chráněni než Němci?
„Mě to také naplnilo optimismem. Další data, která přišla později, ale ukázala, že to tak nebude,“ oponoval ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho je omikron „frajer až na půdu“ a zřejmě nejnakažlivější nemoc, kterou známe. „Jeho patogenita bude natolik velká, že dokáže ty nemocnice zaplnit. Myslím, že ředitelé nemocnic budou velmi překvapeni,“ dodal.
Podle Miloslava Ludvíka je ale obyvatelstvo České republiky možná lépe chráněno než v okolních zemích. „Českem to prošlo jako velký požár, takže možná budeme chráněni lépe než některé země venku, protože třeba Německo to daleko víc zdržovalo a pak se jim to víc posouvalo. Ta otázka je ještě otevřená a dneska neumí nikdo odpovědět na to, co omikron udělá,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Náklady lockdownů za to nestojí
Ludvík i Flegr také řešili, nakolik by Česko mělo v případě vzestupu varianty omikron zpřísnit protiepidemická opatření. „Koukejme se taky trochu, co dělají státy kolem nás. Skutečně to nedělají pro legraci nebo proto, že by chtěly škodit nebo ubližovat svým občanům. To, jak se teď uzavírají země, které jsou mnohem proočkovanější, to nedělají z plezíru. Opravdu vidí, co se na ně řítí,“ řekl Jaroslav Flegr.
Šéf Motola Ludvík: Ukončíme plánované výkony. Musíme plně přezbrojit na covidový režim
Pražská Fakultní nemocnice v Motole od pondělí ukončí plánované výkony a přejde pouze na urgentní medicínu. V rozhovoru pro Rádio Z to řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Na každé klinice se pak vyčlení třetina lůžek jen pro pacienty hospitalizované s covidem.
Jenže Miloslav Ludvík je přesvědčen, že je třeba brát v potaz také náklady, které kvůli lockdownům na českou ekonomiku a populaci dopadají. „Vždycky musíme poměřovat náklady a výnosy. Náklady lockdownů se ukazují jako obrovsky dramatické. Ať se podíváte na školy, na vztahy mezi lidmi, nebo na ekonomiku. Já si nejsem úplně jistý, že tyhle náklady za to stály,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.
Sto tisíc za den
Šéf Fakultní nemocnice Motol také vyčíslil, kolik peněz stojí léčba covidového pacienta na ARO. „To je otázka, která má mnoho různých odpovědí. Standardně by to mělo být 50 tisíc, ale pacient může mít jakoukoliv komorbiditu, může být imunosuprimovaný, může to být hemofilik a pak se vám z toho stanou částky stotisícové. Máme tady pacienta, který za 14 dní stál milion. Opravdu se to špatně počítá,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.
Průměrně to ale dělá kolem 100 tisíc korun za den. „A to je ještě důležité, co do toho vlastně počítáte – zdali počítáte jen materiál, nebo i mzdy – a nebo k tomu můžete počítat i odpisy přístrojů. Kalkulace jsou složité a navíc jsou to hlavně věci, které nám platí pojišťovny, a tam je to zase o úhradové vyhlášce,“ dodal Ludvík.
Podle něho je mimořádně důležité, aby lidem byly poskytovány co nejpřesnější informace o tom, jak covid léčit. „V tom vidím velkou příležitost pro ambulantní terén. Pokud by se praktici a další ambulantní zdravotníci zapojili, mohli by lidi odradit od toho, aby zbytečně chodili do nemocnic a aby je zbytečně zatěžovali. Jediný problém, který covid má, je to, že může totálně zahltit zdravotnictví, a tím pádem zničit systém,“ uzavřel Ludvík ve vysílání CNN Prima NEWS.