Bez Putina, zato s okupací Československa. Rusko představilo armádní svatostánek

Ve čtvrtek se pro veřejnost otevře nový chrám ruských ozbrojených sil. Monumentální stavba má mimo jiné odkazovat na 75. výročí od konce druhé světové války. Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just dostal možnost nahlédnout dovnitř už dnes. Co všechno se uvnitř chrámu ukrývá?

Do očí štípe kouř z hořícího německého tanku. Vedle plameny pohlcují ruinu vesnického domu. Vítr stáčí dým na nedaleké dlážděné nádvoří. Tam se k nebi vypíná kostel v barvě armádní uniformy. Jeho vrcholky jsou ozdobeny zlatými kopulemi, do nichž se opírá letní slunce.

„Nechci nic zbytečně vychvalovat, ale je to osmý div světa,“ popisuje s nadšením v očích své dojmy novinářka ruského armádního listu Krasnaja zvezda Irina P. Stojíme spolu před nedávno postaveným hlavním chrámem ruské armády. Leží pár desítek kilometrů za Moskvou obklopen lesem. Díky zelené fasádě s ním tak trochu splývá. Jakoby se povojensku maskoval.

V pondělí chrám navštívil ruský prezident Vladimir Putin. Konala se zde modlitba věnovaná zahájení války mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Jak se v Rusku říká -– Velké vlastenecké války. Dnes tu brouzdají novináři a kozáci.

Svatostánek je dokonalým odrazem současného Ruska. Snoubí se v něm sakralizace vítězství v druhé světové válce, které si Moskva důsledně připisuje, a pravoslavná víra. Na těchto dvou kamenech stojí současné Rusko Vladimira Putina. Jsou to tmelící prvky, které spojují bez výhrad celou ruskou společnost. Proto je chrám přímo věnován 75. výročí konce druhé světové války.

„Je to armádní chrám. V tomto chrámu se budou příslušníci ruských ozbrojených sil křtít a účastnit se bohoslužeb. Myslím si, že to bude duchovní a sakrální centrum našeho státu,“ sdělil novinářům biskup Stefan, vikář patriarchy moskevského a celé Rusi a představený hlavního chrámu ruské armády. Podle jeho slov se v příštích dnech má v chrámu odehrát hned několik církevních sňatků. A to i mezi příslušníky ozbrojených sil.

Jak pravoslavný kněz uvedl, v chrámu slouží mnoho bývalých příslušníků ruské armády. Svatostánek bude sloužit rovněž jako vzdělávací centrum, ve kterém se budou učit budoucí armádní kněží a milosrdné sestry a bratři. „Vše, co se zde bude konat, je začátkem naší duchovní obrody. Rusko je země, která musí být pochodní pro mnohé a mnohé lidi, kteří stojí před duchovní volbou,“ uvedl biskup Stefan.

Chrám, který vznikl na přání ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, je plný symbolismu. Svatostánek měří 96 metrů. To se vztahuje k roku 960, kdy se narodil svatý Vladimír a na jehož počest byla vysvěcena dolní kaple chrámu. Zvonice měří 75 metrů. Tolik, kolik let uplynulo od konce nejstrašnější války na evropském kontinentu.

Každá armáda ruských ozbrojených sil má v chrámu svůj prestol, oltářní stůl. Sedmnáct z osmnácti zvonů je věnováno všem druhům ruských armád a vojsk, jaderným silám schopným nastolit konec světa nevyjímaje. V ikonostasu se nachází 48 ikon, které mají symbolizovat délku trvání Velké vlastenecké války a sovětsko-japonské války.

A schody vedoucí k chrámu, stejně jako samotná podlaha chrámu, byly vyrobeny z litiny a půl tuny roztavených děl a tanků nacistického Německa.

Vnitřek chrámu na první pohled připomíná tradiční církevní stavbu v pravoslavném stylu. Ze zdí na návštěvníky vzhlíží svatí a andělé. Nad hlavním oltářem se vznáší Ježíš Kristus a v protější části chrámu na něho vzhlíží Panna Marie s Jezulátkem, kterou v Rusku považují za ochranitelku země během druhé světové války. Její stylizace navozuje dojem populárního válečného plakátu „Matka vlast volá“.

Bez Stalina i Putina

Mírumilovní svatí se o svůj prostor na stěnách dělí s imperiálními výjevy z dějin ruských a sovětských válečných vítězství. Válka se Švédy, napoleonské války, druhá světová válka, novodobé konflikty. To vše má své místo ve svatostánku.

Stalin a Putin však ne. Skandální mozaika s ruským prezidentem se v chrámu nenachází. Jak uvedl v rozhovoru s novináři hlavní architekt chrámu Dmitrij Smirnov, výjev se sovětským vůdcem a ruským prezidentem neprošel schvalovacím procesem.

„Mozaika vznikla v dílně. Umělci ji dali na posouzení uměleckému výboru. Umělecký výbor umístění mozaiky v chrámu neschválil,“ sdělil Smirnov. Výboru se údajně nelíbilo provedení i námět. Podle slov architekta by mozaika s Vladimirem Putinem mohla být umístěna v muzeu, ale to ještě není jisté.

Českého návštěvníka chrámu zcela jistě překvapí nápisy pod mozaikou věnované soudobým ozbrojeným střetům, kterých se zúčastnili sovětští a ruští vojáci. Vpád vojsk Varšavské smlouvy je na ní uveden jako „konflikt v Československu“. Sovětské brutální potlačení maďarského povstání je zmíněno jako „ozbrojený konflikt“. Opět to vypovídá o tom, jak Moskva vnímá krvavé události, do kterých se zapletla. A to i navzdory tomu, že v nedávné minulosti Rusko zastávalo konstruktivní přístup a bylo schopno reflektovat své chyby.

Pro veřejnost bude chrám otevřen 25. června, den po vojenské přehlídce na Rudém náměstí.

Tagy:
Vladimir Putin Moskva chrám Československo mozaika CNN Prima NEWS Jiří Just ruská armáda Chrám ruských ozbrojených sil Rusko Ozbrojené síly Ruské federace Druhá světová válka