Poslanci odhlasovali vznik nové sněmovní komise pro hybridní hrozby, která má mimo jiné řešit fake news a vliv cizích mocností v Česku. Projekt podpořili poslanci všech sněmovních klubů s výjimkou komunistů. Ti však přesto do komise nominují svého zástupce, jak potvrdili představitelé KSČM pro redakci CNN Prima NEWS.
Iniciátoři vzniku komise chtějí směřovat pozornost především k hrozbám pocházejícím z autoritářských režimů, jako je Čína a Rusko. Za návrhem stojí poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová a další politici napříč sněmovními stranami.
Původně mělo jít o vyšetřovací komisi pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na Česko. Většina poslanců se ale shodla až na vzniku stálé komise pro hybridní hrozby, která však bude řešit i vliv cizích zemí spolu s dezinformacemi či kybernetickou bezpečností. Její vznik odhlasovala Sněmovna díky hlasům poslanců všech klubů kromě KSČM.
Záměr směřovat pozornost především k hrozbám pocházejícím z Číny a Ruska označil předseda KSČM Vojtěch Filip za nesmyslný. „Když jmenují dva státy a přitom mnohem autoritativnější státy tam vyjmenovány nejsou, tak je to podle mého soudu minimálně diplomatický nonsens,“ řekl.
Předseda KSČM doplnil, že strana nesouhlasí se samotným záměrem komise, proto nehlasovala ani pro její vznik. „Hybridní hrozby nejsou dány jedním nebo dvěma státy, mohou hrozit odkudkoli včetně některých takzvaných občanských aktivit a podobně,“ doplnil.
Do komise, kterou mají tvořit členové všech sněmovních klubů, přesto komunisté chtějí nominovat svého zástupce a na činnosti komise se tím pádem budou podílet.
Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče berou komunisté téma hybridních hrozeb vážně. „Ale myslíme, že tu odpovědnost má primárně vláda, potažmo ministerstvo vnitra, a jsou tu od toho orgány činné v trestním řízení,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Vytváření dalších a dalších komisí ve Sněmovně podle něj nepřináší výsledky.
Komisi povede zástupce ANO
Stálá komise pro hybridní hrozby vznikla minulý týden. Zatím nejsou zvoleni její členové ani předseda. Volba by se měla odehrát začátkem léta a předsedou by se podle informací CNN Prima NEWS měl stát poslanec hnutí ANO Robert Králíček.
Ten uvedl, že hybridní hrozby se týkají všech oblastí a souvisí s kybernetickými útoky, terorismem, nelegální migrací nebo průmyslovou špionáží. Jejich páteří jsou podle něj cílené dezinformace, které mají ovlivnit veřejné mínění a dezorientovat cílové skupiny.
Tématem pro komisi tak budou i vlivové aktivity cizích mocností v Česku. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda by se komise zabývala i děním, které provázelo odstranění sochy sovětského maršála Koněva z pražských Dejvic nebo plánovanou cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan, Králíček odpověděl: „Určitě, protože kolem toho zaznívaly dezinformace. Existovaly snahy mylně informovat naši společnost, takže to jsou témata, kvůli kterým by komise měla být svolána. My se ale hybridním hrozbám chceme věnovat i dlouhodobě, ne jen reagovat na tato citlivá témata, která se zrodí ve společnosti.“
Mezi členy komise by se pak měli objevit například za TOP 09 iniciátorka komise Helena Langšádlová, za KDU-ČSL místopředseda strany Jan Bartošek či předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD). Poslanec Pavel Jelínek má zastupovat SPD.
Po dlouhém vyjednávání se mi podařilo přesvědčit poslance, aby podpořili vznik stálé komise pro #hybridní #hrozby. Komise může na hrozby upozornit, apelovat na vládu, aby se jimi zabývala a navrhnout konkrétní doporučení, aby naše společnost byla proti hybridním útokům odolnější.
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) June 16, 2020