Bez roušek to v budoucnu nepůjde, myslí si epidemiolog Maďar

Rastislav Maďar

V Česku přibývá případů nákazy koronavirem. Ty nové z nich se objevují zejména v lokálních ohniscích na Karvinsku, Kutnohorsku či Jihlavsku. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS, se však virus nešíří nekontrolovaně. Maďar zdůraznil, že si budoucnost bez roušek neumí představit.

V Česku je nyní 4 502 nakažených koronavirem. Pro srovnání –⁠ nejvíce aktivních případů Češi zaznamenali 13. dubna – 5 397. Největší ohnisko nákazy v Česku pořád zůstává na Karvinsku. Představitelé krajského města Vysočiny Jihlava rozhodli, že se v úterý znovu nasadí roušky. Zakrytí nosu a úst tam bude od úterního odpoledne povinné v městské hromadné dopravě, ve veřejných budovách i v obchodech.

„Je to jednoznačně snaha o to nezasahovat příliš radikálně do běžného života lidí. Na druhou stranu zamezit komunitnímu šíření. Roušky nikoho zásadněji neomezují,“ vyjádřil se k situaci Rastislav Maďar.

Bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v posledních dnech pro média naznačoval, že Adam Vojtěch (za ANO) Maďara na ministerstvo zdravotnictví nasadil, aby se rychleji uvolňovala vládní opatření, což prý není dobře.

To si však protiřečí s některými posledními výroky Maďara. Ten by si totiž během podzimu přál znovunošení roušek v Česku, i když přesně nespecifikoval, na kterých místech by to bylo povinné. „Je to zatím jen můj osobní názor. Myslím si, že by roušky měly být zase povinné. Čím více se blíží podzim, tím více jsem přesvědčen, že bez nich to v budoucnu nepůjde.“ řekl Maďar.

Úprava karanténních pravidel

I přes rostoucí počet nových případů nákazy ale ministerstvo zdravotnictví upravilo pravidla karantény. Nově nebude testovat pacienty bez příznaků koronaviru po konci jejich karantény. Lidé s pozitivními testy bez projevů budou po čtrnácti dnech v izolaci považováni za neinfekční, a to i bez provedení dalšího testu.

Rastislav Maďar však v pořadu rozhodnutí hájil. „Pokud pacient po 14 dnech nemá příznaky alespoň čtyři dny, v drtivé většině případů už není infekční. Tímto se uvolní testovací kapacity pro potřebné,“ vysvětlil Maďar.

Cestování do zahraničí zatím neohroženo

Někteří odborníci spekulovali o tom, že jedním z budoucích rizik by mohly být hlavně otevřené hranice České republiky. Čísla případů, kdy český turista ze zahraničí přiveze vir do tuzemska, jsou ale zatím nízká.

„Nastává to, co jsme očekávali. Epidemiologové zde i v Evropě z toho měli obavu. Naštěstí jsou to zatím jednotlivé případy, které věřím, že zvládneme. Je ale pravda, že právě cestování by druhou vlnu v budoucnu mohlo způsobit,“ vysvětlil Maďar, podle kterého to však s omezením cestování do dalších destinací nevypadá nijak kriticky. Čeští epidemiologové nechtějí cestovatele stigmatizovat, spíš po nich vyžadují nařízenou prevenci.

Tagy: