Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.
Podle webu pluska.sk se v jednom prešovském podniku konala během svátku Sedmibolestné panny Marie – 15. září velká romská zábava. A to bez roušek či dodržování jiných opatření. Podle obyvatel Prešova se nejednalo o ojedinělou akci.
Papež navštívil největší romské ghetto na Slovensku. Jak vzniklo sídliště Luník IX
Sídliště Luník IX v Košicích je největší vyloučenou lokalitou na Slovensku. Na rozpadajícím se panelovém sídlišti žije nejméně 4 500 Romů, které v úterý 14. září navštívil papež František. Z některých kvartýrů tu vlastně zůstávají jen betonová jádra bez oken, přesto se v nich nadále bydlí. V 80. letech sídliště „založil“ primátor Košic a pozdější slovenský prezident Rudolf Schuster, aby vystěhoval Romy z historického jádra města.
„Začalo to na jaře, party se konají jednou týdně. Ten hluk je otřesný. Je to horor. Pokud člověk musí jít do práce, tak není šance se vyspat,“ popsala jedna z místních.
Parket byl podle svědků plný, nedodržovali se povinné rozestupy, o rouškách ani nemluvě. Z této bujaré oslavy je i záznam, který koluje na sociálních sítích. Z něj je zřejmé, že na parketu bylo účastníků mnohem více, než povolují hygienici a opatření.
Zůstává otázkou, zda byli účastníci oslavy naočkovaní. Přesto by pro ně platila jistá omezení. Kvůli šíření koronavirové infekce totiž Slovensko v posledních týdnech zpřísňuje karanténní opatření. Jejich nastavení se liší mezi jednotlivými regiony v závislosti na vývoji epidemické situace.
Jak potvrzují slovenská média, okres Prešov byl již od 13. září ve stupni rizika. V případě, že dotyční předložili doklad o očkování či testování, je na Slovensku dovoleno organizovat svatbu, oslavu za podmínky maximální účasti 50 lidí v interiéru a 100 lidí v exteriéru. V případě, že jsou na oslavě či svatbě všichni očkováni, se tento počet zvyšuje na dvojnásobek, tedy 100 osob v interiéru a 200 v exteriéru. Povinností je seznam účastníků.
Organizátor prý řádně a včas platí
Prešovští hygienici ale údajně nemají informace o tom, že by se v Prešově během svátku konala jakákoli romská zábava. K situaci se vyjádřili i majitelé budovy. „Máme volné prostory k pronájmu a jsme firma, která si na sebe musí vydělat. Hledáme sice dlouhodobého nájemce, zatím jsme prostory ale dočasně pronajali na jednorázové akce místnímu podnikateli, který nám řádně a včas platí. Podnikatel tvrdí, že zveřejněné video je ještě z léta, kdy neplatila žádná opatření,“ vyjádřila se k videu jednatelka prostoru Marie Roháčová.
Tvrzení podnikatele je však v rozporu s vyjádřením některých svědků události, ale i městské policie. Ti byli na místo události přivolaní naštvanými obyvateli žijícími v okolí, a nebylo to poprvé. Zjistili, že organizátor akce opakovaně nesplnil oznamovací povinnost.
„Byla tam hlava na hlavě. Roušku neměl nikdo, ačkoli se zábava konala v interiéru,“ uvedl zdroj webu pluska.sk. „Jeli jsme kolem. I venku před budovou mnoho lidí postávalo, až jsme se divili, co se děje,“ popsala další svědkyně, která procházela kolem.
Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský minulý týden odhadl, že na konci září bude ve slovenských nemocnicích hospitalizováno 500 až 750 pacientů v souvislosti s koronavirem. Za dřívější druhé vlny koronavirové infekce jich bylo přes 4 000.