Bezděk: Inflace je sociální zloděj. Dnes je výhodnější mít dluh, souhlasil Endler

Vladimír Bezděk a Vít Endler byli hosty pořadu Co na to vaše peněženka? na CNN Prima NEWS.

Co na to vaše peněženka, Vít Endler, Vladimír Bezděk - 27.9. v 17:55

Inflace, která v poslední dvou letech zasáhla českou ekonomiku, je největší sociální zloděj a přerozdělovač, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Bezděk. „Drobní střadatelé“ na inflaci doplácejí nejvíc a naopak na ní vydělávají lidé, kteří si ještě před jejím nárůstem zadlužili. Dluh se jim totiž zlevňuje, vysvětlil ředitel společnosti Fingood Vít Endler.

Na inflaci nejvíce prodělali drobní střadatelé, upozornil bývalý předseda vlády Vladimír Špidla a zmínil zejména situaci mladých rodin, pro které je velmi obtížné ukládat si stranou nějaké peníze, a když už se jim nějaké podaří uspořit, přijde inflace a znehodnotí je.

ČTĚTE TAKÉ: Policie zasahuje na ministerstvu průmyslu. Zřejmě řeší dotační výzvy, zadržela několik lidí

Právě tyto náhlé změny v inflaci, které česká ekonomika zažila v posledních dvou letech, jsou i podle ekonoma Vladimíra Bezděka „největším sociálním zlodějem a přerozdělovačem“. Zdůraznil především tendenci prohlubovat příjmové rozdíly ve společnosti: „Poslední dva roky procházíme obdobím, kdy dochází k rozevření sociálních nůžek. A já se obávám, že ještě nějakou dobu to potrvá. Odneseme si drahou zkušenost, proč je potřeba s inflací bojovat rychle, i když to něco stojí, ale je to lepší než ji vysokou delší dobu tolerovat,“ zmínil.

Michl: Inflace klesne na 2 procenta v první půlce dalšího roku. Snížení sazeb ale nečekejte

Guvernér České národní banky Aleš Michl očekává v první polovině příštího roku nízkou inflaci okolo dvou procent. Prohlásil to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Politika ČNB je podle něj nejpřísnější za posledních více než 20 let, což je adekvátní tomu, aby inflace klesala. Protože je však růst spotřebitelských cen stále extrémně vysoký, nikdo by neměl čekat brzké snížení úrokových sazeb.

Ve společnosti se často mluví o tom, že v časech vysoké inflace je lepší peníze dlužit než investovat. S tímto tvrzením souhlasil i ředitel společnosti Fingood Vít Endler: „Pokud mám teď dluh, tak on se mi vlastně zlevňuje, tedy pokud ho mám nabraný ještě před vysokou inflací,“ zdůraznil.

Připomněl, že existují dva druhy dluhu: „Dobrý dluh a špatný dluh. Ten dobrý používám na nákup aktiv, která mi dluh splácejí a generují mi příjem. Špatný dluh použiji na nákup pasiv, která mi peníze jen odčerpají,“ vysvětlil expert. Varoval, že i s dluhem je třeba pracovat velmi obezřetně a například dnes, kdy se úrokové sazby pohybují kolem sedmi procent, není na zadlužování úplně ideální doba.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hypotéky v Česku dosahují závratných výšin. Experti radí, kterým nabídkám se určitě vyhnout

Tagy:
peníze inflace Vladimír Špidla úspory Česko Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky ekonomika Vladimír Bezděk Vít Endler