Polské vízum pro běloruskou běžkyni
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil formální vyšetřování případu běloruské běžkyně Krysciny Cimanouské, kterou podle jejího vyjádření nutilo vedení výpravy k odletu do vlasti. Sprinterka totiž kritizovala tamní režim i běloruské trenéry. MOV si vyžádal od běloruského olympijského výboru vysvětlení, které měl dostat do úterý. Cimanouská mezitím získala polské humanitární vízum a v nejbližších dnech by měla zamířit z Tokia do Varšavy. Podobnou nabídku jí dalo i Česko.
„Než podnikneme další kroky, musíme zjistit všechna fakta a vyslechnout všechny zúčastněné,“ uvedl mluvčí MOV Mark Adams. Podle něho zatím není možné říct, kdy budou výsledky vyšetřování k dispozici. „Tyto věci vyžadují čas. Musíme všechno důkladně prověřit,“ prohlásil.
Cimanouská se v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii a požádala o ochranu. Po noci strávené v letištním hotelu úspěšně požádala v dějišti olympijských her na polské ambasádě o humanitární vízum. Pomoc atletce nabídly i české úřady, spojil se s ní také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Nabídku Česka nepřijala
„Situaci kolem běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské považuji za skandální. Česká republika je připravena pomoci. Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) jí nabízíme vízum ke vstupu na území, aby se u nás mohla ucházet o mezinárodní ochranu,“ napsal v neděli ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na Twitter s tím, že česká ambasáda v Tokiu je také připravena pomoci. Sprinterka ale podle dostupných informací dala přednost Polsku.
Zástupci MOV s Cimanouskou několikrát mluvili a čtyřiadvacetiletá atletka je ujistila, že je v bezpečí a je o ni postaráno. „Naší hlavní prioritou je bezpečnost sportovců,“ uvedl Adams, podle něhož by měl tento případ ukázat všem sportovcům, že je MOV připraven naslouchat a pomoci.