Polské vízum pro běloruskou běžkyni
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil formální vyšetřování případu běloruské běžkyně Krysciny Cimanouské, kterou podle jejího vyjádření nutilo vedení výpravy k odletu do vlasti. Sprinterka totiž kritizovala tamní režim i běloruské trenéry. MOV si vyžádal od běloruského olympijského výboru vysvětlení, které měl dostat do úterý. Cimanouská mezitím získala polské humanitární vízum a v nejbližších dnech by měla zamířit z Tokia do Varšavy. Podobnou nabídku jí dalo i Česko.
„Než podnikneme další kroky, musíme zjistit všechna fakta a vyslechnout všechny zúčastněné,“ uvedl mluvčí MOV Mark Adams. Podle něho zatím není možné říct, kdy budou výsledky vyšetřování k dispozici. „Tyto věci vyžadují čas. Musíme všechno důkladně prověřit,“ prohlásil.
Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni
Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.
Cimanouská se v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii a požádala o ochranu. Po noci strávené v letištním hotelu úspěšně požádala v dějišti olympijských her na polské ambasádě o humanitární vízum. Pomoc atletce nabídly i české úřady, spojil se s ní také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Nabídku Česka nepřijala
„Situaci kolem běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské považuji za skandální. Česká republika je připravena pomoci. Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) jí nabízíme vízum ke vstupu na území, aby se u nás mohla ucházet o mezinárodní ochranu,“ napsal v neděli ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na Twitter s tím, že česká ambasáda v Tokiu je také připravena pomoci. Sprinterka ale podle dostupných informací dala přednost Polsku.
Zástupci MOV s Cimanouskou několikrát mluvili a čtyřiadvacetiletá atletka je ujistila, že je v bezpečí a je o ni postaráno. „Naší hlavní prioritou je bezpečnost sportovců,“ uvedl Adams, podle něhož by měl tento případ ukázat všem sportovcům, že je MOV připraven naslouchat a pomoci.
Kryscina Cimanouská Zdroj: AP