reklama

OSN varuje před generační katastrofou. Děti se musí vrátit do škol co nejdřív

Generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení varoval, že dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii COVID-19 může způsobit generační katastrofu. Prohlásil, že bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou.

reklama

Guterres zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost, která má čtyři priority. Podle Organizace spojených národů je nutné bezpečně znovu otevřít školy a upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích.

Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle Guterrese se třeba zaměřit na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

„Před pandemií jsme čelili krizi učení, nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,“ řekl generální tajemník OSN.

I přesto, že se mnohým studentům dostává alespoň výuky skrze lekce v televizi, rádiích a na internetu, tak zůstává mnoho studentů mimo dosah. „A dokonce i pro ty, kteří mají přístup k dálkovému učení, závisí úspěch na jejich životních podmínkách. Rodiče, zejména ženy, byli nuceni nést v domácnosti velkou zátěž,“ podotkl Guterres.

Zdůraznil, že jakmile bude místní šíření COVID-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí, a to co možná nejdříve. Ještě v polovině července byly kvůli COVID-19 zavřeny školy v přibližně 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků.

Už před pandemií podle Guterrese nemělo ke vzdělání přístup více než 250 milionů dětí. Svět se tak nyní nachází v rozhodujícím okamžiku pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let, uvedl generální tajemník.

Zároveň upozornil na nedostatečné financování školství v nízko a středně příjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizace dluhů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama