reklama

OSN varuje před generační katastrofou. Děti se musí vrátit do škol co nejdřív

Generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení varoval, že dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii COVID-19 může způsobit generační katastrofu. Prohlásil, že bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou.

reklama

Guterres zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost, která má čtyři priority. Podle Organizace spojených národů je nutné bezpečně znovu otevřít školy a upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích.

Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle Guterrese se třeba zaměřit na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

„Před pandemií jsme čelili krizi učení, nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,“ řekl generální tajemník OSN.

K tématu

I přesto, že se mnohým studentům dostává alespoň výuky skrze lekce v televizi, rádiích a na internetu, tak zůstává mnoho studentů mimo dosah. „A dokonce i pro ty, kteří mají přístup k dálkovému učení, závisí úspěch na jejich životních podmínkách. Rodiče, zejména ženy, byli nuceni nést v domácnosti velkou zátěž,“ podotkl Guterres.

Zdůraznil, že jakmile bude místní šíření COVID-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí, a to co možná nejdříve. Ještě v polovině července byly kvůli COVID-19 zavřeny školy v přibližně 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků.

Už před pandemií podle Guterrese nemělo ke vzdělání přístup více než 250 milionů dětí. Svět se tak nyní nachází v rozhodujícím okamžiku pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let, uvedl generální tajemník.

Zároveň upozornil na nedostatečné financování školství v nízko a středně příjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizace dluhů.

Tagy: OSN škola katastrofa školák generace varování generální tajemník děti vzdělání koronavirus pandemie koronaviru priority

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama