OSN varuje před generační katastrofou. Děti se musí vrátit do škol co nejdřív

Ilustrační foto: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

OSN varovalo před generační katastrofou

Generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení varoval, že dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii COVID-19 může způsobit generační katastrofu. Prohlásil, že bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou.

Guterres zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost, která má čtyři priority. Podle Organizace spojených národů je nutné bezpečně znovu otevřít školy a upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích.

Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle Guterrese se třeba zaměřit na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

„Před pandemií jsme čelili krizi učení, nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,“ řekl generální tajemník OSN.

I přesto, že se mnohým studentům dostává alespoň výuky skrze lekce v televizi, rádiích a na internetu, tak zůstává mnoho studentů mimo dosah. „A dokonce i pro ty, kteří mají přístup k dálkovému učení, závisí úspěch na jejich životních podmínkách. Rodiče, zejména ženy, byli nuceni nést v domácnosti velkou zátěž,“ podotkl Guterres.

Zdůraznil, že jakmile bude místní šíření COVID-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí, a to co možná nejdříve. Ještě v polovině července byly kvůli COVID-19 zavřeny školy v přibližně 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků.

Už před pandemií podle Guterrese nemělo ke vzdělání přístup více než 250 milionů dětí. Svět se tak nyní nachází v rozhodujícím okamžiku pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let, uvedl generální tajemník.

Zároveň upozornil na nedostatečné financování školství v nízko a středně příjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizace dluhů.

Tagy: