reklama

OSN varuje před generační katastrofou. Děti se musí vrátit do škol co nejdřív

Generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení varoval, že dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii COVID-19 může způsobit generační katastrofu. Prohlásil, že bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou.

reklama

Guterres zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost, která má čtyři priority. Podle Organizace spojených národů je nutné bezpečně znovu otevřít školy a upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích.

Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle Guterrese se třeba zaměřit na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

„Před pandemií jsme čelili krizi učení, nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,“ řekl generální tajemník OSN.

K tématu

I přesto, že se mnohým studentům dostává alespoň výuky skrze lekce v televizi, rádiích a na internetu, tak zůstává mnoho studentů mimo dosah. „A dokonce i pro ty, kteří mají přístup k dálkovému učení, závisí úspěch na jejich životních podmínkách. Rodiče, zejména ženy, byli nuceni nést v domácnosti velkou zátěž,“ podotkl Guterres.

Zdůraznil, že jakmile bude místní šíření COVID-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí, a to co možná nejdříve. Ještě v polovině července byly kvůli COVID-19 zavřeny školy v přibližně 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků.

Už před pandemií podle Guterrese nemělo ke vzdělání přístup více než 250 milionů dětí. Svět se tak nyní nachází v rozhodujícím okamžiku pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let, uvedl generální tajemník.

Zároveň upozornil na nedostatečné financování školství v nízko a středně příjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizace dluhů.

Tagy: OSN škola katastrofa školák generace varování generální tajemník děti vzdělání koronavirus pandemie koronaviru priority

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama