Zastavení letadla a následné zatčení běloruského novináře Ramana Prataseviče je akt státního terorismu. O nedělním incidentů, během něhož skončil v poutech kritik režimu, to tvrdí čeští opoziční politici. Na místě jsou podle nich sankce, omezení vzdušného prostoru nad EU nebo i odvolání běloruského velvyslance v Praze. Incident odsoudil i Senát či Pražský hrad.
Místopředseda ODS Alexandr Vondra vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na pondělním summitu Evropské rady inicioval společný postup EU vůči Bělorusku a režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podle něj není možné, aby stát donutil přistát soukromé letadlo uvnitř Schengenského prostoru jen proto, aby se mohl pomstít opozičnímu novináři a kritikovi.
„Postup běloruského režimu je naprosto bezprecedentní akt státního terorismu, který musí každý demokratický stát jednoznačně odsoudit. A není to tak, že by Pratasevič cestoval do Minsku nebo přes Minsk. Letěl z Athén do Vilniusu, a pak na letadlo vyslali stíhačku. Tohle se týká celé Evropské unie, musí zaujmout společný postoj,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS.
Důrazný protest? Radši odvolejte velvyslance, říká Czernin
Po rázné odvetě volají i další čeští politici. „Totalitní státy jsou čím dál drzejší. Státní terorismus Běloruska vůči civilnímu letu je naprosto neakceptovatelný. Odvolání velvyslance a velmi ostré sankce jsou minimální nutnou reakcí,“ řekl místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si nechal na pondělí předvolat běloruského velvyslance, s „důrazným protestem“ ho ale seznámil jeho náměstek Jan Kohout. Podle Czernina jsou taková gesta totalitním režimům „pro smích“. „Očekával bych, že panu velvyslanci Běloruska sdělíte, že má 24 hodin na to, aby si sbalil kufry,“ okomentoval politik záměr šéfa resortu.
Šéf lidovců Marian Jurečka rovněž žádá vládu k prosazení tvrdé reakce celé EU vůči Bělorusku. „Navrhnu v úterý také jasnou reakci Poslanecké sněmovny,“ napsal.
Vondra: Hamáček kecal, jako když tiskne. Těm povídačkám nemůže věřit ani on sám
Těmto cimrmanovským povídačkám nevěřím, nemůže jim věřit ani sám vicepremiér Hamáček, prohlásil v Partii europoslanec a člen ODS Alexandr Vondra. Předsedu ČSSD poté označil za kecala a vyzval ho k rezignaci. Pochyby o tom, zda Hamáčkova cesta do Moskvy měla být zastíracím manévrem, má také poslankyně KSČM Miloslava Vostrá. Poslanec za ANO Robert Králíček naopak vládnímu kolegovi věří.
O sankcích, možném zákazu běloruské letecké společnosti Belavia v prostoru EU či zákazu přeletů nad běloruským územím hovořil také předseda Pirátů Ivan Bartoš. Spuštěno by podle něj mělo být mezinárodní vyšetřování události. Podporu ráno telefonicky vyjádřil litevskému velvyslanci v ČR Laimonasovi Talatkelpšovi.
„Únos Prataseviče z letu mezi Athénami a Vilniusem, dvěma hlavními městy Evropské unie v Schengenském prostoru, představuje skandální narušení integrity Evropské unie,“ dodal Bartoš. Předseda STAN Vít Rakušan okomentoval incident slovy, že „Lukašenkova snaha o likvidaci politických oponentů je opravdu odporná“.
Běloruský zásah odsoudil Senát i Pražský hrad
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že se Lukašenko dopustil teroristického činu a ohrožuje Evropu. Režim v Bělorusku se podle něj stal hrozbou pro tamní občany i mezinárodní bezpečnost.
K zatčení opozičního novináře se vyjádřil i Pražský hrad. „Plně podporujeme pozici České republiky na summitu EU ve věci faktického únosu civilního letadla v Bělorusku,“ napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.