Joe Biden, který byl označen za vítěze amerických prezidentských voleb, plánuje symbolické i faktické odstřihnutí se od Trumpovy politiky ještě v den inaugurace. Donald Trump však stále neuznal výsledek voleb, jak je ve Spojených státech zvykem. Jeho kampaň namísto toho uspořádala tiskovou konferenci, kde Trumpovi právníci znovu promluvili o žalobách.
Přestože Donald Trump odmítá přiznat porážku, Joe Biden už činí první kroky ve vlastní agendě. Hned na den slavnostní inaugurace 20. ledna chystá několik výnosů, které USA odstřihnou od Trumpova prezidentství. Chce se navrátit k Pařížské dohodě či ke členství ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Znovu chce také otevřít imigrační politiku.
Prioritou by pro něj měl být boj s koronavirem, expertní tým Biden sestavil již nyní. Jednou z vedoucích osobností v něm bude David Kessler, který býval šéfem Agentury pro kontrolu léčiv za prezidentování George Bushe staršího i Billa Clintona. Podle CNN ale zůstanou i někteří členové z Trumpova týmu pro boj s koronavirem.
Jedním z Bidenových slibů je například četnější testování i trasování. Podle jeho slov budou mít všichni Američané přístup k „pravidelnému a spolehlivému testování zdarma“. Budoucí prezident by také rád prosadil povinné nošení roušek. Podle modelovací studie, která vyšla v magazínu Nature, by zemřelo až o 100 tisíc Američanů méně, kdyby 95 procent občanů nosilo roušky.
Biden se proto už nyní chystá obvolat guvernéry jednotlivých států a případně i starosty velkých měst s tím, aby zvážili povinnost nošení ochrany dýchacích cest. Pak by budoucí prezident mohl vyhlásit i celoplošnou povinnost jejich nošení. Někteří právníci ale namítli, že jej k tomu ústava neopravňuje, bude proto možná skutečně záležet na vedení jednotlivých států a měst.
Mezi Bidenova témata patří i boj proti klimatické změně, logicky se tak chce vrátit k pařížské klimatické dohodě, kterou Trump vypověděl. Dále by chtěl nově zvolený prezident obnovit ochranný program pro imigranty, kteří přišli do země ilegálně jako malí se svými rodiči. Díky Trumpovu zrušení ochrany se nacházejí v politickém vakuu a hrozí jim vypovězení ze Spojených států.
Biden si tedy naplánoval řadu úkonů již na první den v úřadu. Ačkoliv se chce od Trumpovy agendy výrazně odlišit, v tomto kroku se mu podobá. Také Trump slíbil, že již první den v úřadu zruší zdravotní reformu Baracka Obamy Obamacare. Nenašel však dostatečnou podporu v Kongresu, a právě to by se mohlo stát i Bidenovi.
O složení Senátu se totiž rozhodne až začátkem ledna a zdá se, že republikánům by mohla v horní komoře Kongresu zůstat většina.
Trump chce diskvalifikovat 600 tisíc hlasů z Pensylvánie
Trump mezitím stále nevzdal své snažení o obrat výsledků voleb. Jeho právníci měli před několika hodinami tiskovou konferenci, na níž znovu potvrdili svůj záměr soudit se o volební výsledky v několika státech. Od legislativních procesů si slibují zejména diskvalifikaci asi šesti set tisíců hlasů v Pensylvánii, jejíž zisk byl pro Trumpovo vítězství vitální. Ve státě však zvítězil o 40 tisíc hlasů Joe Biden.
LIVE: Press Conference with Kayleigh McEnany and RNC Chairwoman Ronna McDaniel https://t.co/tBiNKGRKIy
— Team Trump (Text TRUMP to 88022) (@TeamTrump) November 9, 2020
Na tiskové konferenci, kterou některá média označila za chaotickou, zaznělo, že pensylvánští demokraté se snaží něco skrývat a že napříč zemí lze sledovat systematickou snahu jednat protiústavně. Za celou dobu však Trumpův tým ani prezident sám nedoložili žádné důkazy, které by tvrzení o „krádeži voleb“ dokládaly.
Zahraniční pozorovatelé z mezinárodní Organizace amerických států prohlásili, že u voleb neobjevili nic, co by nasvědčovalo podvodu, informovala agentura AP. Delegace čítala 28 expertů ze 13 zemí, kteří se shodli, že americký volební den proběhl poklidně. Bidenovi k vítězství pogratuloval už i bývalý republikánský prezident George W. Bush.