BYZNYS - 23.11. v 14:40
Kryptoměna bitcoin letos posílila už o více než sto procent. K výrazným cenovým skokům došlo především v posledních týdnech. Co za tím stojí? V další epizodě pořadu Byznys to vysvětlil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Pořad můžete sledovat každý týden ve středu od 14:40.
I když zima teprve přichází, bitcoin se už probírá ze zimního spánku. Ano, nejslavnější kryptoměna znovu vstává jako bájný Fénix z popela a plní titulky novin. Návrat bitcoinu do hledáčků investorů může mít dva hlavní důvody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Epizoda Byznysu ukázala akciové indexy. Kovanda popsal, jakou roli hraje na trhu strach
„Zaprvé, je na spadnutí schválení prvního bitcoinového fondu, který umožní v USA přímou investici na okamžitém trhu právě do bitcoinu. Tím druhým důvodem, proč bitcoin roste na ceně, je, že se blíží vrchol úrokových sazeb ve Spojených státech. Už by se dál zvyšovat neměly. S uvolňováním měnové politiky poroste poptávka po rizikovějších aktivech, z čeho by měly kryptoměny těžit,“ vysvětlil v pořadu Byznys Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Epizoda Byznysu ukázala akciové indexy. Kovanda popsal, jakou roli hraje na trhu strach
V novém díle pořadu Byznys se řešily akciové indexy, které poskytují informaci o ekonomické výkonnosti daného tržního sektoru nebo klidně i celého světa. A do indexů se dá i investovat. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, pak v Byznysu vysvětlil, jakou roli hraje při investování strach. Pořad můžete sledovat v premiéře každou středu ve 14:40 na CNN Prima NEWS.
Na konci roku 2021 prožíval bitcoin spanilou jízdu. V přepočtu na koruny stál skoro milion a půl, nakupovali ho běžní investoři i velké společnosti. Pak ale přišel pád. Bitcoin ztratil více než dvě třetiny hodnoty a na konci roku 2022 slétl pod mytickou hranici 20 tisíc dolarů. Od té doby investoři vyhlíželi jeho návrat.
„Před rokem mnozí lidé bitcoin odepisovali jako definitivně krachující kryptoměnu. To byl ale důsledek toho, že svět došel k poznání, že inflaci nepůjde tak jednoduše zkrotit. Nedařilo se ani akciím, ani dluhopisům. Bitcoin v tom nebyl sám,“ připomenul Kovanda.
Určitou konkurencí kryptoměn a především bitcoinu jsou digitální měny centrálních bank (CBDC). Jedná se o další – již ryze digitální – vrstvu finančního systému, na které pracují státy po celém světě. Navzdory zdánlivé podobnosti s bitcoinem s ním ale ve skutečnosti CBDC nemají nic společného.
Lukáš Kovanda byl hostem pořadu Byznys. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Domnívám se, že CBDC neohrozí bitcoin. Neexistuje vlastně nic vzdálenějších než tyto projekty. I když mají mít CBDC digitální povahu, tak to má být nová forma peněz centrálních bank. Už z definice jsou to tedy prudce centralizované měny. Bitcoin je decentralizovaný, což ho od CBDC odlišuje,“ uzavřel ekonom.
Zlato zklamalo, ropa roste. Ekonom Kovanda popsal v Byznysu vývoj na komoditním trhu
Zlato, zemní plyn, ale třeba také kakao nebo hovězí maso. To všechno jsou komodity. O nich byla řeč v dalším díle pořadu Byznys, kde o situaci na komoditním trhu mluvil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj během nedávné krize selhalo hlavně zlato.
Bitcoin nemá žádného šéfa, žádné vedení, žádnou zákaznickou podporu. Kromě toho bitcoin pracuje s jasně danou inflací. Na světě nikdy nebude více než 21 milionů bitcoinů. Nové digitální mince se do oběhu vypouštějí každých deset minut na základě připraveného algoritmu. Příští rok se objem digitálních mincí emitovaných každých deset minut sníží.
O pořadu Byznys
Pořad Byznys má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou provést diváka světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní typy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů.
První řada pořadu Byznys na CNN Prima NEWS odstartovala 1. března, na ni začátkem září navázala sezona druhá. Epizody se vysílají každý týden ve středu. Sesterským projektem pořadu Byznys je série Krypta, která se věnuje světu kryptoměn, bitcoinu a moderních technologií a má za sebou už tři sezony.