Před 21 lety vyměnil Manchester United domov. Ne ten zápasový, gigantický Old Trafford, ale tréninkový komplex The Cliff už nebyl pro potřeby klubu dostatečný. A tak se „rudí ďáblové“ stěhovali na jihozápad od města – do Carringtonu. Tehdejší trenér sir Alex Ferguson nyní zavzpomínal na poměrně bizarní okolnosti, za kterých Manchester pozemek – na němž vyrostlo mnoho špičkových hřišť a velké zázemí – kupoval.
Legendární Ferguson, který trénoval Manchester a byl jeho manažerem mezi lety 1986 až 2013, na konci minulého tisíciletí dohlížel na výběr nového místa, kde budou „rudí ďáblové“ trénovat. Jak sám kouč řekl, starý komplex The Cliff byl fajn, ale už nestačil stále větším potřebám klubu.
MS ve fotbale 2022
Společnost Shell prodávala pozemky na jihozápadě od města u vesnice Carrington. Na místě vyrostlo moderní a obrovské středisko – dnes známé pod názvem Aon training complex –, které se v průběhu let ještě více rozrůstá.
„Cliff byl skvělý, když jsem do klubu poprvé přišel, ale pak se klub rozrostl,“ podotkl 79letý Ferguson pro podcast Manchesteru United. „Museli jsme rozšířit vnitřní prostory, aby se kluci měli kde oblékat, protože jsme v původní budově neměli dostatečné místo,“ řekl.
Na hřišti by se mohly pást husy
Takže se začal toulat po Manchesteru a hledal pozemek, na kterém by mohl klub postavit nový areál. „Koukali jsme všude, zvláště v severním Manchesteru. Ale pak za mnou přišel bývalý hlavní skaut a ředitel akademie Les Kershaw, přičemž jeho kamarád pracoval pro Shell, který nabízel pozemky v Carringtonu.“
Bývalá korejská opora United promluvila k fanouškům: Nezpívejte o tom, že jíme psy
Na Old Trafford zanechal fotbalista Pak Či-song nesmazatelnou stopu. Za Manchester United hrál dohromady sedm let, zažil krásné roky, ale vše nebylo dokonalé. Zvláště s odstupem času mu ale vadí oslavná píseň fanoušků „rudých ďáblů“, která obnáší stereotyp o jihokorejském lidu – to, že jí psí maso. Když ji nedávno oprášili, bývalý záložník nebyl rád a žádá, aby pokřik už nepoužívali.
Vedení United se pozemek o velikosti 28 akrů pozdával a kývlo na podmínky. I přesto, že byly poměrně kuriózní, respektive měly bizarní klauzuli. „Byla tam omezení, kterým dodnes nerozumím,“ vzpomínal Ferguson.
O co přesně šlo? „Část omezení spočívala v tom, že v případě, že vypukne válka, musíme přeměnit hřiště na pole s brambory. A také jsme případně museli vyčlenit prostor o velikosti jednoho nebo dva akrů, kde se budou pást husy,“ pokračovala ikona narozená v Glasgow. „Byly tam i příkopy a my jsme je nemohli zasypat, protože v nich žili hraboši. Nemohli jsme dělat vlastně nic.“
Ferguson zůstal věrný stanoveným podmínkám až do svého konce u Manchesteru. Po něm přišel David Moyes, toho vystřídal Louis van Gaal. Nizozemský trenér si už s omezeními nedělal hlavu, jak dále podotkl Ferguson. Van Gaal nechal předělat i „zapovězené“ části pozemku a na hraboše nebral ohled.
V současné chvíli mohou být Cristiano Ronaldo nebo aktuální kouč Ole Gunnar Solskjaer v klidu. Ale pokud by se Velká Británie ocitla ve válečném konfliktu, musely by hvězdy včetně té portugalské trénovat na bramborovém poli.