Bouřlivé reakce vzbudilo pasování Tonyho Blaira na rytíře. Část veřejnosti toto vyznamenání tvrdě kritizuje. Podle některých komentátorů by měl někdejší britský premiér, který stál za invazí do Iráku, spíše sedět ve vězení.
Labouristický expremiér Tony Blair, který Spojené království vedl mezi lety 1997 až 2007, se od královny Alžběty II. dočkal nejvýznamnější pocty, když byl povýšen do šlechtického stavu. Panovnice z něj navíc udělala člena exkluzivního Podvazkového řádu. Ne každý ale s rozhodnutím souhlasí. Mnoho lidí totiž Blairovi vyčítá, že Británii po boku Spojených států zatáhl do válek v Iráku a Afghánistánu.
„Tony Blair byl pasován na rytíře za své služby imperialismu. Ten muž by měl spíš stát před tribunálem v Haagu. Ostudný den,“ napsal na Twitteru politický komentátor Liam Young. Ve stejném smyslu se vyjádřil také skotský poslanec za zelené Ross Greer, který by Blaira také radši viděl na lavici obžalovaných.
A podobně to vidí i politický aktivista Femi Oluwole. „Když pomůžu stvořit další ISIS destabilizací celého regionu na základě falešných záminek, povýší mě do šlechtického stavu také?“ zeptal se ironicky. Rozhořčení neskrývá ani bývalý britský poslanec George Galloway, který Blaira označil za „masově vraždícího válečného zločince a lháře“.
Tony Blair dodnes čelí ostré kritice části nejen britské veřejnosti za rozhodnutí vojensky napadnout Irák v roce 2003. Pochybnosti o legitimnosti invaze ještě vyostřila zpráva šéfa vyšetřovací komise Johna Chilcota z roku 2016. Ta konstatovala, že Blair zveličoval důkazy o údajných zbraních hromadného ničení, kterými měl disponovat někdejší irácký diktátor Saddám Husajn, a naopak ignoroval možnost mírových řešení.
Arise Sir Tony Blair, the mass-murdering War Criminal, liar and mountebank. It literally takes the biscuit. @TheBlairDoc
— George Galloway (@georgegalloway) December 31, 2021
Blair se v reakci na zprávu v emotivním projevu omluvil za krvavé následky války v Iráku, odmítl však, že by se rozhodoval na základě lží. „Kdybych byl opět na stejném místě a měl k dispozici stejné informace, učinil bych stejné rozhodnutí, protože jsem přesvědčen, že bylo správné,“ řekl tehdy.
Kromě války v Iráku je Blair podepsán i pod britským působením v Afghánistánu. Oba konflikty si vyžádaly život 179 britských vojáků a mnoha civilistů.
Web Daily Mail pak připomíná, že téměř všichni předsedové vlád byli královnou povýšeni do šlechtického stavu krátce po opuštění úřadu, ale Blair na poctu čekal přes 14 let. I to vypovídá o tom, že vztah Alžběty II. k Tonymu Blairovi nebyl zcela idylický.
Balir v sobotu v reakci na vyznamenání uvedl, že je to pro něj velká čest. „Jsem hluboce vděčný Jejímu Veličenstvu královně. Bylo pro mě velkou ctí být předsedou vlády a rád bych poděkoval všem, kteří po mém boku působili v politice, veřejné službě a ve všech složkách naší společnosti, za jejich obětavost a oddanost naší zemi,“ napsal prostřednictvím svého institutu.